Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Zaključna naloga se nanaša na sodobno zaščito sil v pomorskih pristaniščih tersidriščih doma in v tujini. Skozi zaključno nalogo bom predstavil različne vidike zaščite sil v pristaniščih. Na začetku naloga opredeljuje zaščito sil vSlovenski vojski, opredelitev samega pojma zaščite sil ter zakonodajo, na kateri zaščita sil temelji. V nadaljevanju so predstavljeni dokumenti severno atlantskega zavezništva zveze NATO, katere je Republika Slovenija z vstopom v zvezo NATO tudi sprejela. Predstavljena je zaščita sil po doktrini zveze NATO.Opisani so sodobni tehnološki dosežki za fizično ter tehnično varovanje pomorskih pristanišč. Predstavljene so prednosti obeh sistemov ter predlagan ustrezen kompromis. Poleg navedenih sistemov za zaščito pomorskih sil seveda ne gre pozabiti na mednarodne ter domače zakonske podlage, na katerih zaščita temelji. V nadaljevanju je izpostavljen vse pogostejši problem, ki ga srečujemo v Slovenski vojski, in sicer Slovenija kot gostiteljica tujih pomorskih sil. Gre za izredno občutljivo in perečo temo v novodobnem času, s katero se bo morala soočiti tudi Slovenija, bodisi pravno formalno kakor tudi logistično. Seveda so v nalogi pisani tudi praktični vidiki oziroma rešitev nekaterih zagat, v katerih se pogosto srečujejo posamezniki ob opravljanju službene dolžnosti na morju. Na koncu pa je v razmislek podana moja rešitev, ki bi zagotavljala celovito in primerno zaščito Slovenske mornarice doma in v tujini.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...pristanišča, Nato, standardi, doktrina zaščite pomorskih sil, pomorsko pravo...Ključne besede: vojaška pomorska pristanišča, Nato, standardi, doktrina zaščite pomorskih sil, pomorsko pravoObjavljeno: 26.02.2013; Ogledov: 8918; Prenosov: 216 Polno besedilo (1,04 MB)
Opis: Mednarodno običajno pravo določa, da država, ki je z drugo državo ali državamiv vojni, lahko na morju prepreči oskrbovanje s stvarmi, ki se lahko uporabljajo v vojne namene. Pomorska blokada se je kot metoda oslabitve nasprotnika uporabljala že v starodavnih časih in še danes ostaja uspešna v omejenih vojaških konfliktih in je edini način kako nasprotnika z omejitvijo uvoza in izvoza prisiliti, da preneha z vojaškim konfliktom. Vendar mora biti zakonita. V nalogi so predstavljeni pravni okviri, v katerih se znajde tudi pomorska blokada kot metoda bojevanja na morju. Moj namen pa je bil predvsem poiskati pravni vidik pomorske blokade, ki bi bil uporaben za Slovenijo v primeru, da bi sodelovali pri izvajanju blokade pri nas ali na tujem.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... pomorsko pravo, mednarodno pomorsko pravo, pomorska blokada...Ključne besede: pomorsko pravo, mednarodno pomorsko pravo, pomorska blokadaObjavljeno: 26.02.2013; Ogledov: 9772; Prenosov: 211 Polno besedilo (812,70 KB)