Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Prvi

Klikni za prenos ali ogled revije.

 

prvi

 


Nazaj  Nazaj na periodiko

 

Journal of Comparative Politics

Polletna revija Konzorcija treh srednjeevropskih univerz (Univerza za ekonomijo v Bratislavi, Slovaška; Univerza v Ljubljani, Slovenija; Alma Mater Europaea - Evropski center Maribor, Slovenija). Osredotoča se na primerjavo političnih kultur držav srednje in vzhodne Evrope, njihove praktične politike, teoretična vprašanja primerjalne politologije, teoretična in praktična vprašanja razvoja civilne družbe in civilne politike v tej regiji.

   

 

 

 

Nazaj  Nazaj na periodiko

 

Elektrotehniški vestnik

Objavlja izvirne znanstvene prispevke s področja elektrotehnike in računalništva.

   

 

 

 

Nazaj  Nazaj na periodiko

 

Economic and Business Review (EBR) 

Dvojno slepa recenzirana revija OPEN ACCESS, katere cilj je pospešiti raziskave in razširjati rezultate raziskav na področju uporabnih poslovnih in ekonomskih študij, vključno z različnimi področji ekonomskih raziskav, bančnega in finančnega upravljanja, poslovne informatike, podjetništva, mednarodnega poslovanja, management in marketing s poudarkom na Srednji in Vzhodni Evropi.

   

 

 

 

Nazaj  Nazaj na periodiko

 

Journal of Military Learning  

Recenzirana strokovna revija s področja vojaškega izobraževanja in usposabljanja oboroženih sil ZDA.

   

 

 

 

Nazaj  Nazaj na periodiko

Subcategories



Primož Šterbenc

Zahod in muslimanski svet: akcije in reakcije

2011 / št. strani: 342 / broširano / ISBN 961-235-565-4 / Mednarodni odnosi /

V muslimanskem svetu vse od 70. let prejšnjega stoletja poteka proces tako imenovanega ponovnega dviga islama, v okviru katerega se povečuje osebna religioznost ljudi, islam vse bolj vstopa na javno področje ter se krepijo islamistične stranke, vključno z radikalnimi tendencami. Zaradi teh razlogov sociologi religije in drugi družboslovci muslimanski svet pogosto in celo praviloma navajajo kot dokaz v prid argumentu, da je tako imenovana teorija sekularizacije, ki pravi, da modernizacija neizogibno povzroča sekularizacijo, napačna. Vendar pa se zdi, da muslimanskega sveta vendarle ni mogoče tako preprosto izpostavljati v okviru trditve o napačnosti teorije sekularizacije. Na ta svet je namreč mogoče aplicirati koncept kulturne obrambe, ki pravi, da religija lahko ohranja svoj pomen, če dela še kaj drugega, kot zgolj povezuje posameznika z nadnaravnim. V primeru konflikta med dvema skupnostma, ki sledita različnim religijam, se namreč začne krepiti njuna religijska identiteta, vključno z radikalnimi tendencami. V muslimanskem svetu je religija očitno začela pridobivati neko (samo)obrambno, nacionalistično vlogo, saj pretežni del svetovnih muslimanov meni, da Zahod tudi potem, ko so muslimanske države dobile formalno neodvisnost, še naprej ohranja svoj neokolonialni nadzor nad svetom islama. To prepričanje najbolj krepita problematika Palestine in neposredni zahodni vojaški posegi v muslimanski svet. Poleg tega Zahod želi v procesu globalizacije in z neposrednimi vojaškimi posegi muslimanskemu svetu vsiliti neoliberalno ekonomsko paradigmo, ki je v diametralnem nasprotju z družbenoekonomskim pristopom islama. Brez upoštevanja koncepta kulturne obrambe tudi ni mogoče razumeti izbruha destruktivne sunitsko-šiitske državljanske vojne v Iraku po ameriško vodenem vojaškem napadu leta 2003. Državljansko vojno je mogoče pojasnjevati tudi z uporabo konstruktivističnega pristopa k razlagi vpliva religije na izbruh nasilnega konflikta.

www.mo.gov.si kolofon  | Cookie settings na_vrh