Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 6 od 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Funkcija načrtovanja ognjene podpore kot del procesa ciljenja/targetinga : zaključna naloga
Martina Kobal, 2011

Opis: Zaključna naloga je bil oblikovana in zasnovana, da bi pomagala najti najprimernejšo napravo za navajanje podpornega ognja. Predstaviti in opisati osnovne pojme, ki determinirajo vodenje ognjene podpore, pokazati potrebne zmožnosti in funkcije instrumentov, katere uporabljajo prednji opazovalci. Preko primerjalne analize, prikazati, kaj potrebujejo prednji opazovalci pri svojem delu, pri rezultatih analize inštrumentov se upoštevajo zahteve za navajanje ognjene podpore. Cilj je predstavit primernost obstoječih inštrumentov, ki so že v uporabi v SV, ter njihov koncept delovanja v sistemu za upravljanja in vodenje ognja. Iz nabora inštrumentov, ki so na svetovnem trgu, sem izbral napravo, ki predstavlja prihodnost pri delu prednjih. V zaključku je kritični pogled na obstoječe inštrumente v SV, ter povezljivost inštrumentov s sistemom za upravljanje in vodenje ognjene podpore.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: cilj, targeting, celica ognjene podpore, častnik za targeting/ciljenje, štabni proces dela, bataljonska bojna skupina, izbira ciljev, cilji visoke vrednosti
Objavljeno: 20.03.2013; Ogledov: 10009; Prenosov: 39
.pdf Polno besedilo (22,17 MB)

2.
3.
Vloga Slovenske vojske pri uresničevanju zunanjepolitičnih interesov in ciljev Republike Slovenije
Aleksander Vidergar, 2018

Opis: Države svoje strateške nacionalne interese uresničujejo skozi proces zunanje politike. Pri uresničevanju lastnih zunanjepolitičnih interesov in ciljev se morajo spopadati z interesi in cilji drugih držav, pri čemer se je treba zavedati, da ima svojo vlogo tudi Slovenska vojska. Pri tem seveda ne govorimo o vojaški sili, temveč o tem, kako lahko Slovenska vojska pomaga pri uveljavljanju interesov države v mednarodni skupnosti. Ena izmed možnosti so mednarodne operacije in misije (MOM). Pri MOM gre predvsem za zagotavljanje varnosti zunaj države, ki je v tem času še toliko pomembnejša zaradi sodobnih komunikacij in predvsem migracij po vsem svetu. Sodelovanje v MOM krepi ugled in izboljšuje mednarodno podobo, položaj ter verodostojnost Republike Slovenije. Druga možnost za pomoč Slovenske vojske pri zagotavljanju zunanjepolitičnih interesov in ciljev je diplomacija, ki je orodje zunanje politike. S članstvom Slovenije v različnih mednarodnih organizacijah je predvsem pri največjih (OZN, Nato, EU, OVSE) država spoznala, da bo delo slovenskih predstavništev v teh organizacijah okrnjeno brez vojaških strokovnjakov in diplomatov, saj civilni strokovnjaki in diplomati ne morejo biti kos vsem izzivom, predvsem pa ne tistim, ki se tičejo vojaške stroke. V mednarodni skupnosti se na sodelovanje v MOM ne gleda več kot le na zagotavljanje varnosti in ugleda, temveč se pojavlja čedalje več možnosti za uresničevanje gospodarskih interesov države na območjih, kjer delujejo vojske posameznih držav v sklopu MOM. V zaključni nalogi smo preverili, kakšna je gospodarska izmenjava (izvoz-uvoz) z državami, s katerimi je Republika Slovenija skupaj s Slovensko vojsko v preteklosti sodelovala in še sodeluje v MOM.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: zunanjepolitični interesi in cilji, mednarodne operacije in misije (MOM), diplomacija, gospodarska izmenjava
Objavljeno: 24.01.2019; Ogledov: 6156; Prenosov: 43
.pdf Polno besedilo (1,33 MB)

4.
Sodelovanje Slovenske vojske v mednarodni pomorski operaciji "EUNAVFOR MED IRINI"
David Benigar, 2021

Opis: Rod pomorstvo Slovenske vojske vse od leta 2009 naprej, ko je Vlada Republike Slovenije prvič napotila njene pripadnike na mednarodno pomorsko operacijo pred obalo Somalije, z izgrajenimi mornariškimi zmogljivostmi in usposobljenim kadrom prispeva k vzdrževanju mednarodnega miru, izvaja operacije iskanja in reševanja ter preprečuje nelegalne migracije po morju. Dosedanje sodelovanje je bilo uspešno. Prav operacija EUNAVFOR MED Irini, v kateri trenutno sodelujejo predstavniki roda pomorstva, predstavlja pomemben del celovitega pristopa evropskih držav pri reševanju politične krize v povezavi z Libijsko državljansko vojno in migrantsko problematiko v Sredozemskem morju. Republika Slovenija ima že izgrajene vojaške pomorske zmogljivosti na področju površinskega in podvodnega delovanja, ki bi jih lahko dodatno ponudila za potrebe kratkoročnega ali dolgoročnega sodelovanja v primerljivih pomorskih operacijah EU ali Nata.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: pomorske varnostne operacije, strateški interes, cilji zmogljivosti, površinsko delovanje, protiminsko delovanje
Objavljeno: 09.08.2021; Ogledov: 6; Prenosov: 7
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

5.
Odnos med cilji, načini in sredstvi
Stanislav Šantelj, 2022

Opis: Generalštab Slovenske vojske je oktobra 2021 izdal Predlog vojaške strategije Republike Slovenije. Namen prispevka je ugotoviti povezanost strateških ciljev, načinov in virov tega predloga z Resolucijo o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije in Obrambno strategijo Republike Slovenije. Pri strateških ciljih smo ugotovili, da so vse tri strategije med seboj jasno in pregledno povezane. Koncept vojaške strategije ni strukturiran po ciljih, zato ni mogoča preprosta in pregledna povezava med načini in cilji. Cilji bi bili bolj enakovredno obravnavani, če bi bila strategija strukturirana po ciljih. Iz strategije ni mogoče razbrati, kateri viri, sicer ambiciozno zastavljeni, so že znani, kateri so načrtovani ter kdaj bodo predstavljeni.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: cilji-načini-sredstva, vojaške strategije, predlogi, povezanost strategij
Objavljeno: 08.06.2022; Ogledov: 2884; Prenosov: 34
.pdf Polno besedilo (362,15 KB)

6.
Uporaba neubojnih sredstev in njihov vpliv na delovanje Slovenske vojske
Tomaž Mlakar, 2023

Opis: Neubojna orožja ali neubojne zmogljivosti (NUZ) v tem kontekstu, so splošni javnosti najbolj poznane iz uporabe pri delovanju policije, pa vendar so tudi vojaške sile že pred časom zaznale njihov potencial. Različni dejavniki, ki so vplivali na način delovanja vojaških sil, so omejili možnosti uporabe tradicionalnih vojaških sredstev, po drugi strani pa je vse hitrejši razvoj tehnologij dal zagon razvoju in novim možnostim uporabe neubojnih zmogljivosti. Velika večina vojsk po svetu ima v svojem arzenalu tudi določen nabor sredstev NUZ in pri članicah Nata ni prav nič drugače. Ta naloga govori o razlogih za uvajanje NUZ, razlaga osnovne principe uvrščanja NUZ v skupine, razloge za opremljanje in možnosti uporabe pri vojaškem bojnem delovanju, aktualne trende ter stanje uvajanja in opremljenosti po tem področju v Slovenski vojski in ga primerja s stanjem v nekaterih primerljivih Nato vojskah.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: neubojna orožja, neubojne zmogljivosti, cilji zmogljivosti
Objavljeno: 11.07.2023; Ogledov: 5; Prenosov: 1
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh