Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Zapri

Knjižnično-informacijski in založniški center

Digitalna knjižnica

* po starem in bolonjskem študiju
Ponastavi

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 2 od 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Organizacija dela na osnovnem in rezervnem poveljniškem mestu bataljona ZO : zaključna naloga
Boštjan Kozina, 2004

Opis: Enote zemeljske zračne obrambe so gotovo ene najbolj zapostavljenih v Slovenski vojski. Morda smo temu priča zaradi dejstva, da nekateri slovenski vojaški teoretiki komaj priznavajo obstoj rodu zračne obrambe kaj šele, da bi razmišljali o zvrsti vojske, ki bi se lahko postavila ob bok letalstvu kot neposrednemu partnerju v zračni obrambi. Ob večletnem delu v zračni obrambi, izobraževanju, usposabljanju predvsem pa ob stikih in videnjih struktur in organiziranosti poveljstev in enot tujih vojsk sem prišel do enega ključnega spoznanja, ki se ga bomo morali prej kot slej zavesti tudi v Slovenski vojski. Zračna obramba je edina vojaška sila, ki tudi v miru aktivno neposredno podpira in zagotavlja suverenost države. Ne oziraje se na trenutne varnostne in politične razmere v Evropi in tudi širše so enote in sistemi za zagotavljanje zračne obrambe edini, ki operativno delujejo 24 ur na dan in 7 dni v tednu%. Navzlic drastičnim redukcijam in bolečim reorganizacijam evropskih vojsk se sistemi zračne obrambe razvijajo. Razvoj ne gre toliko v kvantiteto kot v kvaliteto predvsem na področju oborožitvenih sistemov in sistemov za nadzor zračnega prostora. V tem kontekstu sem zagrizel v to nalogo z željo pokazati pomembnost sistemov nadzora zračnega prostora v povezavi z vodenjem in poveljevanjem enotam zračne obrambe oziroma širši vojaško % strokovni javnosti znotraj Slovenske vojske vsaj teoretično prikazati organizacijo in način pretoka informacij na poveljniškem mestu bataljona zračne obrambe. Naloga prikazuje teoretično razdelitev in organizacijo poveljniških mest z vidika bataljona zračne obrambe, razvoj organizacije in dela na poveljniškem mestu od samega začetka Slovenske Vojske do današnjih dni. Prav tako je nakazana smer nadaljnjega razvoja sistemov za podporo poveljevanja. Enote ZO se vsakodnevno srečujejo z dinamiko in nenehnim razvojem tehnologije na področju letalstva, ognjenih sistemov, komunikacijske tehnologije in nazadnje tudi računalniške podpore. V sami nalogi lahko vidimo, da je organizacija vodenja in poveljevanja v enotah ZO zelo kompleksen pojem, ki ga ni moč opisati samo v eni nalogi, zato obstaja še mnogo možnosti za nadgrajevanje napisanega.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: zračna obramba, ZO, vojno letalstvo, sistemi nadzora zračnega prostora, poveljniška mesta, organizacija, bataljon, Slovenija
Objavljeno: 19.10.2017; Ogledov: 6679; Prenosov: 85
.pdf Polno besedilo (507,48 KB)

2.
Nacionalni zračni operativni center (NZOC)
Damjan Peršuh, 2022

Opis: Zaključna naloga predstavlja poskus predloga strukture in nalog nacionalnega zračnega operativnega centra Slovenske vojske. Slednja namreč trenutno na operativni ravni podobnega centra po vzoru zavezniških držav nima. Naloge, ki jih tipično izvajajo nacionalni zračni operativni centri pa so razpršene med različnimi ravnmi Slovenske vojske. Nekatere vrzeli zapolnjuje strateška raven, večina nalog pa je razporejena na operativni in taktični ravni. Združitev nalog v novi strukturi na operativni ravni bi omogočila boljši pregled nad načrtovanjem in kontrolo nad izvedbo. V primeru krize ali vojne pa možnost pravočasnega in učinkovitega centraliziranega načrtovanja in poveljevanja ter s tem bojevanja.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, zračni operativni center, kontrola, načrtovanje, krizno upravljanje
Objavljeno: 28.06.2022; Ogledov: 19; Prenosov: 14
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh