Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Vojaška logistika je bila, vsaj v preteklosti, pogosto razumljena le kot transport, skozi čas in izkušnje pa je pridobila na pomenu in je danes bistvenega pomena za uspešno udejstvovanje vojaških enot na mirovnih operacijah in misijah ter pomembna tudi za uspešno delo vojske v normalnih okoliščinah. Bistvena vloga logističnih enot je predvsem oskrba vojaških enot s sredstvi, ki jih le-te za svoje delo potrebujejo, še posebej velik pomen pa ima logistična oskrba na mirovnih operacijah in misijah, saj lahko le dobro opremljena in preskrbljena bojna enota uspešno izvaja svoje naloge. Izvajanje logistične oskrbe lahko logistične enote izvajajo s konvoji, ki jih glede na zahtevnost in način izvajanja, delimo na administrativne in taktične. V okviru naloge sem skušal raziskati in predstaviti bistvene razlike med izvajanjem netaktičnih in taktičnih konvojev. Slednji so pogosto razumljeni lekot administrativni premiki, čeprav na bojišču oziroma na terenu, kjer obstaja resnična nevarnost, tovrstni premiki ne obstajajo. Taktični konvoji morajo biti tako obravnavani kot bojna operacija, kar tudi so, saj na mirovnihoperacijah in misijah obstaja realna možnost, da postanejo logistični konvoji tarča nasprotnika, kar lahko pomeni za celotno vojaško enoto ohromitevnjene oskrbe s sredstvi, potrebnimi za preživetje in delo. Zato potrebujejo taktični konvoji dodatno načrtovanje in koordiniranje ter detajlnopripravo izvedbe in tako nikakor ne morejo biti obravnavani le kot administrativni premik.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: vojaška logistika, mirovna operacija, misija, logistična oskrba, administrativni konvoj, taktični konvojObjavljeno: 15.02.2013; Ogledov: 10450; Prenosov: 365 Polno besedilo (1,46 MB)
Opis: V zaključni nalogi je predstavljen način logistične podpore, priprave in praktična izvedba oskrbovanja 670. Logističnega bataljona in enot 1. Brigade. Najprej so razloženi nekateri osnovni pojmi v vojaški logistiki. Predstavljenaje organizacija in namen 670. Logističnega bataljona, sistem oskrbovanja znotraj bataljona, v nadaljevanju pa organizacija in delovanje Čete za oskrbo v 670. Logističnem bataljonu. Pri zagotavljanju oskrbe je predstavljena oskrba po vseh razredih oskrbe, kar predstavlja zelo pomemben element pri logistični podpori delovanja. Osnovni cilj pa je predstavitev organizacije in vseh aktivnosti mirnodobne logistične podpore po vseh petih razredih oskrbe 670. Logističnega bataljona in 1. Brigade. Za nemoteno delovanje 670. Logističnega bataljona in 1. Brigade je potrebno izvajati vse postopke in pogoje za zagotovitev vseh potrebnih materialnih sredstev tako formacijskih kot neformacijskih in potrošnih sredstev, ki jih enote potrebujejo za izvedbo naloge ter pravilno skladiščenje le-teh.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... logistična podpora, razred oskrbe, oskrba, materialna sredstva...Ključne besede: logistična podpora, razred oskrbe, oskrba, materialna sredstvaObjavljeno: 15.02.2013; Ogledov: 9991; Prenosov: 194 Polno besedilo (619,82 KB)
Opis: Slovenska skupščina je 25. 6. 1991 razglasila samostojno Republiko Slovenijo (v nadaljevanju RS). RS je pričela z izvajanjem pristojnosti na letališčih in mejnih prehodih. Jugoslovanska ljudska armada (v nadaljevanju JLA) je dobila nalogo, da ohrani integriteto jugoslovanske države. Vojaški vrh je svojim enotam izdal ukaz za prevzem vseh mejnih prehodov v RS in zavarovanje državnih meja. Nalogo je bilo potrebno izvesti brezpogojno, po potrebi tudi z izvedbo postopkov za bojno uporabo enot. JLA se je med izvajanjem agresije nad RS srečevala s težavami, ki so se v veliki meri nanašale na logistično zagotovitev in oskrbo. Načrt za izvedbo bojnega delovanja ni predvideval oskrbovanja. Premike enot JLA na ozemlju RS so nepričakovano otežile barikade na cestah ter oborožen upor slovenske strani. Vojaški objekti in vojašnice JLA so bile blokirane in onemogočene. Načrtovani čas izvedbe in uspeh agresije se ni izšel. Enote JLA so obstale na točkah brez ustrezne logistične podpore, kar se je hitro odražalo na bojni pripravljenosti in morali pripadnikov. Slovenska stran je blokiranim enotam JLA glede na okoliščine in dogovore omogočala osnovno oskrbo in nastalo situacijo s pridom izkoristila za svoj uspeh.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: Jugoslovanska ljudska armada, logistična oskrba, osamosvojitvena vojnaObjavljeno: 23.04.2013; Ogledov: 10511; Prenosov: 525 Polno besedilo (1,46 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...logistika, logistična zagotovitev, bataljon, voda, oskrba z vodo, oskrba...Ključne besede: logistika, logistična zagotovitev, bataljon, voda, oskrba z vodo, oskrba s hranoObjavljeno: 18.10.2017; Ogledov: 6521; Prenosov: 84 Polno besedilo (388,37 KB)
Opis: Zahteve po vojaški logistiki so ključni dejavnik zagotavljanja delovanja vsake vojske, tako v mirnodobnih kot vojnih razmerah. Z učinkovito, pravočasno in ekonomično logistično podporo zagotavljamo enotam potrebno oskrbo, ki lahko poteka po morju, zraku ali kopnem. Vojaška logistična oskrba se med drugim izvaja v obliki cestah konvojev, ki pa so lahko taktične ali netaktične % administrativne narave. Pomembnost vojaških konvojev je od nastanka do danes naraščala, skozi izkušnje pa se je glede na okolje delovanja prilagajala taktika in načini varovanja. Slovenska vojska je z vstopom v NATO sprejela obveze in naloge, ki zahtevajo sodelovanje z zavezniškimi vojskami, kar pa pomeni poznavanje postopkov in predpisov delovanja. Nacionalni center za koordinacijo premikov in skupina za kontrolo premikov usklajujeta med slovensko vojsko in zaveznicami izvedbo transportov in premikov.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...poteka po morju, zraku ali kopnem. Vojaška logistična oskrba se med drugim izvaja v obliki...Ključne besede: vojaška logistika, logistična oskrba, administrativni konvoj, taktični bojni konvoj, kontrola premikov, diplomske nalogeObjavljeno: 11.02.2019; Ogledov: 6200; Prenosov: 74 Polno besedilo (1,24 MB)
Opis: Enota vojašnice (EVOJ) zagotavlja prostorske in nastanitvene pogoje za življenje in delo enot, ki so nastanjene v vojašnici. Enota deluje kot samostojna enota Slovenske vojske in s podporo vseh ključnih funkcijskih področij delovanja. Je neposredno podrejena Poveljstvu za podporo, ki je enota brigadnega nivoja in predstavlja osrednjo logistično enoto Slovenske vojske. EVOJ je zadolžen za vzdrževanje in logistično podporo vojašniškega kompleksa kot celote, pri tem gre za več segmentov logistične podpore in oskrbovanja, ki pa so specifični in se razlikujejo glede na velikost vojašnice in način delovanja njene uprave. V nalogi sem opisal in predstavil vlogo EVOJ-a v sistemu logistične podpore in oskrbovanja enot, nastanjenih v vojašnici. Predstavil sem elemente posameznih segmentov oskrbe, celovitost logistične zagotovitve tako na vojašničnem nivoju kot tudi v sklopu prvonadrejene enote Poveljstva za podporo in višjih poveljstev. Osrednji poudarek v nalogi je namenjen oskrbovanju v sodobnem vojaškem sistemu, vzporedno pa sem predstavil delovanje EVOJ-a kot samostojne vojaške enote.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...enota vojašnice (EVOJ), logistična podpora, oskrbovanje, oskrba vojašnice, razredi oskrbe...Ključne besede: enota vojašnice (EVOJ), logistična podpora, oskrbovanje, oskrba vojašnice, razredi oskrbeObjavljeno: 16.09.2019; Ogledov: 5908; Prenosov: 88 Polno besedilo (669,84 KB)
Opis: Sodobne vojaške organizacije se razvijajo v smeri zmanjševanja ter zagotavljanja mobilnih, učinkovitih in tehnološko razvitih sil. Oborožene sile se tako srečujejo z novimi izzivi glede zagotavljanja vzdržljivosti in podpore delovanja. Same ne morejo več zagotavljati in vzdrževati vseh svojih sistemov, osredotočajo se predvsem na svoje bistvene naloge in poslanstvo. Koncept zunanje oskrbe, uveljavljen kot stalni proces delovanja gospodarstva, prehaja tudi v vojaško organizacijo. Z zunanjimi viri se poskušajo znižati stroški ter dvigniti nivo kakovosti storitev ali izdelkov. Naloga bo opredeljevala primerjavo gospodarske in vojaške logistike, ter predvsem namen iskanja zunanjih izvajalcev in pomembnost zunanje oskrbe v vojaški logistiki oz. načine vključevanja gospodarske logistike v delovanje Slovenske vojske. Po področju vzdrževanja sem izvedla anketo, katere analiza bi lahko pojasnila vzroke zunanje oskrbe oz. vključevanja zunanjih virov na področju vzdrževanja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...logistika, oskrba, logistična podpora, zunanja oskrba, vzdrževanje...Ključne besede: logistika, oskrba, logistična podpora, zunanja oskrba, vzdrževanjeObjavljeno: 19.05.2020; Ogledov: 8; Prenosov: 4 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Opis: Oskrbovanje v vojašnici predstavlja enega od zelo pomembnih elementov logistične zagotovitve v Slovenski vojski. V zadnjih nekaj letih je s strukturnimi spremembami v njej tudi na tem področju prišlo do velikih sprememb, ki se odražajo v delovanju logističnih enot vojašnic kot glavnimi nosilci tega področja logistične zagotovitve. V nalogi sem skozi prikaz razredov oskrbovanja na nivoju vojašnice nanizal nekaj primerjav in kritičnih ovrednotenj stanja s področja oskrbovanja v zadnjih nekaj letih. Pri tem sem upošteval tudi področje voznega parka v vojašnici kot podporo temu delovanju.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...oskrba, vojašnica, vozni park, logistična enota vojašnice...Ključne besede: oskrba, vojašnica, vozni park, logistična enota vojašniceObjavljeno: 29.05.2020; Ogledov: 5092; Prenosov: 40 Polno besedilo (461,72 KB)
Opis: Razvijanje Bataljonske bojne skupine Slovenske vojske izhaja iz nacionalnih interesov Republike Slovenije in nalog, ki jih pogojujeta polnopravno članstvo v zvezi Nato in razvoj skupne obrambne politike Evropske unije. Temu se prilagaja razvoj logistični enot. Nosilec logistične podpore Bataljonske bojne skupine je logistična četa. V svoji sestavi ima vod za oskrbo, vod za transport, vod za tehnično vzdrževanje in zdravstveni vod. Vod za oskrbo nosi glavno breme logistične podpore v ofenzivnih in defenzivnih delovanjih. Pripravlja logistični paket s ključnimi sredstvi oskrbe (strelivo in gorivo) in izvaja transport le tega do ene ali več čet v boju. Transport se izvaja v obliki taktičnih logističnih konvojev. Taktični konvoj mora biti vedno pripravljen na nevarnosti iz okolja in na reakcijo ob stiku s sovražnikom, zato je ključnega pomena poznavanje in izurjenost bojnih postopkov vseh udeležencev. Taktični konvoj mora biti načrtovan in koordiniran v detajle, njegova izvedba pa natančna in brezhibna. Pogoj za uspešnost ofenzivnih in defenzivnih delovanj je logistična podpora ob pravem času, na pravem mestu ter z pravimi in zadostnimi količinami.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Nosilec logistične podpore Bataljonske bojne skupine je logistična četa. V svoji sestavi ima vod za... ...bataljonska bojna skupina, logistična podpora, oskrba, konvoj, ofenzivno delovanje, defenzivno delovanje...Ključne besede: bataljonska bojna skupina, logistična podpora, oskrba, konvoj, ofenzivno delovanje, defenzivno delovanjeObjavljeno: 01.06.2020; Ogledov: 5097; Prenosov: 53 Polno besedilo (924,73 KB)
Opis: Logistična podpora manevrskim enotam Slovenske vojske ima čedalje večjo vlogo in pomen. Nestabilne varnostne razmere v Evropi in svetu zahtevajo tudi višjo stopnjo odzivnosti vojaških sil, ki morajo imeti dobro organiziran sistem logistične podpore. Enote morajo biti samozadostne v nekem območju delovanja tudi v daljšem časovnem obdobju. Slovenska vojska ima težnjo po izgradnji majhne, moderne in fleksibilne vojaške organizacije, ki bo sposobna slediti aktualnim trendom in standardom, kar pomeni tudi zagotavljanje sil, ki delujejo znotraj in zunaj meja Nata ter EU. V letu 2013 je Slovenska vojska doživela največje preoblikovanje v svojem obstoju, kar je med drugim močno vplivalo na logistične procese in zagotavljanje logistične podpore manevrskim enotam. Če želimo uresničiti težnje Slovenske vojske, je pomembno, da se vzpostavi tudi učinkovit sistem zagotavljanja logistične podpore, ki bo omogočal in podpiral izvedbo poslanstva ter nalog enot, tako na območju Republike Slovenije kot tudi takrat, ko so napotene na mednarodne operacije in misije. V zaključni nalogi je opisana primerjava med organizacijo logistične podpore v Slovenski vojski pred in po preoblikovanju v letu 2013. Izvedena je raziskava s pomočjo anketnega vprašalnika, kjer smo ugotavljali smiselnost centralizacije logistične podpore in potrebo po spremembi ter podali nekaj predlogov za izboljšanje.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... Logistična podpora manevrskim enotam Slovenske vojske ima čedalje...Ključne besede: vojaška logistika, centralizirana logistična podpora, decentralizirana logistična podpora, oskrbaObjavljeno: 11.07.2023; Ogledov: 14; Prenosov: 7 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!