Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Vojne so zaznamovale začetek in konec 20. stoletja na Balkanu. To je bilo obdobje, ko so postajale napetosti med razvitim severnim delom in nerazvitim južnim delom nekdanje države nevzdržne, nasproti partijski strukturi se je začela krepiti opozicija. Razpad dvopolarnega sistema mednarodnih odnosov je pripeljal do popolnoma novega položaja Balkana. Izvori konflikta, ki so nastajali na območju jugovzhodne Evrope, so se odvijali po identičnem scenariju in so imeli korenine v nacionalističnih težnjah enega naroda nad drugim, podkrepljenih z verskim ekstremizmom, migracijami, begunci in drugimi zgodovinskimi spremenljivkami, pa tudi s korupcijo in organiziranim kriminalom. Pokazalo se je, da države tega območja niso bile sposobne zgraditi lastnega varnostnega sistema ter da je z razpadom blokovskega ravnovesja nastal varnostni vakuum. Nerešena etnična in druga vprašanja, ki so dejansko pripeljala do spopadov in pozneje vojn v nekdanji Jugoslaviji, so Evropi razkrila balkanske razdelitve in probleme, ki iz njih izvirajo. Hkrati so veliki valovi beguncev zalili Evropo in del varnostnih problemov prestavili na območje zunaj balkanske regije. Obsežno in dolgotrajno iskanje možnosti za mir na tleh nekdanje Jugoslavije je bilo posledica nemoči porajajoče se svetovne ureditve po koncu hladne vojne in neprimernost njenih sredstev za hitro reševanje kriz. Čeprav je Evropa pri svojem pogledu na krizo poskušala oblikovati enotno politično izhodišče, je bilo že od začetka videti, da imajo velike evropske države različne poglede. Danes je po eni strani zelo težko, po drugi strani pa zelo lahko govoriti o varnosti v regiji. Lahko zato, ker imamo v bližnji preteklosti izvrsten primer grožnje evropski kolektivni varnosti % kosovsko krizo in še celo jugoslovansko kalvarijo pred tem, težko pa zato, ker danes, po dokaj uspešni stabilizaciji Balkana oz. JV Evrope, tako rekoč ni niti ene trde grožnje varnosti v regiji. Kljub temu pa lahko še vedno trdimo, da so medetnični odnosi, begunci, migracije, korupcija in druge težnje še vedno prisotne in kot take tudi vplivajo na varnostne razmere na Balkanu. Odgovornost za rešitev balkanskih konfliktov mora v tem primeru prevzeti Evropa, kajti potencialna žarišča so na njenem pragu. Dolgoročnejše rešitve balkanskih konfliktov je potrebno iskati v postavljenih načelih in vrednotah ter v njihovi dosledni uporabi.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...ker imamo v bližnji preteklosti izvrsten primer grožnje evropski kolektivni varnosti % kosovsko krizo in...Ključne besede: varnostne razmere, Balkan, nacionalizem, grožnjeObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 8633; Prenosov: 167 Polno besedilo (511,83 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... grožnje, tveganja, krize, obvladovanje, modeli, zaščita sil, poveljniki,...Ključne besede: grožnje, tveganja, krize, obvladovanje, modeli, zaščita sil, poveljniki, usposabljanje, bojna pripravljenost, vzdržljivost, poveljevanje, kontrola, vajeObjavljeno: 18.04.2012; Ogledov: 8422; Prenosov: 21 Polno besedilo (0,00 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...zunanje okolje, onesnaževanje, naravni viri, nacionalna varnost, grožnje, skrb za naravno okolje, urjenje oboroženih sil,...Ključne besede: družbena odgovornost, zunanje okolje, onesnaževanje, naravni viri, nacionalna varnost, grožnje, skrb za naravno okolje, urjenje oboroženih sil, okoljska politikaObjavljeno: 20.04.2012; Ogledov: 9026; Prenosov: 52 Polno besedilo (0,00 KB)
Opis: Za sodobno družbo so značilni nenehne spremembe varnostnega okolja na nacionalni, nadnacionalni in globalni ravni ter posledično vse večja raznovrstnost, kompleksnost, asimetričnost delovanja ter prepletanje različnih groženj. Ob zmanjševanju pomena klasičnih vojaških groženj (ki pa jih kljub vsemu dolgoročno ni možno izključevati) so vse bolj v ospredju nevojaške grožnje. Mednje sodijo tudi okoljske grožnje, ki zaradi svoje nepredvidljivosti in predvsem v zadnjem času zelo izrazitega multiplikativnega učinka dobivajo vse večji pomen in so ena od najpomembnejših oblik varnostnih groženj, s katero se srečujeta sodobna družba in v njenem okviru tudi Slovenija. Slovenska vojska v skladu z zakonskimi določili predstavlja pomemben element – operativno sestavino nacionalnovarnostnega sistema, zato je kot sestavni del družbe v skladu s svojo organiziranostjo in opremljenostjo poleg svojih osnovnih nalog dolžna aktivno sodelovati tudi pri izvajanju ukrepov za zmanjševanje in preprečevanje okoljskih groženj ter postopkov v primeru pojava in eskalacije teh groženj. S pravilnim pristopom in sodelovanjem z drugimi subjekti nacionalne varnosti ter celotno družbo lahko Slovenska vojska zelo pripomore k preprečevanju in zmanjševanju tovrstnih groženj oziroma aktivno sodeluje v sanaciji njihovih posledic. Poleg ustrezne zakonske podlage, dobrega načrtovanja njenega delovanja in predvsem pravočasnega odločanja o njeni uporabi so za Slovensko vojsko oziroma za njeno učinkovito sodelovanje z drugimi akterji pri izvajanju nalog s področja soočanja z okoljskimi grožnjami pomembni tudi njena usposobljenost, razpoložljivost sil in sredstev ter dobro medsebojno poznavanje s sodelujočimi. Za čim učinkovitejše soočanje s tovrstnimi grožnjami se od celotne družbe zahtevata celovit pristop in pravočasno ukrepanje ter se pričakuje, da v ta namen uporabi vse svoje razpoložljive sile in zmogljivosti. Kljub temu pa je v dosedanjih aktivnostih nivo vključevanja posameznih subjektov na te naloge variiral od primera do primera. Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...izključevati) so vse bolj v ospredju nevojaške grožnje. Mednje sodijo tudi okoljske grožnje, ki zaradi...Ključne besede: okoljske grožnje, ogroženost, varnost, nacionalna varnost, varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, zaščita - reševanje in pomoč, zmogljivost in pripravljenost Slovenske vojskeObjavljeno: 05.10.2012; Ogledov: 10668; Prenosov: 340 Polno besedilo (1,85 MB)
Opis: Spremenjenje funkcije oboroženih sil (OS) srednjeevropskih držav po hladni vojni so predmet proučevanja pričujočega dela, ki je najprej zahtevalo, kar seda jasno definiranje pojma "srednje evropsko" oziroma Srednje Evrope in njenih gospodarskih, kulturnih in nenazadnje varnostno-političnih značilnosti. Po koncu hladne vojne se v Evropi in svetu dogajajo pomembne spremembe na področju varnosti in še posebej percepciji nevarnosti - zaznavanje novih, kompleksnih in nadnacionalnih ali globalnih groženj, na katere pa se ne da odgovarjati z OS Clausewitzevega tipa. Zato so se tudi srednjeevropske države odločile za transformacijo svojih OS. Tako imajo danes že vse srednjeevropske države članice Nata t.i. ''poklicne OS'', ki so male, dobro usposobljene, visoko mobilne in sodobno opremljene. Prav vse srednjeevropske države tudi Avstrija in Švica, ki nista članici zveze Nato oziroma sta nevtralni, so spremenile funkcije svojim OS in jih tako namenile, bolj kot za izvajanje vojaške obrambe nacionalne države, za zagotavljanje mednarodne miru in varnosti.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...postmoderne oborožene sile, transformacija oboroženih sil, kompleksne grožnje, mednarodne operacije in misije...Ključne besede: funkcije oboroženih sil, Srednja Evropa, postmoderne oborožene sile, transformacija oboroženih sil, kompleksne grožnje, mednarodne operacije in misijeObjavljeno: 25.04.2013; Ogledov: 10541; Prenosov: 134 Polno besedilo (1,11 MB)
Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: internet, grožnje, ranljivosti, analiza tveganja, informacija, podatekObjavljeno: 12.12.2013; Ogledov: 9741; Prenosov: 275 Polno besedilo (491,94 KB)
Opis: Asimetrično bojevanje se pogosto uporablja za opis neprimerljivosti, neenakosti, različnosti sodelujočih akterjev v konfliktu. Med izvajalce asimetričnega bojevanja štejemo državne, skupine in posameznike. Med glavne asimetrične grožnje prihodnosti prištevamo kibernetske grožnje, terorizem, JRKB dogodke ter delovanje gverilskih in odporniških skupin proti pripadnikom SV na OKO. Zaščita države na asimetrične grožnje zajema zaščito kritične infrastrukture, sposobnost odkritja zaznavnih in dejanskih groženj ter zmožnost odgovora - asimetričnega bojevanja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...državne, skupine in posameznike. Med glavne asimetrične grožnje prihodnosti prištevamo kibernetske grožnje, terorizem, JRKB dogodke...Ključne besede: asimetrično bojevanje, kritična infrastruktura, kibernetske grožnje, terorizem, JRKB grožnjeObjavljeno: 16.01.2015; Ogledov: 9334; Prenosov: 383 Polno besedilo (389,57 KB)
Opis: Namen diplomskega dela je prikaz, načrtovanje in upoštevanje vseh varnostnih segmentov pri varovanju prireditve ob dnevu odprtih vrat vojašnice, kjer je veliko število obiskovalcev. Vsebina diplomskega dela je namenjena vsakemu človeku, ki se vključuje v mnoţico na kakršnikoli prireditvi (dan odprtih vrat, koncert, tekmovanja, srečanja %), saj nikoli ne pomisli, kakšni varnostni ukrepi so za to potrebni in koliko ljudi je za varnost angaţiranih. Opisano načrtovanje in izvedbo varovanja prireditve temelji na podatkih pridobljenih z usmerjenim intervjujem, lastnih izkušenj in na zakonski podlagi. Kot najpomembnejši, krovni, dokument glede varnostnih vprašanj, problematike, načrtovanja smo se oprli na dokument nacionalne varnosti, ki opredeljuje varnostna tveganja v Sloveniji. Pri tem smo ugotovili, da Slovenija ni izpostavljena večjim varnostnim tveganjem, razen naravnim in drugim nesrečam in kot posledice finančne krize tudi večjim odstotkom kriminalitete. V osrednjem delu pa smo podrobno opisali postopke zagotovitve varnosti. Glede na to, da obveščevalno-varnostna sluţba v sodelovanju z drugimi organi ni zaznala varnostne groţnje v tistem časovnem obdobju, lahko pričakujemo, da se prireditev varno izpelje. Izjema so nepredvidljivi dogodki, ki jih lahko pričakujemo v vsakem trenutku in na vsakem koraku. Skozi diplomsko delo smo ugotavljali, do kakšnih izrednih dogodkov bi lahko prišlo in za te dogodke pripravili varnostne ukrepe. Za upoštevanje primernih varnostnih ukrepov so potrebne tudi praktične izkušnje, ki nam jih je posredoval pripadnik SV Danijel Zaveljcina, ki si jih pridobiva na raznih varovanjih. Sodelovanje z lokalno policijsko postajo se je pokazala kot pozitivna izkušnja, saj je delovala predvsem preventivno in ker lokalni policisti poznajo svoje občane, lahko vodjo varnosti opozorijo tudi na tiste obiskovalce, ki imajo kriminalna nagnjenja.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...nacionalna varnost, varnostne grožnje, vojska, vojašnice, prireditve, varovanje, varnostni ukrepi, diplomske...Ključne besede: nacionalna varnost, varnostne grožnje, vojska, vojašnice, prireditve, varovanje, varnostni ukrepi, diplomske nalogeObjavljeno: 04.09.2019; Ogledov: 6208; Prenosov: 57 Polno besedilo (499,90 KB)
Opis: Klasično vojaško obliko ogrožanja vse bolj nadomeščajo asimetrična delovanja, med katerimi so najpogostejši mednarodni terorizem, ekstremizem, verski fanatizem, trgovina s prepovedanimi snovmi, nenadzorovana proizvodnja nevarnih bioloških, kemičnih in jedrskih snovi ter njihova vse večja in lažja dostopnost. Prizadevanja različnih terorističnih skupin po svetu, da si pridobijo JRKB orožje so znana in prisotna. Enote SV se bodo glede na zgoraj navedena dejstva in na varnostne grožnje lahko soočile tudi z oblikami groženj, ki jih predstavljajo orožje za množično uničevanje. Bistveni cilj rodovske JRKB obveščevalne podpore delovanju taktične JRKB enote je, da se ugotovijo ter poveljniku in štabu predstavijo verjetne sovražnikove variante delovanja, ki vključujejo tudi uporabo orožij za množično uničevanje ali JRKB groženj in opredelijo izhajajoče grožnje lastnim silam. 18. BJRKBO kot namenska enota SV za zagotavljanje JRKBO, je že bila vključena v mednarodne aktivnosti Natovih odzivnih sil. S2 je s svojimi produkti izvajal rodovsko obveščevalno podporo v procesih načrtovnja delovanja in s tem podpiral poveljnika v procesu odločanja. V okviru procesa obveščevalne priprave bojišča, je potrebno s stališča JRKB obveščevalne podpore, opredeliti potencialne grožnje uporabe orožij za množično uničevanje, kot tudi morebitne izpuste nevarnih industrijskih snovi. Na osnovi pridobljenih izkušenj in nalog v času sodelovanja v rotacijah NRF-16, je ugotovljeno, da je potrebno nadgraditi obstoječe zmogljivosti v JRKB obveščevalni podpori delovanja enote. Ključne besede: analiza grožnje, JRKB obveščevalna priprava bojišča, JRKB obveščevalec, orožje za množično uničevanje, toksične industrijske snovi, Nato odzivne sile, Nato združeno poveljstvo.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...na zgoraj navedena dejstva in na varnostne grožnje lahko soočile tudi z oblikami groženj, ki...Ključne besede: analiza grožnje, JRKB obveščevalna priprava bojišča, JRKB obveščevalec, orožje za množično uničevanje, toksične industrijske snovi, Nato odzivne sile, Nato združeno poveljstvoObjavljeno: 21.02.2020; Ogledov: 6508; Prenosov: 75 Polno besedilo (1,07 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...analiza grožnje, obveščevalna služba, pridobivanje podatkov, pooblastila, nadzor, mednarodno...Ključne besede: analiza grožnje, obveščevalna služba, pridobivanje podatkov, pooblastila, nadzor, mednarodno sodelovanjeObjavljeno: 21.02.2020; Ogledov: 6197; Prenosov: 249 Polno besedilo (817,34 KB)