Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 23
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
3.
Metodologija za ocenjevanje pripravljenosti Slovenske vojske
Albin Tepeh, 2002

Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, vojaška organizacija, vojaško usposabljanje, ocenjevanje
Objavljeno: 05.02.2020; Ogledov: 4632; Prenosov: 73
.pdf Polno besedilo (746,48 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Perspektive razvoja Gardne enote Slovenske vojske in izvajanje gardnih vojaških protokolarnih nalog v Republiki Sloveniji in Slovenski vojski
Branko Babič, 2020

Opis: Gardna enota Slovenske vojske je namensko ustanovljena, usposobljena in opremljena za izvedbo gardnih in vojaško protokolarnih nalog na najvišji drţavni in vojaški ravni. Ukinitev nabornega sistema popolnjevanja Slovenske vojske je povzročila postopno prilagoditev enote novonastalim razmeram in nenehno iskanje odgovora na izziv, ki ga poklicna vojska prinaša. Trenutna neatraktivnost vojaškega poklica predstavlja vedno večji izziv za normalno delovanje vojaškega sistema in zagotovitev kvalitetnega izvajanja nalog na vojaškem področju.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Gardna enota Slovenske vojske, protokol, popolnjevanje
Objavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 9; Prenosov: 4
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

5.
Primerjava artilerije v Slovenski vojski in članicah Nata
Franci Dolanc, 2020

Opis: Ključna naloga Slovenske vojske je izvajanje oboroženega boja, medtem ko je odgovornost in obveznost države, da vojski zagotovi vse (nujne) vire, ki so potrebni, da se le-ta pripravi na oborožen boj in je v njem tudi uspešna s čim manjšimi izgubami. Naloga države je, poleg zagotavljanja kadra in infrastrukture, predvsem zagotavljanje materialno-tehničnih sredstev in oborožitve. Na drugi strani pa je vojaška stroka odgovorna za njeno usposobljenost, motiviranost in pripravljenost. Vojska bo zmagovita le takrat, ko bosta tako država kot vojaška stroka izpolnila svoje obveznosti. Artilerija je del ognjene podpore in je skupaj z ostalimi bojnimi funkcijami zelo pomembna pri načrtovanju in izvedbi delovanj. Razvoj in modernizacija le-te pa je zaradi zaostrenih sodobnih varnostnih in obrambno-vojaških groženj ključnega pomena. V zaključni nalogi bomo zato poskušali ugotoviti primerljivost artilerije Slovenske vojske s primerljivimi vojskami članic Nata in ali je Slovenska vojska še vedno sposobna zagotavljati učinkovito ognjeno podporo.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: artilerija, ognjena podpora, Slovenska vojska, Nato
Objavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 103; Prenosov: 73
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

6.
Trendi in uporaba artilerije v prihodnosti
Franci Toš, 2020

Opis: Zaključna naloga predstavlja trende uporabe artilerije v prihodnje. Izhajali smo iz teorije kjer smo predstavili temeljne pojme o artileriji ter na kratko orisali razvoj artilerij po II. svetovni vojni. Z uporabo metode analize smo analizirali uporabo in vlogo artilerije v oboroženih spopadih po koncu hladne vojne. Ugotavljamo, da so spremembe okolja bojevanja iz bojišča v urbano okolje ter povečana eskalacija oboroženih spopadov širom sveta in pridobljene izkušnje iz oboroženih spopadov bile povod oziroma osnova za določitev smernic razvoja artilerije v 21. stoletju. Zraven že omenjenih smernic je temeljni pogoj za razvoj artilerije visoka tehnološka razvitost vojaške industrije. V zaključni nalogi skozi opise oborožitvenih sistemov in njihovih taktično tehničnih lastnosti predstavljamo trend po povečani zahtevi po premičnosti in premestljivosti artilerijskih oborožitvenih sistemov. Posebno pozornost namenimo razvoju pametnega streliva, smodniških polnitev in razvoju artilerijskih cevi katere omogočajo artileriji sposobnost doseganja večje natančnosti in daljših dometov. Predstavljeni trendi razvoja so predpogoj za ohranjanje artilerije in njene vloge v sedanjih in prihodnjih oboroženih spopadih.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: artilerija, lastnosti in naloge artilerije, razvoj artilerije
Objavljeno: 13.05.2020; Ogledov: 45; Prenosov: 39
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

7.
Vloga pilota - kontrolorja združenih ognjev (FAC(A)) v združenem bojevanju
Simon Jaksetič, 2020

Opis: Začetki razvoja zmogljivosti pilota-kontrolorja združenih ognjev (FAC(A)) segajo v obdobje obeh svetovnih vojn. Z leti in izkušnjami se je njegova vloga in uporaba v operacijah zavezniških oboroženih sil spreminjala in povečevala. Danes si praktično ne predstavljamo združenega bojevanja kopenskih, mornariških in letalskih sil brez uporabe zmogljivosti FAC(A). Prilagodljivost, hitrost, velikost pokrivanja prostora in delovanje na bojišču omogočajo poveljniku na tleh bistveno povečanje bojne moči pri izvedbi manevra. Poveljnik ob podpori te zmogljivosti tako lahko hitreje in učinkoviteje doseže zastavljene cilje. Glede na trenutne zmogljivosti Slovenske vojske zaključna naloga razišče tako materialne kot kadrovske možnosti za vzpostavitev zmogljivosti FAC(A). Trenutno razvoj Slovenske vojske temelji na razvoju in vzpostavitvi dveh bataljonskih bojnih skupin (v nadaljevanju BBSK). Vzpostavitev zmogljivosti FAC(A) bi bila tako namenjena podpori obeh BBSK z namenom povečanja njune bojne moči.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: pilot-kontrolor združenih ognjev, vloga, uporaba, razvoj zmogljivosti, letalo PC-9M
Objavljeno: 14.05.2020; Ogledov: 10; Prenosov: 8
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

8.
Razvoj in ohranjanje helikopterskih zmogljivosti za podporo delovanja specialnih sil SV
Primož Pintar, 2020

Opis: V zaključni nalogi je opredeljen možen razvoj Letalske Enote za Specialno Delovanje % LESD v Slovenski vojski. Preko analize varnostne situacije, študije primerov in organizacije LESD v drugih državah ter analize lastnih zmogljivosti je prikazana možna pot za razvoj cilja zmogljivosti LESD. Pri vzpostavitvi zmogljivosti je opredeljen pogled na izbor in usposabljanje kadrov ter na načrt opremljanja. Na koncu so podani še kriteriji za ohranjanje zmogljivosti.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Letalska enota za specialno delovanje - LESD, specialne sile, letalstvo, helikopterji, kriteriji za izgradnjo LESD, kriteriji za ohranjanje LESD
Objavljeno: 14.05.2020; Ogledov: 9; Prenosov: 5
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

9.
Razvoj gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski
Bernard Polanec, 2020

Opis: Skladno s Srednjeročnim obrambnim programom Republike Slovenije iz leta 2018 bo Slovenska vojska v letu 2018 do 2023 razvijala tudi lahko pehoto, eno ključnih vojaških zmogljivosti v Slovenski vojski, v katero uvrščamo motorizirane in gorske pehotne enote. Razvoj lahke pehote, točneje gorskih zmogljivosti ocenjujemo kot ustrezen cilj Slovenske vojske, vendar smo mnenja da trenutni razvoj omenjenih zmogljivosti ni ustrezen, saj naj bi omenjeni razvoj potekal že dve leti, le tega pa ni moč čutiti, ne videti. Glede na zgoraj navedeno smo v zaključni nalogi z naslovom Razvoj gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski postavili dve raziskovalni vprašanji ter v nadaljevanju na podlagi ugotovljenih dejstev, lastnih izkušenj in znanja podali odgovore na omenjeni vprašanji. Ključni del zaključne naloge je predlaganje določenih rešitev, ki bi zagotavljale ustrezen razvoj gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski. Z zaključno nalogo želimo izpostaviti, opozoriti strokovno javnost na trenutno, kritično stanje gorskih zmogljivosti v Slovenski vojski, kjer vzporedno podajamo tudi določene predloge, rešitve za omenjeno situacijo.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: vojaške gorske zmogljivosti, gorsko bojevanje, Republika Slovenija, Slovenska vojska
Objavljeno: 15.05.2020; Ogledov: 13; Prenosov: 9
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

10.
Bojno iskanje in reševanje (CSAR)-zmogljivosti SV
Rok Ravnak, 2020

Opis: Bojno iskanje in reševanje je kompleksna operacija, ki zahteva uporabo posebej usposobljenih enot za iskanje in reševanje izoliranega osebja-še posebej sestreljenih letalskih posadk v bojnih razmerah, zrakoplovi, ki sodelujejo v operaciji pa morajo za to nalogo biti posebej opremljeni in oboroženi. Običajno so specializirane enote za CSAR organizirane v sklopu letalskih sil, CSAR pa predstavlja eno od ključnih funkcij za izvedbo poslanstva (core mission functions), saj je ključno za zagotavljanje morale pripadnikov letalskih sil in ohranjanje podpore domače javnosti določeni vojaški operaciji. Letalske enote SV zaenkrat s to zmogljivostjo ne razpolagajo, čeprav tudi Vojaška doktrina opredeljuje bojno iskanje in reševanje in ga uvršča med specialna delovanja Slovenske vojske. Kljub temu pa se v letalskih enotah SV že nahajajo določene zmogljivosti, ki bi jih bilo mogoče ob ustreznih manjših nadgradnjah uporabiti za naloge v sklopu bojnega iskanja in reševanja.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: bojno iskanje in reševanje, izolirano osebje, letalstvo
Objavljeno: 18.05.2020; Ogledov: 12; Prenosov: 9
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh