Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Na Gorenjskem, kot eni od ključnih regij Slovenije, je bilo med drugo svetovno vojno zelo pestro dogajanje, ki je bilo pomembno ne le za Gorenjsko samo, temveč za celotno Slovenijo in še širše. Zato sem v zaključni nalogi predstavil partizanski boj na Gorenjskem med drugo svetovno vojno. V njej sem zbral gradivo in predstavil kratko zgodovino dogodkov, ki so se odvili na Gorenjskem med drugo svetovno vojno. Od same okupacije slovenske zemlje, prvih vstaj, ustanovitve narodne fronte pa do ukinitve gorenjskega odreda. Posebej je geografsko opredeljeno območje Gorenjske. V zaključnem delu je tudi opisana organizacija partizanske vojske na Gorenjskem in njena številčnost. Izpostavil sem tudi sistem vodenja in poveljevanja in način bojevanja partizanskih enot na Gorenjskem. V nalogi so tudi navedene glavne naloge partizanskih enot na Gorenjskem in s tem tudi njihovi uspehi in kaj so z njimi uspeli doseči. V zaključni nalogi je obdelana logistična oskrba s pripadajočimi službami. To zbrano gradivo, poda bralcu hitri vpogled v dogodke, ki so se zvrstili na Gorenjskem med drugo svetovno vojno z določenimi vpogledi v sam fenomen partizanske vojske , ki je nastala na tem območjuNajdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...V zaključnem delu je tudi opisana organizacija partizanske vojske na Gorenjskem in njena številčnost. Izpostavil... ...Gorenjska, partizanske enote, narodnoosvobodilni boj, organizacija...Ključne besede: Gorenjska, partizanske enote, narodnoosvobodilni boj, organizacijaObjavljeno: 12.04.2012; Ogledov: 11082; Prenosov: 2243 Polno besedilo (3,12 MB)
Opis: Partizanska taktika oz. partizanski način vojskovanja slovenskih partizanov v času druge svetovne vojne je temeljil na stalni borbeni aktivnosti, za razliko od enot kolaboracije, ki so se sprva obnašale pretežno defenzivno, v teku vojne pa vse bolj ofenzivno s prevzemanjem partizanskega načina delovanja. Obe formaciji sta iz prakse v teoretična določila vnašala spoznanja lastnih bojnih izkušenj in znanja, ki so si jih pripadniki obeh formacij pridobili na istih vojaških šolah v Kraljevini Jugoslaviji ali drugje. Slovensko domobranstvo je od ustanovitve leta 1943 delovalo po teoretičnih načelih bojnega delovanja nemške vojske, partizanska vojska pa se je pri svojem delovanju opirala na teoretična določila bojnega delovanja Rdeče armade. V osnovnih zvrsteh, napadu in obrambi, ki so bile navedene v teoretičnih določilih so imele enote obeh taborov enake oz. zelo podobne taktične postopke, ki so se razlikovali le zaradi različnih okoliščin v katerih so enote bojno delovale ter različnih formacij in oborožitve posameznih enot.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...druga svetovna vojna, Slovenija, partizanske enote, slovensko domobranstvo, taktika, taktični postopki...Ključne besede: druga svetovna vojna, Slovenija, partizanske enote, slovensko domobranstvo, taktika, taktični postopkiObjavljeno: 22.05.2012; Ogledov: 10732; Prenosov: 512 Polno besedilo (455,51 KB)