Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Že pred prvimi demokratičnimi volitvami v Sloveniji so v bivši Jugoslaviji med republiškimi vodstvi potekala iskanja rešitev o preureditvi političnih in družbenoekonomskih odnosov znotraj federacije, vendar niso prinesla rešitve, razen če ne štejemo za rešitev to, da so pokazala, da so med posameznimi republikami tolikšne razlike v pogledih na bodočo ekonomsko, politično in državno ureditev Jugoslavije, da jih ne bo možno uskladiti in da bo potrebno v Sloveniji iskati pot za uvedbo političnih in družbenoekonomskih sprememb ločeno od ostalega dela jugoslovanske federacije. Republika Slovenija je leta 1991 pričela s samostojnim poskusnim služenjem vojaškega roka. Za ta namen sta bila ustanovljena dva t. i. učna centra (UC), in sicer na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru. Temeljni namen usposabljanja je bil usposobiti vojake, poleg tega pa tudi preveriti ustreznost vsebin in organiziranosti vojaškega usposabljanja, hkrati pa še ugotoviti, ali so nove uniforme in druga osebna oprema primerne za nabornike nastajajoče slovenske vojske. Izkušnje, ki so bile pridobljene med poskusnim usposabljanjem, so služile kot izhodišče načrtovalcem rednegausposabljanja vojaških obveznikov in samim izvajalcem pouka ter usposabljanj. Z zaključkom poskusnega usposabljanja so bile razrešene dileme o dolžini služenja vojaškega roka, opremi, ki naj jo uporablja vojaški obveznik, materialni zagotovitvi pouka in zaledni zagotovitvi usposabljanja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... teritorialna obramba, jugoslovanska ljudska armada, učni centri, usposabljanje...Ključne besede: teritorialna obramba, jugoslovanska ljudska armada, učni centri, usposabljanjeObjavljeno: 29.01.2013; Ogledov: 11458; Prenosov: 419 Polno besedilo (1,57 MB)
Opis: Slovenija je 25. junija 1991 razglasila neodvisnost in samostojnost. Na mejnih prehodih so potekali prevzemi nalog. Postavljene so bile mejne kontrolne točke na meji s Hrvaško. Zvezna vlada Socialistične federativne republike Jugoslavije je hotela to dejanje preprečiti, zato je Jugoslovanski ljudski armadi ukazala, naj zavzame mejne prehode v Republiki Sloveniji, če je treba tudi s silo. Prišlo je do spopadov, ki so se odvijali na celotni slovenski meji. Sloveniji je z enotnostjo in odločnim nastopom proti napadalcuuspelo ohraniti lastno državo.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...boj, mejni prehod, mejna stražnica, teritorialna obramba, milica...Ključne besede: boj, mejni prehod, mejna stražnica, teritorialna obramba, milicaObjavljeno: 27.08.2014; Ogledov: 8267; Prenosov: 751 Polno besedilo (973,72 KB)
Opis: Naloga preučuje vlogo, pomen Manevrske strukture narodne zaščite, ki je bila prva sodobna, organizirana in izključno slovenska oborožena sila katere glavninamen je bil preprečitev izvajanja sramotnega ukaza o razorožitvi Teritorialne obrambe Republike Slovenije. V primeru posredovanja zveznih oblasti že v letu 1990, pa bi po potrebi z orožjem zavarovala interese Republike Slovenije. Pravno podlago za nastanek organizacije se našli znotrajže obstoječe Jugoslovanske zakonodaje v obliki že do takrat poznane Narodne zaščite, kajti vsi glavni položaji na Republiškem štabu Teritorialne obrambe so bili zasedeni z jugoslovanskimi oziroma pro jugoslovanskimi častniki, ki takšne organizacije zagotovo ne bi podprli. Zaradi tega so moraliustanoviti vzporedno organizacijo, ki je morala delovati v popolni tajnosti. Sprejeli so svoje dokumente od katerih je zagotovo najpomembnejša direktiva MSNZ in ob odlični organizaciji razprostrli svojo mrežo po celotni Sloveniji. Ravno odločna akcija MSNZ je kljub kratkemu obstoju omogočila zavarovanje slovenskega orožja in je pokazala odločnost in podporo demokratičnim prizadevanjem. Trdimo lahko, da duh MSNZ še vedno živi saj se je najprej neposredno podredila v Teritorialno obrambo, ta pa se je kasneje preoblikovala v Slovensko vojsko.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...osamosvojitev Slovenije, JLA, teritorialna obramba, manevrska struktura narodne zaščite, Slovenija, zgodovina,...Ključne besede: osamosvojitev Slovenije, JLA, teritorialna obramba, manevrska struktura narodne zaščite, Slovenija, zgodovina, 1990-1991Objavljeno: 24.04.2012; Ogledov: 11599; Prenosov: 912 Polno besedilo (1,47 MB)
Opis: Slovenija je več let bivala v skupnosti s šestimi republikami in dvema pokrajinama. V SFR Jugoslaviji so po smrti doživljenjskega predsednika Josipa Broza Tita 4. maja 1980 z vso silovitostjo izbruhnili vsi nakopičeni problemi in nerešeni mednacionalni in medrepubliški odnosi. Država se je spuščala v najtežjo politično, gospodarsko in socialno krizo do tedaj. Prišlo je do trenjmed narodi, saj so bili med seboj zelo različni v več pogledih: jezikovno, kulturno, versko, narodnostno . Konec osemdesetih in v začetku devetdesetih let pa je prišlo do večjih nesoglasij zaradi neustreznega načrtovanja in izvajanja gospodarskega razvoja, financiranja federacije itd.Do vojne za Slovenijo je prišlo zaradi nasprotovanja slovenskim težnjam podecentralizaciji in demokratizaciji. Decembra 1990 se je večina prebivalcev Slovenije odločila za samostojno in neodvisno državo. Oborožen nastop proti demokratičnim spremembam v Sloveniji in na Hrvaškem je JLA začela pripravljatiže po večstrankarskih volitvah maja 1990 in sicer z odvzemom večine orožja TO. Skupščina Republike Slovenije je 25. 6. 1991 sprejela Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti. Med 25. in 26. 6. 1991 so oklepne enote Jugoslovanske ljudske armade prodrle iz Hrvaške v Slovenijo oziroma so se začele premikati iz vojašnic v Sloveniji na cilje na meji, da bi jih zaprle.Slovenija je morala svojo samostojnost doseči skozi vojno, ki je trajala deset dni, vendar pa je v teh nekaj dneh terjala številne žrtve. Toda na koncu je dosegla svoj težko pričakovan cilj, ki je bil neuresničljiv skozi stoletja. Slovenija je postala samostojna in neodvisna država.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...osamosvojitev Slovenije, JLA, teritorialna obramba, manevrska struktura narodne zaščite, majniška deklaracija,...Ključne besede: osamosvojitev Slovenije, JLA, teritorialna obramba, manevrska struktura narodne zaščite, majniška deklaracija, Slovenija, zgodovina, 1989-1991Objavljeno: 25.04.2012; Ogledov: 10847; Prenosov: 834 Polno besedilo (928,49 KB)
Opis: Leto 1991 je za Republiko Slovenijo pomenilo konec dalj časa trajajočega življenja v skupni državi Jugoslaviji. Zgodil se je prelom z zgodovino neke države in posledično je nastala samostojna Slovenija. V okviru osamosvojitvenih procesov je bila usoda Slovencev še negotova. Za zagotovitev mirnejših časov je bilo potrebno poseči po orožju. Slovenci so stopili skupaj in se odločili braniti svoje domove v stari-novi domovini. V to zgodbo spada tudi boj za mejni prehod Holmec, ki se je 27. in 28. junija, leta 1991, odvil na Koroškem. Spopad, ki je trajal nekaj ur, se je odvil v dolini kraja Dolga Brda, tik pred državno mejo z Republiko Avstrijo, kjer stoji zgradba mejnega prehoda Holmec. Na eni strani sta bili slovenska Teritorialna obramba in milica, ki sta poskušali razbremeniti oblegani mejni prehod in prisiliti k predaji pripadnike Jugoslovanske ljudske armade (JLA). Ti so na drugi strani izvrševali zvezne ukaze za zasedbo mejnih prehodov. Ključna značilnost tega konflikta je prisotnost civilnih prebivalcev na bojišču, upoštevanje naravne konfiguracije zemljišča ter poveljevanje in kontrola, podprta z uporabnimi obveščevalnimi podatki.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Holmec. Na eni strani sta bili slovenska Teritorialna obramba in milica, ki sta poskušali razbremeniti...Ključne besede: osamosvojitev, oboroženi boj, Holmec, teritorialna obramba, milica, Slovenija, 1991Objavljeno: 13.04.2012; Ogledov: 10548; Prenosov: 402 Polno besedilo (2,70 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...suverenost, teritorialna obramba, Slovenska vojska, nadzor zračnega prostora, zračna...Ključne besede: suverenost, teritorialna obramba, Slovenska vojska, nadzor zračnega prostora, zračna obramba, letalstvoObjavljeno: 13.09.2012; Ogledov: 9006; Prenosov: 736 Polno besedilo (1,71 MB)
Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: Teritorialna obramba, TO, 7. pokrajinski štab TO Vzhodnoštajerske pokrajine, 7. PŠTO VŠP, Jugoslovanska ljudska armada, JLA, Manevrska struktura narodne zaščite, MSNZ, osamosvojitvena vojna, magistrska delaObjavljeno: 12.09.2016; Ogledov: 9035; Prenosov: 953 Polno besedilo (1,15 MB)
Opis: Vsaka država si z sistemom obrambe zagotavlja svojo varnost. V Republiki Sloveniji se deli na civilno in vojaško obrambo. Civilna obramba ima nalogo zagotavljanja podpore Slovenski vojski. Ta s svojo organizacijo in enotami zagotavlja svoje poslanstvo. Zaradi spremenjenih razmer v svetu in povezavami v mednarodne politične, gospodarske in vojaške organizacije se je spremenila tudi struktura sil Slovenske vojske. Republika Slovenija je z vstopom v NATO in s tem v sistem kolektivne obrambe zmanjšala obseg Slovenske vojske. S prehodom iz naborniške na poklicno vojsko se je leta 2003 prenehalo izvajati obvezno služenje vojaškega roka. S prenehanjem služenja vojaškega roka se je zmanjšal obseg vojaško usposobljenih državljanov in s tem možnosti za dopolnjevanje in povečanje SV. Z letom 2010 se je prenehalo tudi obvezno služenje v rezervni sestavi, istočasno so bila ukinjena tudi vojaška teritorialna poveljstva, ki so poleg drugih nalog, bila nosilec razvoja vojaške strateške rezerve Republike Slovenije. Pri zagotavljanju nacionalne varnosti ima svojo vlogo tudi civilna obramba, ki zagotavlja strateške rezerve za potrebe Slovenske vojske.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...sestavi, istočasno so bila ukinjena tudi vojaška teritorialna poveljstva, ki so poleg drugih nalog, bila... ...deli na civilno in vojaško obrambo. Civilna obramba ima nalogo zagotavljanja podpore Slovenski vojski. Ta...Ključne besede: Slovenska vojska, civilna obramba, vojaška teritorialna poveljstva, vojaška strateška rezervaObjavljeno: 18.10.2017; Ogledov: 7077; Prenosov: 371 Polno besedilo (330,99 KB)
Opis: Študija vsebuje pregled spopadov med vojno za Slovenijo leta 1991, ki so potekali v krajih na smeri od Ormoža do Gornje Radgone. Namenjena je udeležencem študijskih potovanj, ki jih organizira Vojaški muzej Slovenske vojske za pripadnike enot Slovenske vojske (pretežno Šole za častnike/Poveljniško-štabne šole, lahko pa tudi drugih), da se seznanijo s takratnimi dogodki, in prek nalog, ki naj bi jih reševali med potovanjem, podajo svoje rešitve v morebitnih podobnih situacijah.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...osamosvojitev, teritorialna obramba, jugoslovanska vojska, vojni konflikti, Gornja Radgona,...Ključne besede: osamosvojitev, teritorialna obramba, jugoslovanska vojska, vojni konflikti, Gornja Radgona, OrmožObjavljeno: 21.02.2019; Ogledov: 5771; Prenosov: 358 Polno besedilo (447,91 KB)