Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vojaške enote, motorizirana pehota, pehotni motorizirani bataljon...Ključne besede: vojaške enote, motorizirana pehota, pehotni motorizirani bataljonObjavljeno: 29.11.2012; Ogledov: 10392; Prenosov: 254 Polno besedilo (4,61 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... motorizirani vodi, protizračna obramba, zračna zaščita...Ključne besede: motorizirani vodi, protizračna obramba, zračna zaščitaObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9973; Prenosov: 42 Polno besedilo (3,21 MB)
Opis: Konec 20. stoletja je poleg ostalih družbenih sprememb prinesel tudi ogromne spremembe na področju vojskovanja. Bipolarne delitve sveta je bilo konec, konec je bilo tudi nevarnosti vojaških spopadov velikih razsežnosti. Posledično države ne potrebujejo več množičnih armad, oklepnih korpusov s težko tankovsko oborožitvijo in drugih dragih oborožitvenih sistemov. Armade so se znašle v nekakšnem vakuumu – dovčerajšnjega nasprotnika ni več, najti je potrebno nov razlog za lasten obstoj, sicer grozi propad. Kot naročeno se je le-ta zelo kmalu pojavil – nevaren nasprotnik, ki vseskozi preži na nas – svetovni terorizem. Problem je bil v tem, da je novi nasprotnik drugačen, z drugim načinom boja in drugačno taktiko. Spremenjene okoliščine so zahtevale prilagoditev armad, množičnost je potrebno nadomestiti s strokovnostjo, izurjenostjo in specializiranostjo, težke, okorne oborožitvene sisteme z mobilnimi in hitro razpoložljivimi silami.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...bojne skupine, vojaške taktike, vodne bojne skupine, motorizirani vodi, Slovenska vojska...Ključne besede: bojne skupine, vojaške taktike, vodne bojne skupine, motorizirani vodi, Slovenska vojskaObjavljeno: 23.04.2012; Ogledov: 9320; Prenosov: 118 Polno besedilo (2,07 MB)
Opis: Za razliko od preteklosti in od tujih vojska, Slovenska vojska nima organske ognjene podpore v motoriziranih bataljonih in četah. V motoriziranem bataljonu ognjena podpora kot bojna funkcija predstavlja usklajeno uporabo kopenskih oborožitvenih sistemov in podpira njegovo bojno delovanje. Bataljonska minometna četa je tista, ki zagotavlja Slovenskemu motoriziranemubataljonu ognjeno podporo. Po formaciji motoriziranega bataljona8x8, bo v prihodnosti Slovenska vojska opremljena s samovoznimi minometi 81 mm in 120 mm. Ti se bodo še vedno nahajali v minometni četi motoriziranega bataljona. V primerjavi z vlečnimi minometi 120 mm MN 9 imajo samovozni minometi precej velikih prednosti kot so hitrejši čas za pripravo, večja natančnost in hitrost streljanja, hitrost premikanja minometne enote, večji bojni komplet, boljša zaščita, večja hitrost posedanja in zapuščanja položaja, krajši čas za izstrelitev prve mine in še bi lahko našteval. Hkrati z ognjeno podporo se bo izboljšala tudi logistična oskrba. Kljub posodobitvi to še vedno ne pomeni, da bo motorizirani bataljon imel organsko ognjeno podporo kljub temu, da izkušnje kažejo da je to najboljša rešitev.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska nima organske ognjene podpore v motoriziranih bataljonih in četah. V motoriziranem bataljonu ognjena...Ključne besede: ognjena podpora, motorizirani bataljon, minometna četa, samovozni minometiObjavljeno: 25.04.2012; Ogledov: 9655; Prenosov: 184 Polno besedilo (4,55 MB)
Opis: Organizacija premika CKIS iz osnovnega na naslednje poveljniško mesto je taktična aktivnost, pri kateri mora biti izpolnjenih kar nekaj pogojev, da je slednji izveden uspešno. Pravilno taktično načrtovanje in poveljevanje ter nadzor med premikom temelji na izdelavi in izdaji mnogih ukazov in povelj. Dobra taktika premikov je vedno dopolnjena s kvalitetnimi transportnimi sredstvi, ki omogočajo vodu zvez, da sredstva za komunikacijsko in informacijsko podporo motoriziranemu bataljonu, pravočasno in varno prepeljejo na naslednjo lokacijo. Vozila za zagotavljanje podpore KIS morajo biti vsaj tako mobilna kot so bojna vozila v motoriziranemu bataljonu. Le tako bodo lahko nudila podporo KIS bataljonu pri manevrskem bojevanju. Poleg tega mora vod zvez imeti na voljo tudi kvalitetne in praktične sisteme zvez, ki mu omogočajo tako vzdrževanje zvez med premikom, kot čimprejšnje ponovno vzpostavljanje na naslednjem poveljniškem mestu. Vod za zveze mora tako slediti tehnološkemu razvoju zlasti brezžičnih komunikacijskih naprav, ki bi omogočale premostitev velikokrat zamudnih žičnih linij, takrat, ko je slednje praktično in tudi varno.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...r komunikacijsko informacijskih sistemov, komunikacijsko informacijska podpora, motorizirani bataljon, vod zvez, transportna sredstva, brezžične komunikacijske...Ključne besede: premik, center komunikacijsko informacijskih sistemov, komunikacijsko informacijska podpora, motorizirani bataljon, vod zvez, transportna sredstva, brezžične komunikacijske napraveObjavljeno: 11.04.2012; Ogledov: 9800; Prenosov: 72 Polno besedilo (641,56 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Skozi zgodovino so se naseljena območja pojavljala kot ključen element pri osvajanju prostora ter premagovanju nasprotnikov. Gravitacija moči naroda je ponavadi v mestnem okolju, zato je poznavanje bojevanja v urbanih središčih ključnega pomena pri zagotovitvi uspeha. Danes se pri izvajanju operacij kriznega odzivanja (OKO), v katerih sodeluje tudi slovenska vojska, pojavljajo elementi bojevanja v naselju, poseben vpliv na to bojevanje pa ima civilno prebivalstvo, ki to delo opravi še težavnejše. Tako se današnje operacije v urbanem okolju ne razlikujejo dosti od preteklih, ostale so brutalne ter osebne, pehota pa staja kljub razvoju novih tehnologij edina, ki lahko zagotovi nadzor nad terenom. V OKO sodelujejo različne vojske z različnimi enotami, njihovi postopki na ravni manjših taktičnih enot so si različni, vendar pa imajo vsi postopki enake temelje in izhodišča. Nekaj od osnov bojevanja bom predstavil v zaključni nalogi, naloga vsakega poveljnika pa je, da izdela svoj standardni operativni postopek (SOP), ga preizkusi na usposabljanjih, dopolni ter uporabi pri izvajanju nalog. Tako se pri bojevanju na ravni manjših enot, kot je motoriziran vod, naslanjamo na taktične SOP-je (TSOP), katerega bom predstavil v zaključku naloge. Ti SOP-ji nam olajšajo nekatere odločitve in postopke, predvsem pa nam omogočijo pridobivanje na času.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: bojevanje, boj v naselju, SOP, napad voda, načrtovanje boja, motorizirani vod 8x8, vojaška taktikaObjavljeno: 26.06.2012; Ogledov: 10153; Prenosov: 104 Polno besedilo (7,20 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... motorizirani bataljon, organizacija, podčastnik, SOP, standardni operativni postopek,...Ključne besede: motorizirani bataljon, organizacija, podčastnik, SOP, standardni operativni postopek, proces načrtovanjaObjavljeno: 03.07.2012; Ogledov: 9730; Prenosov: 196 Polno besedilo (1,64 MB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Naloga ima namen proučiti premikanje in razvijanje MOTV opremljenega z LKOV 6X6 kot z SKOV 8X8, ter samo strukturo, organiziranost, poveljevanje, opremo in oborožitev teh dveh vodov. V prvem sklopu naloge je podrobneje prikazana zdajšnja struktura, organiziranost, oprema in oborožitev MOTV LKOV 6X6 in pa predvidena oz. predlagana struktura, organiziranost, oprema in oborožitev MOTV SKOV 8X8. Poleg tega so navedene bistvene razlike med vodoma glede teh vprašanj. V drugem sklopu je podrobneje razloženo premikanje in razvijanje pehotnih enot, glede vrste premikov, načinov premikanja, časovnih norm glede premika, ipd. V tretjem sklopu se podrobneje seznanimo s taktičnim premikanjem MOTV, in sicer glede same pomembnosti taktičnega premikanja, podrobnosti glede formacij premikanja in pa glede podrobnosti tehnik premikanja. Te podrobnosti so predvsem sama uporaba, prednosti in slabosti formacij oz. tehnik premikanja. Enako kot v prvem sklopu so tudi tu obravnavane razlike, med MOTV opremljenim z LKOV 6X6 in SKOV 8X8. Tukaj je tako poudarek na iskanju oz. primerjavi razlik med vodoma ob uporabi različnih formacij oz. tehnik premikanja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...motorizirana pehota, vojaška taktika, motorizirani vod, taktično premikanje, oborožitev, manever, formacija premikanja...Ključne besede: motorizirana pehota, vojaška taktika, motorizirani vod, taktično premikanje, oborožitev, manever, formacija premikanjaObjavljeno: 06.07.2012; Ogledov: 9443; Prenosov: 169 Polno besedilo (1,63 MB)
Opis: Spremembe mednarodnega varnostnega okolja, globalni varnostni izzivi in tehnološki napredek zahtevajo stalno prilagajanje obrambnega sistema, obrambnega resorja in Slovenske vojske. Oborožitev in vojaška oprema sta materialni del bojne moči in pomembno vplivata na razmerje sil v boju. V zaključni nalogi je govora o oborožitvi, strelivu in minskoeksplozivnih sredstvih v motorizirani četi Slovenske vojske. Proučil sem namene, značilnosti, taktično-tehnične karakteristike posameznih orožij in naredil primerjave med njimi, kajti govora je o dveh različnih časovnih obdobjih oborožitve od osamosvojitve Slovenije. Na osnovi vseh podatkov, kakor tudi moje dosedanje prakse pri delu v Slovenski vojski, sem prišel do določenih zaključkov. Podal sem tudi predloge in morebitne rešitve za oborožitev motorizirane čete Slovenske vojske v prihodnje.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...o oborožitvi, strelivu in minskoeksplozivnih sredstvih v motorizirani četi Slovenske vojske. Proučil sem namene, značilnosti,...Ključne besede: transformacija Slovenske vojske, pehotni (motorizirani) oddelek, stalna posadka vozila, izkrcni delObjavljeno: 12.03.2013; Ogledov: 9235; Prenosov: 275 Polno besedilo (685,99 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska, motorizirana pehota, motorizirani oddleke, motorizirani vod...Ključne besede: Slovenska vojska, motorizirana pehota, motorizirani oddleke, motorizirani vodObjavljeno: 18.04.2016; Ogledov: 8194; Prenosov: 188 Polno besedilo (3,00 MB)