Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 9 / 9
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Obveščevalna priprava bojišča za bojno uporabo enot na gorskem zemljišču : zaključna naloga
Zoran Tratnik, 2010

Opis: Gorski svet je zaradi svojih lastnosti težavno zemljišče za izvajanje bojnega delovanja, pa naj si bo to napad ali pa obramba. Zaradi reliefne strukture je mobilnost vozil omejena zgolj na alpske doline, povečini pa je edina možnost premikanja enot po gorskih poteh, torej brez vozil. Izrazit vpliv na bojno delovanje enot lahko predstavljajo tudi vremenske (sneg, mraz, veter,.), ki pogojujejo način bojevanja na tovrstnem zemljišču. Težavnost bojiščnega prostora v gorskem svetu narekuje pridobivanje čim več podatkov ter informacijo zemljišču in vremenu, saj lahko le na podlagi obsega in celovitosti tovrstnih informacij izdelamo ustrezno taktiko za delovanje (npr. čete) ter si na ta način pridobimo prednost pred nasprotnikom. V tem kontekstu ima celovita in kontinuirana obveščevalna priprava bojišča izrazito pomembno vlogo za sprejem ustrezne odločitve poveljnika za delovanje enote v pogojih omejene mobilnosti, omejenega manevra in drugih omejujočih dejavnikov,ki jih predstavlja gorsko zemljišče.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...manevra in drugih omejujočih dejavnikov,ki jih predstavlja gorsko zemljišče.... ...obveščevalna priprava bojišča, defenzivno delovanje, gorsko bojevanje, analiza zemljišča...
Ključne besede: obveščevalna priprava bojišča, defenzivno delovanje, gorsko bojevanje, analiza zemljišča
Objavljeno: 11.04.2012; Ogledov: 10284; Prenosov: 180
.pdf Polno besedilo (1,02 MB)

2.
Bojevanje v gorskem svetu : zaključna naloga
Bernard Polanec, 2006

Opis: Bojevanje v gorskem svetu je prilagojeno gorskemu svetu, kateri v sebi skriva veliko dejavnikov, ki vplivajo na bojevanje. Ti dejavniki, so teren, vreme, telesna pripravljenost, specifično znanje in čas oziroma obdobje v letu. Velika razlika je ali določeno bojno aktivnost organiziramo na maneverskem zemljišču, sredogorju, visokogorju, ali je v času aktivnosti sneg, dež, megla ali sončno vreme ter kakšna je telesna pripravljenost in znanje vojakov, ki izvajajo le te. Poleg tega, tako imenovano gorsko bojevanje, zahteva veliko več časa za izvajanje določenih aktivnosti.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...ki izvajajo le te. Poleg tega, tako imenovano gorsko bojevanje, zahteva veliko več časa za izvajanje...
Ključne besede: bojevanje, gorsko bojevanje, gorski svet, obramba, napad, bojni pohodi, izvidovanje
Objavljeno: 03.05.2012; Ogledov: 9289; Prenosov: 235
.pdf Polno besedilo (316,07 KB)

3.
Večnacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje : zaključna naloga
Boštjan Blaznik, 2011

Opis: Preoblikovanje zveze NATO in njenih držav članic je neprekinjen proces, ki je usmerjen predvsem v razvoj ustreznih skupnih zmogljivosti. Robustne oborožene sile zveze NATO in njenih držav članic so bile že pred dobrim desetletjem zamenjane z lahkimi in okretnimi enotami, ki naj bi se bile zmožne prilagajati novim nalogam. Zgolj številčno prilagajanje enot in poveljstev, kot odziv na sodobne grožnje, ne zadošča več za učinkovito izvajanje njihovega poslanstva. Proces zagotavljanja novih zmogljivosti je danes veliko bolj kot v preteklosti usmerjen v miselne procese. Tudi Slovenska vojska se ne more izogniti spremembam, ki jih narekujejo strateški cilji Republike Slovenije ter potrebe ostalih držav članic zveze NATO in njenih partnerjev. Republika Slovenija s prevzemom zavez o oblikovanju in sodelovanju v večnacionalnih NATO zmogljivostih aktivno sodeluje v procesu preoblikovanja zavezništva. Po koncu silovitega širjenja konvencionalnega oboroževanja v 80 letih prejšnjega stoletja smo danes priča prodoru obrambnih doktrin, ki se usmerjajo na odvračanje in preprečevanje nastanka asimetričnih groženj. To pa je seveda zelo zahtevna naloga v okviru katere zmogljivosti oboroženih sil predstavljajo sestavni del usklajenih naporov mednarodne skupnosti za doseganje miru. Eden od delčkov tega mozaika je predstavljen tudi v tej nalogi.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: preoblikovanje, Nato centri odličnosti, Večnacionalni Center odličnosti za gorsko bojevanje
Objavljeno: 05.10.2012; Ogledov: 10858; Prenosov: 164
.pdf Polno besedilo (983,68 KB)

4.
Razvoj gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski
Bernard Polanec, 2020

Opis: Skladno s Srednjeročnim obrambnim programom Republike Slovenije iz leta 2018 bo Slovenska vojska v letu 2018 do 2023 razvijala tudi lahko pehoto, eno ključnih vojaških zmogljivosti v Slovenski vojski, v katero uvrščamo motorizirane in gorske pehotne enote. Razvoj lahke pehote, točneje gorskih zmogljivosti ocenjujemo kot ustrezen cilj Slovenske vojske, vendar smo mnenja da trenutni razvoj omenjenih zmogljivosti ni ustrezen, saj naj bi omenjeni razvoj potekal že dve leti, le tega pa ni moč čutiti, ne videti. Glede na zgoraj navedeno smo v zaključni nalogi z naslovom Razvoj gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski postavili dve raziskovalni vprašanji ter v nadaljevanju na podlagi ugotovljenih dejstev, lastnih izkušenj in znanja podali odgovore na omenjeni vprašanji. Ključni del zaključne naloge je predlaganje določenih rešitev, ki bi zagotavljale ustrezen razvoj gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski. Z zaključno nalogo želimo izpostaviti, opozoriti strokovno javnost na trenutno, kritično stanje gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski, kjer vzporedno podajamo tudi določene predloge, rešitve za omenjeno situacijo.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...vojaške gorske zmogljivosti, gorsko bojevanje, Republika Slovenija, Slovenska vojska...
Ključne besede: vojaške gorske zmogljivosti, gorsko bojevanje, Republika Slovenija, Slovenska vojska
Objavljeno: 15.05.2020; Ogledov: 13; Prenosov: 9
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

5.
Delovanje taktičnih enot v pogojih gorskega delovanja
Vesna Lukan Oražem, 2016

Opis: Skozi svoje vsakdanje delo v sestavi SV, pri analiziranju in pregledu dejavnosti v preteklosti, na svojih delovnih področjih ter na podlagi izkušenj pridobljenih na posameznih urjenjih, posvetih, tečajih in vajah, ocenjujem, da je poznavanje in izvajanje taktičnih postopkov pri bojevanju v gorah najtežja oblika izvajanja bojnih delovanj. Taktični postopki delovanja % bojevanje v gorah, se je že skozi zgodovino pokazalo, kot delovanje v zelo zahtevnih in težkih pogojih. Kljub razvoju in napredku z uporabo sodobnih modernih orožij, fizično ter psihično zelo dobro izurjenimi in dobro opremljenimi posamezniki in enotami, ostaja bojevanje v gorah, ena najtežjih oblik bojnega delovanja. V zaključni nalogi sem se dotaknila bojevanja v gorah v daljni zgodovini, kjer so se uporabljala primitivna orožja, preko 1. svetovne vojne in z njo 12. Soške ofenzive, kjer so se orožja modernizirala in so bili učinki večji, do akcije Ameriških enot v operaciji Anaconda. Na koncu zaključim z enotami Teritorialne Obrambe (TO) RS, katere so bile ustanovljene, opremljene in usposobljene za bojevanje v gorah. Enote TO in sedaj enote SV 132. Gorski Polk (132.GORP), so lahko na urjenjih samostojno ali v sklopu mednarodnih vaj premagovale zahtevne vremenske in zemljiščne pogoje. Zaključimo lahko, da je poznavanje in izvajanje taktičnih postopkov v gorah eno najbolj kompleksnih in organiziranih delovanj v sklopu taktičnih postopkov v vseh vojskah NATA in ima prav poseben pomen za SV. Glede dviga znanja za pravilno in pravočasno izvajanje taktičnih postopkov bojevanja v gorah, je v SV veliko narejenega. Vendar pa bo znanje potrebno še nadgraditi, in razvijati, predvsem pri poznavanju drugih zemljiščnih in vremenskih pogojev. Nadaljevati bo potrebno s prenosom znanja na mednarodni ravni, kjer so naši pripadniki visoko cenjeni za delovanje v gorskem svetu.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ... gorsko bojevanje, usposabljanje, psihična pripravljenost, fizična pripravljenost, opre...
Ključne besede: gorsko bojevanje, usposabljanje, psihična pripravljenost, fizična pripravljenost, opremljenost, izurjenost, vremenski vplivi, enote za bojevanje v gorah
Objavljeno: 29.05.2020; Ogledov: 5333; Prenosov: 73
.pdf Polno besedilo (443,57 KB)

6.
Logistična zagotovitev gorskega bojevanja
Matej Koron, 2021

Opis: Slovenska vojska (SV) predstavlja obrambne sile Republike Slovenije (RS). S tehnološkim razvojem in napredkom se vzporedno razvija in opremlja tudi SV. Ena od ključnih nalog SV je usposabljanje za delovanje ter vzdrževanje pripravljenosti za delovanje. S Srednjeročnim obrambnim programom Republike Slovenije za obdobje 2018%2023, kateri se navezuje na Resolucijo o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja SV do leta 2025, se določajo cilji ter najpomembnejše usmeritve delovanja in razvoja obrambnega sistema v omenjenem srednjeročnem obdobju. Eden od razvojnih ciljev je razviti lahki (gorski) pehotni bataljon, ki je sestavljen s pripadniki stalne sestave in se dopolnjuje s pogodbeno rezervo. Vzporedno z razvojem lahkega gorskega bataljona je potrebno razvijati tudi zmogljivosti za logistično zagotovitev gorskega bojevanja. Glede na to, da je Slovenija pretežno gorata dežela, je razvoj gorskih zmogljivosti ključnega pomena za obrambo RS. V zaključni nalogi bom poskušal ugotoviti, ali ima SV primerne sile za zagotovitev in podporo gorskega bojevanja in ali so transportna sredstva, ki jih uporablja SV primerna za logistično podporo gorskega bojevanja.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...logistična zagotovitev, gorsko bojevanje, Slovenska vojska, NATO...
Ključne besede: logistična zagotovitev, gorsko bojevanje, Slovenska vojska, NATO
Objavljeno: 06.08.2021; Ogledov: 6; Prenosov: 2
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

7.
Vizija razvoja gorskega bojevanja v Slovenski vojski
Bernard Polanec, 2022

Opis: V članku bomo v začetnem delu predstavili gorsko bojevanje in pojasnili posamezne pojme, ki so povezani z gorskim bojevanjem. V nadaljevanju se bomo osredotočili na bojevanje v sodobnem času, vključno z gorskim bojevanjem, ter pomembnost gorskega sveta v prihodnosti. Ob koncu začetnega dela bomo predstavili trenutno stanje gorskih enot v Slovenski vojski. V drugem delu bomo predstavili izzive, s katerimi se spoprijema Slovenska vojska na področju gorskega bojevanja, v zaključnem delu pa našo vizijo razvoja Slovenske vojske in gorskega bojevanja, s katero predstavljamo tudi nekatere rešitve kot odgovor na izzive, ki bodo predstavljeni v članku.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...V članku bomo v začetnem delu predstavili gorsko bojevanje in pojasnili posamezne pojme, ki so...
Ključne besede: sodobno bojevanje, gorsko bojevanje
Objavljeno: 08.06.2022; Ogledov: 2761; Prenosov: 26
.pdf Polno besedilo (957,88 KB)

8.
Modeli bojevanja gorskega bataljona v združenem bojevanju
Igor Praznik, 2022

Opis: V zaključni nalogi 26. VŠT z naslovom »Modeli bojevanja gorskega bataljona v združenem bojevanju«, je obravnavan pravni okvir, ki v SV opredeljuje oz. omejuje razvoj gorskih enot. Narejen je zgodovinski vpogled v nekaj primerov bojevanja v gorah, kamor smo bili Slovenci vključeni. Razmišljanje je osredotočeno na model združenega bojevanja na podlagi MVV Zvezda triglava. 132.GORP je edina enota v SV, ki se specializira za bojevanje v gorah. V zadnjih letih se je skozi izkušnje, pridobljene doma in v tujini 132.GORP začel osredotočati na kompleksnost bojevanja v gorah. Ugotavlja se, da je v NATO ključnega pomena za uspeh bojnih operacij v gorskem okolju združeno bojevanje.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...Slovenska vojska, združeno bojevanje, gorsko bojevanje, ognjena podpora, letalska podpora...
Ključne besede: Slovenska vojska, združeno bojevanje, gorsko bojevanje, ognjena podpora, letalska podpora
Objavljeno: 29.06.2022; Ogledov: 11; Prenosov: 7
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

9.
Gorski strelski polk št. 2
Franci Kavčič, 2022

Opis: Avstro-Ogrska se na prihod prve svetovne vojne v takih razsežnostih ni ustrezno vojaško pripravila. Njene oborožene sile, razdeljene na skupno vojsko ter avstrijsko in madžarsko domobranstvo, so številčno, predvsem pa tehnološko zaostajale. Odločitve avstro-ogrskega generalštaba so zaradi podcenjevanja udarne moči nasprotnikovega topništva in dajanja poudarka pehotnemu bojevanju v prvih letih bojevanja privedle do velikih izgub človeških življenj, med katerimi je bilo na tisoče Slovencev, ki so služili v različnih enotah avstro-ogrske vojske. V nekaterih enotah je bila zastopanost vojakov slovenske narodnosti tolikšna, da so se imenovali »slovenski« polki. Na vseh bojiščih prve svetovne vojne so se vojaki srečevali z okoliščinami, kjer je bilo treba uporabiti veščine gorskega bojevanja, zato je avstro-ogrska vojska sistematično in načrtno ustanavljala enote za tako obliko bojevanja. Pripadniki so bili izjemno psihofizično pripravljeni in izurjeni v številnih veščinah, imeli bolj izpopolnjeno opremo in orožje, deležni pa so bili specialnih urjenj, kar je pripomoglo premagovati skrajne vremenske razmere, visoke nadmorske višine in nepreglednost terena. Pomemben dejavnik motiviranosti vojakov je bil, da je frontna črta potekala po slovenskem ozemlju, in bojevati se za lastno ozemlje je še dodatno dvigalo bojno pripravljenost. Ne glede na vse to pa so dolga leta bojevanja, izčrpanost in naveličanost vojakov, vsesplošno pomanjkanje, skupaj z novimi revolucionarnimi idejami boljševizma, rastjo narodnostne zavesti, pa tudi želji po koncu habsburške monarhije in združitvi pod novo, skupno jugoslovansko državo, leta 1918 privedli do uporov med vojaki, čemur sta tisto leto sledila tudi razpad avstro-ogrske monarhije in nastanek nove državne tvorbe, Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...soška fronta, Gorski strelski polk št. 2, gorsko bojevanje, upori, narodna zavest...
Ključne besede: svetovna vojna 1914-1918, soška fronta, Gorski strelski polk št. 2, gorsko bojevanje, upori, narodna zavest
Objavljeno: 05.07.2022; Ogledov: 13; Prenosov: 7
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh