Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Med 4. in 6. novembrom 2012 so Slovenijo doletele obsežne padavine in posledične poplave, ki so prizadele predvsem severozahodni in severovzhodni del države. Najbolj prizadeta so bila porečja Drave, Soče, Savinje in Meže. Pri odpravljanju posledic poplav so bile aktivirane tudi enote Slovenske vojske. Ta se je dejavno vključila v odpravo posledic poplav 4. 11. 2012 in sodelovala vse do 15. 11. 2012. Pripadniki in pripadnice slovenske vojske so sodelovali z ostalimi reševalci in si prizadevali hitro in učinkovito pomagati ljudem ter odpraviti posledice poplav. Hitra pomoč vojakov je imela zelo velik psihološki učinek, ljudje so spoznali, da v nesreči niso ostali sami.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...poplave 2012, Slovenska vojska, civilna zaščita...Ključne besede: poplave 2012, Slovenska vojska, civilna zaščitaObjavljeno: 04.09.2014; Ogledov: 9651; Prenosov: 211 Polno besedilo (1,40 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ... civilna zaščita, civilno-vojaško sodelovanje, CIMIC, operacije kriznega odzivanja,...Ključne besede: civilna zaščita, civilno-vojaško sodelovanje, CIMIC, operacije kriznega odzivanja, vojskaObjavljeno: 12.04.2012; Ogledov: 8534; Prenosov: 306 Polno besedilo (1,42 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...Slovenska vojska, poplave, Civilna zaščita, analiza dogajanja, Železniki...Ključne besede: Slovenska vojska, poplave, Civilna zaščita, analiza dogajanja, ŽeleznikiObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 10118; Prenosov: 34 Polno besedilo (0,00 KB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Naloga predstavlja pridobljene izkušnje Slovenske vojske v podpori državnim organom v migrantski krizi leta 2015. Cilj naloge je odgovoriti na vprašanje, povezano z ustreznostjo normativnih in zakonskih podlag za sodelovanje Slovenske vojske v migrantski krizi, in ugotoviti, kako dobro državni organi prepoznavajo in razumejo uporabo zmogljivosti Slovenske vojske za njihovo podporo. Odgovori na v začetku postavljeni hipotezi so oblikovani na osnovi proučevanja zgodovine migracij, globalnih vzrokov za nastanek migracij, poročil o obvladovanju migrantske krize v Republiki Sloveniji, proučevanja normativnih in zakonskih podlag za delovanje Slovenske vojske ter proučevanja %študije primera% sodelovanja Slovenske vojske v podpori državnim organom.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...kriza 2015, migrant, begunec, Slovenska vojska, policija, civilna zaščita, izkušnje...Ključne besede: evropska migrantska kriza 2015, migrant, begunec, Slovenska vojska, policija, civilna zaščita, izkušnjeObjavljeno: 22.01.2019; Ogledov: 6632; Prenosov: 73 Polno besedilo (1,62 MB)
Opis: V razmerah vse večje globalizacije in povezanosti sveta so zdravstveno-epidemiološke grožnje in učinkovito odzivanje nanje postali pomembno nacionalno in mednarodno varnostno vprašanje. K poglobitvi tega vprašanja je v začetku leta 2020 bistveno prispeval izbruh bolezni covid-19, ki je v relativno kratkem času zajel ves svet, ogrozil človeška življenja ter postavil pred izziv delovanje ključnih funkcij mednarodne skupnosti, držav in družbe. Pripravljenost in pristopi odzivanja na to zdravstveno krizo so pokazali na nekatere vrzeli v skupnem prizadevanju mednarodne skupnosti, še izraziteje pa se je ta vrzel pokazala v zmogljivostih in učinkovitosti delovanja nacionalnih zdravstvenih sistemov. Zato so bile v blaženje ob razglasitvi pandemije na svetovni in epidemije na nacionalni ravni v večini evropskih držav vključene tudi zmogljivosti oboroženih sil. V zaključni nalogi se osredotočamo na raziskovanje te vrzeli na ravni Republike Slovenije, kjer proučujemo organiziranost, koordinacijo in angažiranje Slovenske vojske v nalogah zaščite, reševanja in pomoči pri zajezitvi širjenja novega koronavirusa. Učinkovitost angažiranja na podlagi Načrta delovanja Slovenske vojske pri zaščiti, reševanju in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah in Državnega načrta zaščite in reševanja ob pojavu epidemije nalezljive bolezni pri ljudeh smo analizirali med prvim in drugim valom razglašene epidemije covid-19. Ugotavljamo, da je bila Slovenska vojska, skladno z načrti pravočasno pripravljena za nudenje pomoči pri zajezitvi in obvladovanju epidemije covid-19 silam zaščite, reševanja in pomoči ter ostalim državnim organom s svojimi materialnimi in kadrovskimi zmogljivostmi.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...pomoč, varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, civilna zaščita, epidemija, covid-19, kompleksna kriza...Ključne besede: Slovenska vojska, zaščita, reševanje in pomoč, varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, civilna zaščita, epidemija, covid-19, kompleksna krizaObjavljeno: 28.06.2021; Ogledov: 11; Prenosov: 5 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!