Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Nezaželena ravnanja so namerna nesprejemljiva ravnanja in so lahko verbalne, fizične in/ali čustvene narave nad posameznikom ali skupino. Pojavljajo se v vseh vrstah organizacij in na vseh ravneh, razvijajo pa se lahko zato, ker se jih tolerira. Nezaželena ravnanja povzročajo škodo posameznikom, organizacijam in celotni družbi v takšnih razsežnostih, da lahko govorimo že o tihi epidemiji. Kultura organizacije odseva kulturo okolja, kjer organizacija deluje. Tako kot na druge organizacije, tudi na SV vplivajo formalne in neformalne družbene vrednote širšega okolja, hkrati pa gradi svojo lastno organizacijsko kulturo, njene vrednote pa predstavljajo standarde za delovanje in vedenje njenih članov. S prenosom vrednot na člane, organizacija doseže, da bodo s svojim ravnanjem prispevali k uresničevanju ciljev družbe, vendar mora hkrati upoštevati tudi njihove potrebe in interese. Organizacijska klima je odsev kulture v določenem trenutku življenja organizacije, ki prispeva k zadovoljstvu njenih članov, uresničevanju ciljev organizacije ter vpliva na stopnjo pojavnosti nezaželenih ravnanj. Slovenska vojska ima formalno dobro urejene temelje za preprečevanje nezaželenih ravnanj. Le dejansko izvajanje sprejetega pa bo prispevalo k zmanjšanju nezaželenih ravnanj.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...vojaška organizacija, organizacijska kultura, mobing, organizacijska klima, vojaški voditelji, nezaželena ravnanja...Ključne besede: vojaška organizacija, organizacijska kultura, mobing, organizacijska klima, vojaški voditelji, nezaželena ravnanjaObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9719; Prenosov: 194 Polno besedilo (594,29 KB)
Opis: Mobing ali psihično nasilje na delovnem mestu se dogaja povsod med nami zato lahko pričakujemo, da se v različnih oblikah dogaja tudi v Slovenski vojski. Vsi vemo, da so dobri delovni odnosi ključnega pomena za uspešno delo v sredini kateri pripadamo,vendar se premalo zavedamo, da sodoben hiter tempo življenja, vedno večja tekmovalnost in vse ostrejša konkurenca pripelje tudi do neprijetnih čustev med sodelavci in na koncu do slabšanja delovne atmosferein odnosov. Slovenska vojska je kot hierarhično postavljena organizacija v neki meri še bolj izpostavljena temu trendu in se mobingu kot takemu ni in ne more izogniti. Prav je, da se o tem pojavu v Slovenski vojski spregovori, da o teh zadevah govorijo podrejeni in nadrejeni na glas in da se o tem osvešča vse vpletene. Samo na tak način bomo vsi skupaj ustvarjali našo delovno sredino prijetno, da se bo v njej spoštovalo dostojanstvo vsakega posameznika in nenazadnje, da so nam dani pogoji za dobro in kvalitetno opravljanje dela in nalog ter osebnostni in strokovni razvoj.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: mobing, psihično nasilje, konflikt, psihične posledice, delovna sredinaObjavljeno: 26.04.2012; Ogledov: 10810; Prenosov: 340 Polno besedilo (232,25 KB)