Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba vojaških plovil v operaciji Sophia
Ivo Bednařik, 2019

Opis: Pomorska vojaška operacija EUNAVFOR MED Sophia se kljub nekaterim kritikam izkazuje kot dober primer evropske obrambne in varnostne politike. Uporaba vojaških plovil v operaciji je le ena, vendar izjemno pomembna sestavina celovitega odziva mednarodne skupnosti na krizne razmere v južnem Sredozemlju. Smotrna uporaba dodeljenih namenskih sil, spremembe v taktiki delovanja in diverzifikacija nalog so ob vse boljšem sodelovanju z drugimi akterji znatno pripomogle k rasti učinkovitosti delovanja in obenem celovitejšem reševanju problemov nelegalne trgovine z ljudmi, orožjem in pogonskimi gorivi. Odzivi mednarodne skupnost so ne glede na ugodne merljive izide še nadalje neenotni, enotno pa je zavedanje da primernih alternativ za tovrstne operacije pravzaprav ni. Skupna prizadevanja in strokovnost sodelujočih v operaciji se numerično že odražajo v značilnih trendih izboljšanja stanja. Nič manj pomembno pa ni tudi zavedanje držav članic EU o neravnovesnih razmerah v okolju in da se lahko le poenoteni z njimi ustrezno soočimo. Poleg učinkov delovanja ima operacija izjemno moralno vrednost, saj šestindvajset narodov v tej vse bolj razdeljeni Evropi deluje kod eden in z enakim ciljem.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: prestrezanje, osrednja naloga, tihotapljenje, namenske sile, mandat OZN
Objavljeno: 16.09.2019; Ogledov: 2; Prenosov: 1
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

2.
Vloga in razvoj nišnih specialnih zmogljivosti Slovenske vojske (ter njihova sinergija v smislu linije poveljevanja in vodenja)
Miroslav F. Jug, 2022

Opis: Odred za specialno podvodno delovanje (OSPD) je, kot osrednja tema preučevanja te naloge, v svoji zgodovini delovanja od nastanka pa do danes doživel kar nekaj sprememb; pretežno pozitivnih. Del te enote danes predstavlja tudi naš nacionalni prispevek v zavezništvo Nato kot realiziran cilj zmogljivosti, in sicer že od leta 2014. V tej nalogi obravnavamo OSPD-jevo umestitev v nišne vojaške zmogljivosti. Skozi analizo odprtih virov in literature bomo preučevali razvoj nišne zmogljivosti s kodno oznako M 1501 N VSWMCM, ki izhaja iz Odreda za specialno podvodno delovanje, in poskušali poiskati možnosti, kako v polni meri izkoristiti potencial te enote. V nalogi iščemo tudi sinergijske učinke manjših specialnih nišnih zmogljivosti na povečanje kredibilnosti Slovenske vojske. Obenem tudi preučujemo vpliv na motivacijo pripadnikov tovrstnih enot v primeru, če se njihove veščine in znanja, ki so bila pridobivana v dolgotrajnem in dragem procesu, ne uporabljajo. Izsledki, potrditve hipotez ter odgovor na raziskovalno vprašanje se nahajajo v zadnjem delu naloge, v zaključku.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: specialno podvodno delovanje, nišne zmogljivosti, kredibilnost, Nato, sinergija, motivacija
Objavljeno: 23.06.2022; Ogledov: 8; Prenosov: 2
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

3.
Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh