Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Obdobje pred prvo svetovno vojno in razvoj elementov telekomunikacij. Geografsko taktična analiza terena ter analiza taktike bojevanja v prvi svetovni vojni. Vrste zvez, ki so jih uporabljali v vojni. Te so predvsem kurirske, telegrafske, telefonske, signalne, s pomočjo golobov ter radijske zveze. Za vzdrževanje zvez v gorskih utrdbah so se pogosto uporabljale specifične oblike sredstev zvez, kot so velike signalne luči, za komuniciranje med utrdbami in opazovalnicami ali pa napeljane votle cevi v utrdbah, ki so omogočale enotam komuniciranje pa tudi vodenje in poveljevanje ob močnih detonacijah v objektih. Za komunikacijo se je najpogosteje uporabljala Morsejeva abeceda, pri telefonskih in radijskih zvezah pa govorni promet, ki je moral biti šifriran. Formacije in opremljenost enot je bila kompleksna ter strogo predpisana od oddelčnega pa do korpusnega nivoja, za vse rodove in vsa takrat znana sredstva. Taktični znaki v vizuelni obliki ter njihova interpretacija.Najdeno v: osebiKljučne besede: prva svetovna vojna, Soška fronta, organizacija zvezObjavljeno: 03.05.2012; Ogledov: 9364; Prenosov: 200 Polno besedilo (5,58 MB)
Opis: Republika Slovenija gradi svoj obrambni sistem na oboroženih silah in civilni obrambi. Slovenska vojska kot nosilka obrambe ima odgovorno nalogo, da zagotovi obrambo države, zmogljivosti za zavezništvo ter izgradnjo pripravljenosti. Da so ti pogoji izpolnjeni, mora biti kadrovsko, materialno in infrastrukturno podprta. Pot do izpolnitve nalog pa tvori kakovostno izobraževanje in usposabljanje. Vse se začne s prepoznavanjem vojaškega poklica v javnosti, družbeno in politično podporo. Zaradi kompleksnosti varnostnega okolja, neotipljive varnostne grožnje in relativnega miru se je vojska oddaljila od družbenega stika. Hiša se gradi pri temeljih, zato se moramo posvetiti tistim ukrepom, na katere lahko najprej sami vplivamo. Poleg poenostavitve postopkov pridruževanja bomo prilagajali oziroma optimizirali usposabljanja, ki bodo v koraku s časom in bodo odgovor varnostnim tveganjem. Prvi vtis, ki ga dobi civilist, ko vstopi v vojaško organizacijo in se sooči s temeljnim in osnovnim vojaško strokovnim usposabljanjem, je najpomembnejši. Zato bodo optimizacije temeljnih, osnovnih in vseh ostalih nadaljnjih usposabljanj nujen in stalen proces.Najdeno v: osebiKljučne besede: kadri, zaposlovanje, zadrževanje kadra, varnostne grožnje, usposabljanje, optimizacija usposabljanjaObjavljeno: 14.05.2020; Ogledov: 9; Prenosov: 7 Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!