Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


Search without a query returns a maximum of 100 hits!

1 - 10 / 100
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Roji brezpilotnih letal v boju
John Allakaj, 2024

Abstract: Rojenje, ki je sicer še v zgodnjih fazah razvoja in poskusne uporabe, je koncept, ki bo v prihodnjih desetletjih korenito spremenil naravo vojskovanja. Vse prednosti, ki jih rojenje omogoča, bi lahko pomenile avtomatično prednost na bojišču. To je tudi prva hipoteza diplomskega dela, v katerem so te prednosti predstavljene. Vendar pa se to področje spoprijema tudi z izzivi, kot sta komunikacija v roju in avtonomija z vključujočo umetno inteligenco. Gre za področje, ki bo zahtevalo še veliko pozornosti držav. Te so že prepoznale potencial rojev in v to tehnologijo vlagajo ogromno sredstev, kar pomeni, da bo obramba proti roju brezpilotnih letal izjemno pomembna. To je druga hipoteza diplomskega dela. Obramba proti posameznim brezpilotnim letalnikom je drugačna kot obramba proti celotnemu roju brezpilotnih letalnikom. Roj zahteva kombinirano obrambo različnih sistemov in prav zato za boj proti njemu razvijajo novo orožje. Na podlagi zanimanja velikih vojaških sil za to novo tehnologijo je mogoče predvidevati, da bodo roji sčasoma postali pomemben element vojskovanja v 21. stoletju.
Keywords: roj, rojenje brezpilotnih letal, prednosti, avtonomija, obramba
Published: 21.08.2024; Views: 4; Downloads: 2
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

2.
Vloga podčastnika pri optimizaciji radarskih položajev na podlagi analize radarske pokritosti
Borislav Zelinac, 2024

Abstract: Vojaški radarski objekti igrajo ključno vlogo v nacionalni obrambi in varnostnih strategijah, saj so oči in ušesa zračnega prostora države. Ti objekti so prva obrambna linija in ponujajo ključne zmogljivosti, ki so nenadomestljive pri varovanju ozemlja, vojaško-civilne infrastrukture, sredstev ter civilnega prebivalstva. Vojaški radarski objekti delujejo kot budni stražarji, ki nenehno nadzorujejo-pregledujejo zračni prostor, da bi zaznali in sledili zračnim grožnjam. Zagotavljajo zgodnje opozarjanje. Omogočajo hitre odzive na morebitne vdore – bodisi so to sovražna letala, bodisi rakete, ali brezpilotna letala –, ta pravočasna zaznava pa je temelj nacionalne obrambe, ki omogoča preventivne ukrepe ali takojšnje odzive na prihajajoče grožnje. Njihova umestitev v prostor je ključnega pomena, kot je pomembna vloga vojaškega osebja, ki radarske objekte upravlja. Podčastniki s svojimi izkušnjami in specialističnimi veščinskimi znanji prispevajo k optimalni izbiri radarskih položajev ter dajejo pomemben deležnik k celostni zračni obrambi slovenskega in zavezniškega zračnega prostora.
Keywords: radarji, radarski položaji, analiza, optimizacija, sinteza
Published: 21.08.2024; Views: 3; Downloads: 1
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

3.
O potrebi delitve bremena v Natu
Klemen Kocjančič, 2024

Published: 20.08.2024; Views: 207; Downloads: 12
.pdf Fulltext (297,42 KB)
This document has many files! More...

4.
The cumulative effects of conflict drivers in the Sahel region
Jelena Juvan, 2024

Abstract: This article reflects on the complex security situation in the Sahel region, identifying the causes and drivers of conflicts. The main hypothesis underlying the article is that the security situation in the Sahel region is influenced by several different causes and conflict drivers which have cumulative effects, making conflict resolution extremely difficult. The first part of the article identifies the causes and drivers of conflict and classifies them into four main categories. In the second part, the article shows how the causes and drivers are interwoven, creating multiple spillover effects, making the Sahel region one of the most problematic regions in the world.
Published: 20.08.2024; Views: 166; Downloads: 5
.pdf Fulltext (434,16 KB)

5.
Challenges and prospects in urban warfare
Guillermo López-Rodríguez, Daniel Montoya-Roldan, 2024

Abstract: The population living in cities around the world will increase in the next decades. Conventional military forces will deploy more in constrained areas where their high-tech capabilities are not an advantage. This research provides an analytical framework for understanding the main challenges of urban warfare for conventional forces. The analysis identifies the military organizational dimension, dual-use technologies as game changers, and the role of civilian population in urban environments as key factors. The conclusions provide some policy recommendations concerning training and communication strategies. The prospects of urban warfare will be defined by a combination of cognitive and kinetic actions.
Keywords: military operations, conventional forces
Published: 20.08.2024; Views: 202; Downloads: 2
.pdf Fulltext (382,79 KB)

6.
Planning for strategic information operations
Lawrence E. Cline, 2024

Abstract: Strategic information operations (IO) have normally been viewed as an issue above the military level. Nevertheless, they are critical both in shaping the larger operational environment and in providing a strategic initiative short of war. As such, they are crucial for military strategists. Also, in most Western countries, the focus has been on defensive measures against opponents’ IO efforts. Such a defensive mindset is unlikely to succeed. Some long-term patterns and lessons learned in IO provide a useful template for both defensive and offensive IO campaigns.
Keywords: information operations, disinformation, information warfare, political warfare
Published: 20.08.2024; Views: 204; Downloads: 3
.pdf Fulltext (425,51 KB)

7.
Načelo razlikovanja v kibernetskem vojskovanju
Urban Praprotnik, 2024

Abstract: Kot eno temeljnih načel mednarodnega humanitarnega prava za zaščito civilnega prebivalstva, načelo razlikovanja določa, da morajo vpleteni v sovražnosti vselej razlikovati med civilnimi objekti in vojaškimi cilji, ter civilisti in borci. Članek z analizo uporabe tega načela naslovi vprašanje o zadostnosti zaščite, ki jo načelo ponuja v kibernetski domeni. Velika odvisnost vojska od civilne kibernetske infrastrukture namreč razširi nabor vojaških ciljev na sisteme, na katere se zanašajo ključne civilne dejavnosti. Nejasnosti se pojavljajo tudi pri zadostitvi na videz enostavnim pogojem za status borca ter udeležbi civilistov pri izvajanju kibernetskih operacij.
Keywords: načelo razlikovanja, mednarodno humanitarno pravo, izbira vojaških ciljev
Published: 20.08.2024; Views: 195; Downloads: 2
.pdf Fulltext (429,99 KB)

8.
Uvodnik
Klemen Kocjančič, 2024

Keywords: transformacija, oborožene sile, obrambna politika, nacionalna varnost, varnostni izzivi, geopolitika
Published: 20.08.2024; Views: 208; Downloads: 4
.pdf Fulltext (356,73 KB)
This document has many files! More...

9.
Učne situacije v vojaškem izobraževanju in usposabljanju
Bojan Ferš, 2024

Abstract: Rezultati raziskave v diplomskem delu jasno potrjujejo tako pomembnost uporabe učnih situacij v vojaškem izobraževanju in usposabljanju kot tudi priprave kataloga učnih situacij pri usposabljanju novih izvajalcev vojaškega izobraževanja in usposabljanja. Sistematična uporaba učnih situacij omogoča bolj strukturiran in učinkovit učni proces, kar vodi k boljši vključenosti udeležencev in izboljšanju učnih rezultatov, katalog učnih situacij pa je dragocen vir informacij in praktičnih primerov, ki novim izvajalcem olajšajo pripravo in izvedbo učnega procesa. Na podlagi teh ugotovitev lahko sklepamo, da učne situacije in katalog učnih situacij aktivno prispevajo k doseganju ciljev vojaškega izobraževanja in usposabljanja, zlasti v smislu pridobivanja poklicno specifičnih kompetenc. Z njihovo uporabo se zagotavlja boljša pripravljenost kadra za izvajanje nalog in odgovornosti v vojaškem okolju, kar ima pomembne implikacije za operativno učinkovitost vojske in varnost države. Te ugotovitve poudarjajo pomen kontinuiranega razvoja metodologije vojaškega izobraževanja ter implementacije učnih situacij kot ključnega elementa v izobraževalnem procesu vojaškega osebja.
Keywords: učne situacije, učni procesi, kompetence, didaktične oblike
Published: 28.06.2024; Views: 4; Downloads: 1
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

10.
Izzivi pri popolnjevanju z uniformami in ostalo vojaško opremo
Boštjan Prelogar, 2024

Abstract: Diplomsko delo se osredotoča na izzive in prakse, povezane s popolnjevanjem z uniformami in opremo v Slovenski vojski. V njem smo sistematično primerjali prakse popolnjevanja tako znotraj vojaškega okolja kot tudi z drugimi povezanimi organizacijami, kot sta Policija in Civilna zaščita. Namen raziskave je bil preučiti obstoječe prakse ter identificirati potencialne izboljšave, da bi sistem popolnjevanja optimalno prilagodili potrebam Slovenske vojske. S podrobno analizo so se razkrile prednosti in slabosti različnih pristopov, s poudarkom na iskanju rešitev pa smo odkrili načine, kako preseči nekatere izzive, povezane s popolnjevanjem, in s tem povečati učinkovitost, pripravljenost ter zadovoljstvo pripadnikov vojske.
Keywords: popolnjevanje, optimizacija
Published: 27.06.2024; Views: 3; Downloads: 1
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top