Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...nacionalni interesi, strategija posrednega nastopanja, mednarodne organizacije, Organizacija Združenih narodov, OZN, Kongo, Haiti,...Ključne besede: nacionalni interesi, strategija posrednega nastopanja, mednarodne organizacije, Organizacija Združenih narodov, OZN, Kongo, Haiti, študija primerov, diplomske nalogeObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9861; Prenosov: 119 Polno besedilo (681,50 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...670. poveljniško-logistični bataljon, mednarodne operacije, misije, izraba logističnih zmogljivosti, logistični proces,...Ključne besede: 670. poveljniško-logistični bataljon, mednarodne operacije, misije, izraba logističnih zmogljivosti, logistični proces, reinženiring organizacijeObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 10066; Prenosov: 53 Polno besedilo (1,43 MB)
Opis: V tem magistrskem delu opisujem vlogo obrambne diplomacije pri zagotavljanju varnosti držav in njen vpliv na oblikovanje nacionalnovarnostnega sistema. V začetnem delu sem opredelil pojme in načine zagotavljanja varnosti držav, na podlagi katerih sem analiziral in pozneje primerjal uspešnost delovanja obrambne diplomacije majhnih držav, med katere spadajo tudi Makedonija, Slovenija in Švica. Vse tri države so po padcu berlinskega zidu in z osamosvojitvijo (RM in RS) razvile nov koncept obrambne diplomacije, ki je obsegal programe obrambnega sodelovanja, nadzor nad oborožitvijo, spodbujanje reform v vojskah ter dejavnosti za krepitev medsebojnega zaupanja. Zanimivo obliko obrambne diplomatske dejavnosti je leta 1994 ponudil Nato s programom Partnerstvo za mir (pozneje tudi z drugimi programi in pobudami), da bi vzpostavil politično, obrambno in vojaško partnersko sodelovanje. Makedonija, Slovenija in Švica so se odločile pristopiti k PzM zaradi gradnje povezljivosti oboroženih sil držav partneric in uresničevanja njihovih zunanjepolitičnih strategij, med katerimi je zagotavljanje varnosti najpomembnejši cilj. Makedonija in Slovenija sta izbrali članstvo v Natu kot strategijo zagotavljanja varnosti, medtem ko se je Švica osredotočila samo na sodelovanje z Natom, da bi ohranila svojo nevtralnost. Skupno vsem trem državam je tudi to, da njihova obrambna diplomacija obsega mirnodobno sodelovanje in uporabo ministrstva za obrambo kot orodja zunanje in varnostne politike z nalogo strateškega delovanja pri zmanjševanju možnosti konfliktov, podpiranja demokratičnih civilno-vojaških odnosov, podpore drugim državam pri razvoju zmogljivosti za operacije ohranjanja miru itn.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...varnost, varnostna politika, zunanja politika, sodelovanje, mir, mednarodne organizacije, Nato...Ključne besede: obrambna diplomacija, nacionalnovarnostni sistem, varnost, varnostna politika, zunanja politika, sodelovanje, mir, mednarodne organizacije, NatoObjavljeno: 10.10.2012; Ogledov: 10859; Prenosov: 104 Polno besedilo (704,42 KB)
Opis: Brezpilotni letalniki (BPL) predstavljajo revolucionaren razvojni in tehnološki napredek na področju vojaške aeronavtike. Brezpilotni letalniki se že desetletja uporabljajo predvsem v vojaške namene na področju taktičnega in strateškega izvidovanja. Najbolj splošno jih lahko opredelimo kot letalnike z lastnim pogonom, ki za vzlet, polet in pristanek ne potrebujejo človeške posadke. S prenosom vojaške tehnologije na civilno področje pa je prišlo do možnosti uporabe brezpilotnih letal tudi v civilne namene, kjer pa je eden od ključnih problemov vključevanje brezpilotnih letal v zračni prostor, v katerem se odvija letalski promet. Trenutno se letalske operacije brezpilotnih letal v prostoru Evropske unije (EU) izvajajo v omejenem zračnem prostoru, ločeno od letalskega prometa ali pa se vključijo vanj izjemoma, na osnovi posamične odobritve. V tem primeru se postavljajo pred operaterje brezpilotnih letal številne omejitve s ciljem zagotoviti varnost vsem drugim uporabnikom zračnega prostora.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...brezpilotni letalniki, letalska zakonodaja, mednarodne civilne letalske organizacije, integracija BPL v zračni...Ključne besede: brezpilotni letalniki, letalska zakonodaja, mednarodne civilne letalske organizacije, integracija BPL v zračni prostorObjavljeno: 17.11.2016; Ogledov: 7320; Prenosov: 150 Polno besedilo (359,28 KB)