Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: osebiKljučne besede: zunanje izvajanje dejavnosti, primerjalno presojanje, ekonomska učinkovitost, Slovenska vojska, varovanje objektovObjavljeno: 02.04.2012; Ogledov: 10512; Prenosov: 106 Polno besedilo (352,32 KB)
Opis: Premik enote SVNKON KFOR je strateški premik, ki se načrtuje na strateškem nivoju. V nalogi je opisano načrtovanje, organizacija in premik kontingenta na OKO KFOR. Premik se izvaja lahko na več različnih načinov in z različnimi kombinacijami. Za organizacijo premika je bistvenega pomena pravočasno in natančno načrtovanje ter usklajevanje aktivnosti vseh sodelujočih subjektov. V organizacijo premikov je vpleteno več poveljstev in enot SV. Preteţni del opravita PP in 1. BR. Naloga PP je predvsem ta, da zagotavlja zbiranje in pakiranje sredstev ter poskrbi za pripravo dokumentacije. Naloge 1. BR pa so prevozi, zagotavljanje kontejnerjev, zagotavljanje moštva SKP ter sodelovanje pri pakiranju in označevanju opreme. Premiki morajo potekati po načrtu, vse aktivnosti pa morajo biti časovno usklajene. Časovna usklajenost je zelo pomembna predvsem na kritičnih točkah, kot so luke, pretovarjanje na železnico in mejni prehodi. Pri teh aktivnostih pomembno vlogo igrajo skupine za kontrolo premikov, ki premike tudi spremljajo. Skupine so zadolţene za urejanje dokumentacije na mejnih prehodih, za pomoč pri vkrcavanjih, formiranje kolon po izkrcanju, spremljanje in usmerjanje kolon ipd. Najdeno v: osebiKljučne besede: transport, premiki, transportna sredstvaObjavljeno: 15.02.2013; Ogledov: 9589; Prenosov: 166 Polno besedilo (1,05 MB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Z vstopom v zvezo NATO je republika Slovenija uresnicila cilj – zagotovitev temeljnega varnostnega interesa v okviru kolektivne obrambe, hkrati pa je sprejela del obveznosti, ki zahteva od Slovenske vojske aktivno vlogo pri krepitvi mednarodnega miru, varnosti in stabilnosti. V ciklusu nacrtovanja ciljev sil zveze NATO za obdobje 2007 – 2014, je Slovenija prejela predlog sil, ki do konca leta 2011 predvideva oblikovanje zmogljivosti za precišcevanje vode v visoki stopnji pripravljenosti kategorija 5 (30 dni). Pitna voda je ena izmed najosnovnejših in najpomembnejših logisticnih zahtev vojske, še posebej v sušnih podrocjih. Voda je elementarna in bistvena za vojsko. Pitje vode neposredno vpliva na zdravje in dobrobit vojakov, kot tudi na pripravljenost vojakov za boj. Pomanjkanje ciste vode vojsko oslabi z razlicnimi motnjami, za katere pa so krive razlicne neprimerne sestavine vode v uporabi. Da bi bila voda primerna za pitje, je potrebno te škodljive elemente odstraniti. Za mnogo bolezni vojakov na bojišcih, je bila kriva necista voda potokov, ki je bila vcasih popolnoma onesnažena. Zato je potreba po zadostni kolicini pitne vode še toliko pomembnejša.Najdeno v: osebiKljučne besede: Slovenska vojska, logistika, pitna voda, enote za prečiščevanje vode, obdelava vode, oskrba z vodo, standardi, NATOObjavljeno: 21.06.2012; Ogledov: 8974; Prenosov: 56 Polno besedilo (1,03 MB)
Opis: Razvijanje Bataljonske bojne skupine Slovenske vojske izhaja iz nacionalnih interesov Republike Slovenije in nalog, ki jih pogojujeta polnopravno članstvo v zvezi Nato in razvoj skupne obrambne politike Evropske unije. Temu se prilagaja razvoj logistični enot. Nosilec logistične podpore Bataljonske bojne skupine je logistična četa. V svoji sestavi ima vod za oskrbo, vod za transport, vod za tehnično vzdrževanje in zdravstveni vod. Vod za oskrbo nosi glavno breme logistične podpore v ofenzivnih in defenzivnih delovanjih. Pripravlja logistični paket s ključnimi sredstvi oskrbe (strelivo in gorivo) in izvaja transport le tega do ene ali več čet v boju. Transport se izvaja v obliki taktičnih logističnih konvojev. Taktični konvoj mora biti vedno pripravljen na nevarnosti iz okolja in na reakcijo ob stiku s sovražnikom, zato je ključnega pomena poznavanje in izurjenost bojnih postopkov vseh udeležencev. Taktični konvoj mora biti načrtovan in koordiniran v detajle, njegova izvedba pa natančna in brezhibna. Pogoj za uspešnost ofenzivnih in defenzivnih delovanj je logistična podpora ob pravem času, na pravem mestu ter z pravimi in zadostnimi količinami.Najdeno v: osebiKljučne besede: bataljonska bojna skupina, logistična podpora, oskrba, konvoj, ofenzivno delovanje, defenzivno delovanjeObjavljeno: 01.06.2020; Ogledov: 5058; Prenosov: 53 Polno besedilo (924,73 KB)
Opis: V zaključni nalogi sem raziskal, zakaj je Slovenska vojska sploh začela razmišljati o novi jurišni puški, kakšne so bile potrebe in trendi v času, ko se je pričel postopek testiranj in kasnejše nabave pušk ter primerjava najresnejše konkurentke G36 in zastarele puške M70 AB2, ki je bila do takrat vuporabi. Skozi zgodovino sem pregledal potek razvoja pušk, ki so ŽpredhodnjiceŽ naše puške F2000 S in pokazal razvoj teh pušk skozi čas in glede na potrebe Slovenske vojske takrat ter glede na predvidevanja, kaj bomo potrebovali v prihodnje in kakšni so trendi in potrebe glede jurišnih pušk na območjih, kjer bomo prisotni v prihodnje. Raziskal sem tudi vlogo podjetja Herstal, ki je zasnoval osnovo naše puške in vlogo podjetja Arex, ki je ves čas izpopolnjeval osnovno puško F2000 za naše potrebe, da smo dobili jurišno puško, ki je izdelana po naših merilih, za vse naloge, ki jih opravljamo danes. Opisal sem tudi težave, na katere je naletela nova puška F2000 S in kakšne so bile rešitve za nastale probleme, ki so bili v razvojni fazi pričakovani in so sestavni del uvajanja novega sistema. Predstavil sem tudi možnosti nadgradnje jurišne puške F2000 S, s katerimi pripomoremo k večji učinkovitosti puške in posledično tudi izboljšamo učinkovitost vojaka in enotev kateri deluje.Najdeno v: osebiKljučne besede: avtomatska puška, FN F2000, FN F2000 S, modularnostObjavljeno: 07.03.2013; Ogledov: 12406; Prenosov: 1541 Polno besedilo (745,82 KB)
Najdeno v: osebiObjavljeno: 21.09.2022; Ogledov: 3903; Prenosov: 48 Polno besedilo (5,52 MB)