Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 8 / 8
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
2.
Vodenje in poveljevanje v radarskem vodu kratkega dosega (RVKD) : zaključna naloga
Anita Šefman, 2006

Abstract: V različnih obdobjih vojskovanja so bile cenjene različne vrednote. V agrarni dobi sta bili cenjeni moč in spretnost. Organizacija in disciplina sta bili temelj vojskovanja v industrijski dobi. V informacijski dobi sta najbolj cenjeni znanje in kreativnost (Carl Builder). Znanje v našem pogledu pomeni tudi obvladovaje informacijskih sistemov v tolikšni meri, da nam le ti služijo kot pomoč k hitrejšemu zbiranju informacij, podpori odločanju in s tem posledično hitrejši izpeljavi cikla sprejemanja odločitve.
Found in: osebi
Keywords: Slovenska vojska, zračni prostor, radarji kratkega dosega, vodenje, poveljevanje, izvidovanje, vzdrževanje
Published: 24.04.2012; Views: 8888; Downloads: 81
.pdf Fulltext (1,85 MB)

3.
Vpliv osebnostnih lastnosti poveljnika čete na izgradnjo čete
Anita Šefman, 2016

Abstract: V nalogi je predstavljen tim in izgradnja tima, predstavljeni so številni pogledi različnih avtorjev ter štiristopenjski model izgradnje tima. Naloga se osredotoča na osebnostne lastnosti dobrega vodje, teoretična izhodišča ter širšo tematiko lastnosti, ki bi jih moral imeti dobri voditelj. V prvem delu je poudarek na temi, kako izgraditi uspešen tim, koliko časa je za to potrebnega in kakšno vlogo ima pri tem vodja. V drugem delu je obravnavan širši kontekst dobrega voditelja, kaj mora BITI, kaj mora ZNATI in kaj DELATI. V nadaljevanju so na podlagi kratke raziskave predstavljene ugotovitve o osebnostnih lastnostih, ki naj bi bile najpomembnejše za dobrega vodja, ugotovitve da obstajajo odstopanja v zaznavi osebnostnih lastnosti vodij na nivoju proučevane čete ter na drugi strani na nivoju 10-odstotnega reprezentativnega vzorca stalne sestave iz leta 2007. Rezultati so potrdili tudi hipotezo, da različne skupine vojaške organizacije različno zaznavajo pomembnost osebnostnih lastnosti poveljnika čete.
Found in: osebi
Keywords: osebnostne lastnosti poveljnika, vojaški tim, poveljnik čete, izgradnja tima
Published: 03.06.2020; Views: 4167; Downloads: 56
.pdf Fulltext (925,89 KB)

4.
Zoperstavljanje grožnjam brezpilotnih letalnih sistemov skozi koncept elektronskega bojevanja
Anita Šefman, 2023

Abstract: V nalogi je predstavljen sodoben način vojskovanja, kjer elektronsko bojevanje kot 'omogočevalec' predstavlja ključno zmogljivost v boju proti brezpilotnimi letalnimi sistemi. S pomočjo različnih raziskovalnih metod naloga podaja odgovore na dve raziskovalni vprašanji, in sicer kako zagotoviti zaščito sil ter kritične infrastrukture pred brezpilotnimi letalnimi sistemi in drugo, kako z elektronskim bojevanjem zagotoviti zaščito pred brezpilotnimi letalnimi sistemi v Slovenski vojski. V okviru tega se naloga osredotoča predvsem na razvoj predloga koncepta zaščite pred brezpilotnimi letalnimi sistemi z izvajanjem elektronskega bojevanja v Slovenski vojski. Izpostavlja se grožnje iz zraka, ki predstavljajo izziv tako Slovenski vojski kot civilni sferi. Ugotovljeno je bilo, da bo ključno vlogo igralo dobro poznavanje ranljivosti brezpilotnih letalnih sistemov ter taktik, tehnik in postopkov proti-brezpilotnih letalskih sistemov, ki so podrobneje predstavljene v sami nalogi. Slovenski jezik se je skozi terminološke zagate in različne prevode angleškega jezika pokazal še kako živ. Naloga spodbuja bralca k nadaljnjemu raziskovanju morebitnih vrzeli.
Found in: osebi
Keywords: brezpilotni letalni sistem, droni, zaščita, elektronsko bojevanje
Published: 17.07.2023; Views: 15; Downloads: 9
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

5.
Motiviranje : kako lahko motivira poveljnik voda
Anita Krahler, 2007

Abstract: Eno največjih vprašanj, ki si jih postavlja vsak vodja je, kako pripraviti sodelavce, da se bodo polno angažirali pri svojem delu in sodelovali pri vseh naporih, ki jih vlagamo za doseganje ciljev. Vprašanje je še kako dvigniti in obdržati prizadevnost na delovnem mestu? Kaj narediti, ko ugotovimo, da naši sodelavci »dajejo od sebe« le toliko kot je to nujno potrebno, vemo pa, da so sposobni mnogo več? Taka in podobna vprašanja se voditeljem porajajo vsakodnevno. Preprostega odgovora pa ni, saj je vsak posameznik edinstven in v sebi nosi motive, želje in cilje. Končni rezultati dela niso isti, če se motivacija razvija z represivnimi metodami, pa tudi z metodami stimulacije ali če se razvija iz človekovega sprejemanja in osvajanja ciljev usposabljanja kot svoje notranje potrebe.
Found in: osebi
Keywords: motivacije, motivi, vodenje, osebnostne lastnosti, voditelji
Published: 24.04.2012; Views: 8131; Downloads: 445
.pdf Fulltext (221,86 KB)

6.
Organizacija in delovanje štaba na bataljonski/polkovni ravni
Anita Krahler, 2016

Abstract: Namen poveljevanja je izpolnitev poslanstva, nalog in ciljev Slovenske vojske. Poveljnik v procesu poveljevanja odloča, izdaja povelja in vodi podrejene enote. Na nižji taktični ravni poveljnik skozi proces bojnega odločanja samostojno organizira in načrtuje izvedbo naloge za svojo enoto. Na nivoju bataljona/polka pa je proces poveljevanja tako kompleksen, da ga poveljnik ne zmore izpeljati sam, ampak je v proces vključen štab. Štab je poveljnikova desna roka in zanj opravlja naloge, da lahko poveljnik na koncu sprejme najboljšo odločitev. Poveljnik štabu izdaja usmeritve, namere, navodila, svoje zamisli in štab v skladu z usmeritvami deluje. Poveljnik je tisti, ki sprejme končno odločitev za delovanje in zanjo tudi odgovarja. S transformacijo v letu 2013 se je Slovenska vojska preoblikovala v dve enakovredni brigadi, pri tem ena brigada pokriva zahodni del in druga vzhodni del Republike Slovenije, in Logistično brigado, kar je posledično tudi spremenilo koncept logistične podpore. Prav tako so se s transformacijo motorizirani bataljoni preoblikovali v pehotne polke. V nalogi sem želela učinkovito in z najboljšimi rezultati primerjati organiziranost štaba v 20. motoriziranem bataljonu in 20. pehotnem polku. S preoblikovanjem je 20. pehotni polk zaradi povečanja številčnega stanja štaba pridobil boljše pogoje za delovanje in organizacijo dela. Zaradi novega koncepta logistične podpore v Slovenski vojski pa ima polk manjšo logistično samozadostnost kot bataljon.
Found in: osebi
Keywords: štab, organiziranost, delovanje, štabni proces dela
Published: 03.06.2020; Views: 4375; Downloads: 54
.pdf Fulltext (672,24 KB)

7.
Motivacija in psihološka pripravljenost : zaključna naloga
Anita Sovič, 2008

Abstract: Namen zaključne naloge je predstaviti pomembnost motivacije in psihološke priprave vojaka pred odhodom na mirovne operacije. Mirovne operacije so trenutno najzahtevnejše aktivnosti Slovenske vojske in njenih pripadnikov. Vojaki se med pripravami in na samih mirovnih operacijah soočajo z različnimi stresnimi situacijami. Naloge, ki jih opravljajo, zahtevajo od njih posebne psihične in fizične napore, zato ne moremo pričakovati, da bodo brez dobre predhodne priprave delovali optimalno v vseh situacijah. Vojaška organizacija je v prvi vrsti odgovorna za vzpostavitev ustrezne motivacijske klime znotraj organizacije, medtem ko je vsak vojak odgovoren za svojo lastno motivacijo.. Psihologija igra pomembno vlogo v vsakem vidiku vojaškega življenja, Človek zavzema danes osrednjo mesto v vojaški organizaciji, je tisti, ki se ukvarja z orožjem, najsodobnejšo tehnologijo in je tako hkrati eden najpomembnejših faktorjev, ki vplivajo na izid vojnih operacij. Zato je zelo pomembna skrb za posameznikovo telesno in duševno zdravje. Uspešna psihološka priprava vojaka se kaže v individualnem občutku zaupanja v svoje lastne sposobnosti in moč, da doseže svoje cilje in občutku pripravljenosti, da sprejme cilj bojevanja.
Found in: osebi
Keywords: motivacija, motivacijske teorije, psihološka pripravljenost, vojaška psihologija, mirovne operacije, bojna morala
Published: 26.06.2012; Views: 9068; Downloads: 207
.pdf Fulltext (203,71 KB)

8.
Logistična podpora bojnega delovanja
Anita Sovič, 2016

Found in: osebi
Keywords: vojaška logistika, logistična podpora, bojno delovanje, Slovenska vojska
Published: 29.05.2020; Views: 4276; Downloads: 44
.pdf Fulltext (503,60 KB)

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top