Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Načela oblikovanja vodne bojne skupine : zaključna naloga
Jure Lampe, 2007

Opis: Konec 20. stoletja je poleg ostalih družbenih sprememb prinesel tudi ogromne spremembe na področju vojskovanja. Bipolarne delitve sveta je bilo konec, konec je bilo tudi nevarnosti vojaških spopadov velikih razsežnosti. Posledično države ne potrebujejo več množičnih armad, oklepnih korpusov s težko tankovsko oborožitvijo in drugih dragih oborožitvenih sistemov. Armade so se znašle v nekakšnem vakuumu – dovčerajšnjega nasprotnika ni več, najti je potrebno nov razlog za lasten obstoj, sicer grozi propad. Kot naročeno se je le-ta zelo kmalu pojavil – nevaren nasprotnik, ki vseskozi preži na nas – svetovni terorizem. Problem je bil v tem, da je novi nasprotnik drugačen, z drugim načinom boja in drugačno taktiko. Spremenjene okoliščine so zahtevale prilagoditev armad, množičnost je potrebno nadomestiti s strokovnostjo, izurjenostjo in specializiranostjo, težke, okorne oborožitvene sisteme z mobilnimi in hitro razpoložljivimi silami.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: bojne skupine, vojaške taktike, vodne bojne skupine, motorizirani vodi, Slovenska vojska
Objavljeno: 23.04.2012; Ogledov: 9328; Prenosov: 118
.pdf Polno besedilo (2,07 MB)

2.
Sprejemanje odločitev v vojaški organizaciji
Jure Lampe, 2021

Opis: Sprejemanje odločitev je vsakodnevna aktivnost, tako v življenju kot tudi v vojaških organizacijah. Odločitve v vojskah sprejemajo poveljniki v različnih situacijah na vseh ravneh vodenja, bodisi gre za rutinsko odločanje, bodisi za težke odločitve, ki lahko ogrozijo življenja. Skupna značilnost vseh odločanj je, da z njimi zaznani izziv, skozi miselni proces pripeljemo do ustrezne in pravočasne rešitve. V sodobnih vojskah se častniki pogosto srečajo z zelo kompleksnimi situacijami, kjer za odločanje potrebujejo podporo svojih štabov. V nalogi bomo opredelili odločanje kot proces, ga umestili v vojaško organizacijo ter funkcijo poveljevanja. Vse skozi prizmo pristojnosti in odgovornosti. Prav tako bomo analizirali vlogo poveljnika in štaba v odločanju ter pogledali ključne dejavnike, ki vplivajo nanj na taktični in operativni ravni. V zaključku raziskave bomo skozi analizo ankete ugotovili, kako častniki Slovenske vojske dojemajo odgovornost pri odločanju ter kakšen je njihov pogled na morebitno prisotnost kolektivnega odločanja. S tem pa zaokrožili celotno tematiko z namenom pridobitve novih spoznanj o vojaškem odločanju.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: odločitev, sprejemanje odločitve, miselni proces, poveljevanje, pristojnost, odgovornost, taktična in operativna raven, (de)centraliziranost odločanja
Objavljeno: 02.08.2021; Ogledov: 3; Prenosov: 1
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh