Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Najdeno v: osebiKljučne besede: vojno letalstvo, zrakoplovi, mednarodni standardi, oznakeObjavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9278; Prenosov: 192 Polno besedilo (2,22 MB)
Opis: Skladiščenje in prevoz eksplozivnih snovi je dejavnost, ki jo opravljajo za potrebe v rudarstvu, gradbeništvu, za namene policije in vojske ter pri ostalih dejavnostih, kjer se za to izkaže potreba. Pri tem moramo dati poudarek na organizirano in učinkovito hrambo, vzdrževanje, izbor prostora in varnost pri delu z eksplozivnimi sredstvi, strelivu in raketah v različnih pogojih. Dobra organizacija prevzema in predaje ter pravilno vzdrževanje in skladiščenje eksplozivnih sredstev so pogoj za dobro, varno in pravočasno oskrbo uporabnikov. Posebne zahteve so tudi glede opreme skladiščnih prostorov, opreme vozil in manipulacijskih sredstev in naprav, ki se uporabljajo v procesu priprave in izvedbe prevoza.Najdeno v: osebiKljučne besede: Slovenska vojska, zračna obramba, eksplozivne snovi, prevozi, skladiščenje, raketa Roland, raketa IglaObjavljeno: 24.04.2012; Ogledov: 11472; Prenosov: 387 Polno besedilo (14,41 MB)
Opis: Vzdrževanje v ožjem smislu besede je organizirana dejavnost, s katero ohranjamo delovno sposobnost delovne opreme in spremljamo njen življenjski cikel z zagotavljanjem vseh pogojev potrebnih za nemoteno delovanje. Opremi in strojem lahko zagotovimo dolgo življenjsko dobo le z natančno opredelitvijo vzdrževalnih postopkov in izdelanim načrtom vzdrževanja ter z doslednim izvajanjem le-tega. Postopki vzdrževanja hkrati zagotavljajo optimalno in nemoteno delovanje opreme ali strojev. Vzdrževanja se lahko lotimo na več načinov in eden od načinov vzdrževanja je preventivno vzdrževanje. V zaključni nalogi je zajetih več vrst preventivnega vzdrževanja, ki ga danes uporabljajo vse organizacije, ki uporabljajo materialna sredstva. Tako se danes v največji meri uporabljajo servisiranje, preventivni pregledi, preventivna zamenjava delov, preverjanje posebnih funkcij materialnih sredstev, nadzorovanje in najemanje zunanjih specializiranih izvajalcev servisov. Ker vse bolj pridobiva na pomenu preventivni pregled glede na stanje in je hkrati sistem vzdrževanja precej kompleksen, se pojavlja vedno večja zahteva po visoki usposobljenosti in strokovnosti vzdrževalnega osebja.Najdeno v: osebiKljučne besede: Slovenska vojska, logistika, delovna oprema, vzdrževanje, preventivno vzdrževanje, materialna sredstvaObjavljeno: 22.05.2012; Ogledov: 11426; Prenosov: 512 Polno besedilo (210,80 KB)
Opis: Naloga govori o vlogi Slovencev pri bojevanju na morju v času II. Svetovne vojne. V začetku opisuje stanje pred začetkom vojne. Sledi opis stanja Vojne mornarice kraljevine Jugoslavije in njene korenine, nato pa razlaga dogodke v času napada na Jugoslavijo. Pri tem se dotakne vloge Slovencev in njihovih junaških dejanj. Pri razvoju partizanske mornarice je opisan njen nastanek, bojna delovanja v času italijanske okupacije in kasneje nemške. Opisana je tudi vloga otoka Visa, bojna delovanja na slovenskem delu Jadrana, ter osvoboditev. Zaključuje pa se z ostanki vojne na morju, potopljenimi ladjami in morskimi minami, njihov kratek opis, ter z odstranjevanjem min, ki še do danes ni končan. Skratka, četudi številčno majhni, smo Slovenci s herojskimi dejanji pokazali našo pripadnost temu morju. Lahko se s ponosom zazremo v preteklost,v čas, ko so se slovenski pomorščaki s pogumom in žrtvovanjem zapisali v zgodovino.Najdeno v: osebiKljučne besede: Slovenska vojska, vojna mornarica, druga svetovna vojna, slovenski pomorščakiObjavljeno: 18.05.2012; Ogledov: 9891; Prenosov: 558 Polno besedilo (5,57 MB)
Opis: Zaključna naloga opredeljuje morske mine, protiminske ukrepe ter protiminske operacije. Morske mine, od zgodovine do današnjih dni, predstavljajo največjo nevarnost za vse vrste plovil, zato si mornarice s protiminskimi ukrepi to grožnjo prizadevajo zmanjšati. Protiminski ukrepi, tako aktivni kot pasivni, ofenzivni ali defenzivni, predstavljajo načine kako se mornarice s svojimi protiminskimi flotami bojujejo proti minam ter premagujejo minska polja. V ta namen se izvajajo protiminske operacije, ki lahko potekajo kot podpora bojnim enotam ali pa samostojno kot čiščenje min in minskih polj, ki so ostala po končanih spopadih ali vojnah. V teritorialnih vodah Republike Slovenije obstaja problematika starih neeksplodiranih ubojnih sredstev iz časov I. in II. Svetovne vojne. Za reševanje te problematike bi bilo potrebno spremeniti določene normativne predpise, ki opredeljuje pristojnosti nad uničevanjem starih neeksplodiranih ubojnih sredstev in minsko eksplozivnih sredstev v morju, ter določiti varno točko v morju za uničevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS) in minsko eksplozivnih sredstev (MES). Za tem pa bi se lahko načrtovala neke vrste protiminska operacija, v kateri bi protiminski potapljači Slovenske vojske, iz slovenskega morja odstranili stara NUS.Najdeno v: osebiKljučne besede: morske mine, protiminski ukrepi, protiminske operacije, minolovec, minoiskalec, protiminski potapljačiObjavljeno: 26.02.2013; Ogledov: 9415; Prenosov: 209 Polno besedilo (773,21 KB)
Opis: Navodilo določa organizacijo, pogoje in ukrepe za podvodno uničevanje streliva, neeksplodiranih ubojnih sredstev, minskoeksplozivnih sredstev, improviziranih eksplozivnih sredstev in podvodno rušenje elementov v Slovenski vojski.Najdeno v: osebiKljučne besede: minskoeksplozivna sredstva, neeksplodirana ubojna sredstva, improvizirana eksplozivna sredstva, potapljači, slovenska vojskaObjavljeno: 09.03.2021; Ogledov: 17; Prenosov: 8 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Najdeno v: osebiKljučne besede: minskoeksplozivna sredstva, slovenska vojska, potapljači, protiminsko delovanjeObjavljeno: 14.04.2021; Ogledov: 8; Prenosov: 5 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Opis: Odred za specialno podvodno delovanje (OSPD) je, kot osrednja tema preučevanja te naloge, v svoji zgodovini delovanja od nastanka pa do danes doživel kar nekaj sprememb; pretežno pozitivnih. Del te enote danes predstavlja tudi naš nacionalni prispevek v zavezništvo Nato kot realiziran cilj zmogljivosti, in sicer že od leta 2014. V tej nalogi obravnavamo OSPD-jevo umestitev v nišne vojaške zmogljivosti. Skozi analizo odprtih virov in literature bomo preučevali razvoj nišne zmogljivosti s kodno oznako M 1501 N VSWMCM, ki izhaja iz Odreda za specialno podvodno delovanje, in poskušali poiskati možnosti, kako v polni meri izkoristiti potencial te enote. V nalogi iščemo tudi sinergijske učinke manjših specialnih nišnih zmogljivosti na povečanje kredibilnosti Slovenske vojske. Obenem tudi preučujemo vpliv na motivacijo pripadnikov tovrstnih enot v primeru, če se njihove veščine in znanja, ki so bila pridobivana v dolgotrajnem in dragem procesu, ne uporabljajo. Izsledki, potrditve hipotez ter odgovor na raziskovalno vprašanje se nahajajo v zadnjem delu naloge, v zaključku.Najdeno v: osebiKljučne besede: specialno podvodno delovanje, nišne zmogljivosti, kredibilnost, Nato, sinergija, motivacijaObjavljeno: 23.06.2022; Ogledov: 8; Prenosov: 2 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!
Najdeno v: osebiKljučne besede: druga svetovna vojna, slovenska poezija, slovenska književnost, performansi, Center vojaških šol, Kadetnica, Maribor, razstaveObjavljeno: 06.10.2015; Ogledov: 9465; Prenosov: 292 Polno besedilo (300,04 KB)
Najdeno v: osebiKljučne besede: Kadetnica, Maribor, vojaško izobraževanje, vojaško usposabljanje, Center vojaških šol, zgodovinaObjavljeno: 05.07.2016; Ogledov: 8479; Prenosov: 122 Polno besedilo (1,28 MB)