Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 18
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Postopek obdelave radarskih podatkov : zaključna naloga
Miran Martinc, 2007

Opis: 16.BNZP je enota, ki zagotavlja zbiranje, združevanje in obdelavo vseh podatkov o stanju v zračnem prostoru RS in s tem zagotavlja izdelavo slike situacije v zračnem prostoru 24 ur na dan. Preko tega pa gre za neposredno skrb ohranjanja suverenosti RS in nemotenega sodelovanja z državami članicami NATO zveze. Nemoteno delo in posredovanje je možno le, če je pridobljena informacija dovolj hitra, točna in ima svojo uporabno vrednost. Glede na hitrost pridobivanja podatkov je poudarek, ne samo na zmogljivosti lastnih sredstev, ampak tudi na medsebojnem sodelovanju s sosednjimi državami.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: nadzor zračnega prostora, oborožitveni sistemi, radarski podatki, ASOC, ploti, tracki, operativnost
Objavljeno: 18.04.2012; Ogledov: 8693; Prenosov: 131
.pdf Polno besedilo (2,09 MB)

3.
Varovanje dostojanstva med spoloma pri zaposlenih v četi
Miran Martinc, 2016

Opis: Družba izraža dostojanstvo kot vrednost človeka in kot enakovrednost med ljudmi, za kar je postavila zakonske okvire, predpise in deklaracije opredeljenih človekovih pravic. Splošna deklaracija človekovih pravic OZN, z resolucijo št. 217 A (III), govori o prirojenem dostojanstvu, svobodi, enakosti in pravičnosti za vsakogar (OZN, Resolucija 217 a(III)). Načelo enakosti spolov je v različnih mednarodnih dokumentih opredeljeno kot temeljno načelo, ki so ga dolžne spoštovati vse države članice medvladnih in mednarodnih organizacij, kot so Evropska unija, Združeni narodi in Svet Evrope. Poudarka na enakosti spolov ne smemo razumeti kot istosti ali podobnosti žensk in moških, temveč kot sprejemanje razlik oziroma drugačnosti med ženskami in moškimi ter enako vrednotenje teh razlik in različnih družbenih vlog. Politika enakosti spolov se tako zavzema za resnično partnerstvo med ženskami in moškimi ter delitev odgovornosti pri odpravljanju neravnovesij v javnem in zasebnem življenju. Glavno vodilo je tako enaka prepoznavnost, enak položaj žensk in moških v družbi ter enako uživanje rezultatov družbenega razvoja. Namen naloge je preveriti raven varovanja dostojanstva med spoloma pri zaposlenih v četi in spoštovanje načela enakih možnosti žensk in moških. Rezultati analize kažejo primerno raven spoštovanja obeh načel.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: dostojanstvo, načelo enakih možnosti
Objavljeno: 03.06.2020; Ogledov: 3885; Prenosov: 30
.pdf Polno besedilo (896,54 KB)

4.
Mirovne operacije : zaključna naloga
Miran Prosen, 2007

Opis: V sodobnem času, v katerem živimo je dejstvo, da klasičnih vojn, kot so bile Vietnamska vojna in obe zalivski, ne bo veliko. Pojavljajo pa se razne oblike Operacij v podporo miru (v nadaljevanju: PSO). Ker je operacij hkratni več in po možnosti potekajo na različnih koncih sveta, pa oborožene sile NATA ali EU rabijo zadostno število sil in vojakov, da lahko uspešno opravljajo poslanstvo, ki so ga dobili z mandatom OZN. SV na PSO sodeluje že od leta 1997, ko je na misijo ALBA odšla sanitena enota SV. Naslednja je bila enota takratnega 10. bataljona za mednarodno sodelovanjene, ki je opravljala naloge na Cipru, nato leta 1998 še vod Vojaške policije v Bosni in Hercegovini, nekaj kasneje še četa 10. Motoriziranega bataljona. Po letu 2000 so sledila mirovne operacije V Afganistanu in nazadnje v Iraku ter leta 2006 še v Libanonu.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, podpora miru, mirovne operacije
Objavljeno: 23.04.2012; Ogledov: 7934; Prenosov: 201
.pdf Polno besedilo (2,29 MB)

5.
Problematika manjkajoče in poškodovane opreme v SV na primeru 17. BVP : zaključna naloga
Miran Prosen, 2012

Opis: Skrb za materialno-tehnična sredstva (MTS) je ena izmed najpomembnejših stvari v vojaškem življenju, saj le tako lahko pričakuješ, da bo oprema pravilno delovala v trenutku, ko jo boš rabil. Nivo vzdrževanja MTS pa se največkrat ugotovi pri izvedbi poveljniških pregledov. V Slovenski vojski (SV) se v zadnjem času pojavlja problematika manjkajočih in poškodovanih MTS. Ker je teh primerov v enotah relativno veliko, se od Ministrstva za obrambo (MORS) pričakuje, da bo področje plačila škode za manjkajočo in poškodovano opremo sistemsko uredil. Iz zakonov in podzakonskih aktov, ki obstajajo je zelo enostavno izluščiti postopkovnik, ki bi to problematiko sistemsko uredil.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: materialno-tehnična sredstva, Slovenska vojska, Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije, vzdrževanje, manjko, poškodba
Objavljeno: 19.03.2018; Ogledov: 5447; Prenosov: 53
.pdf Polno besedilo (286,37 KB)

6.
Vloga Slovenske vojske v boju proti terorizmu
Miran Prosen, 2021

Opis: Terorizem je ena izmed oblik hibridnih groženj in del hibridnega bojevanja, ki je razširjeno v Svetu. Čeprav v Republiki Sloveniji še nismo imeli terorističnega napada, ima Slovenska vojska vse zakonske podlage za sodelovanje pri bojevanje proti terorizmu. Nekatere ukrepe izvaja že sedaj v sklopu rednega delovanja v domovini in tujini. V ta namen ima določene zmogljivosti, ki so izurjene, opremljene in popolnjene za izvajanje bojevanja proti terorizmu. Republika Slovenija ima izdelan državni načrt zaščite in reševanja za primer terorističnega napada, kateri pa je potreben prenove. V sklopu načrta od njenega nastanka v letu 2005 na nivoju države še ni bila izvedena državna vaja s katero bi načrt preizkusili. Slovenska vojska ima še nekaj področij na katerih bi bilo potrebno delati, da bi bojevanju proti terorizmu bilo učinkovito.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: terorizem, Slovenska vojska, normativni akti, hibridne grožnje, boj proti terorizmu, zmogljivosti
Objavljeno: 04.08.2021; Ogledov: 3; Prenosov: 1
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

7.
Izvajanje tehničnega pregleda pištole "Beretta" 9mm M92 FS : zaključna naloga
Miran Gorenc, 2006

Opis: Z uvajanjem novih in naprednih tehnologij na vseh ravneh Slovenske vojske, se kaže potreba po kvalitetnem in učinkovitem vzdrževanju še bolj intenzivno. Veliko osnov glede vzdrževanja lahko potegnemo že iz starejših in obstoječih sistemov, ki pa jih je potrebno proučevati in dopolnjevati. Pri novejših in kompleksnejših sistemih pa je potrebno uvesti sodobne pristope k izvajanju vzdrževanja. Temelji vzdrževanja v Slovenski vojski so že postavljeni, potrebno pa ga bo nadgraditi z novejšimi znanji in izkušnjami, saj je pravilen in dosleden pristop k vzdrževanju eden ključnih dejavnikov za učinkovito in namensko uporabo, ter podaljševanje življenjske dobe materialnega sredstva.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, logistika, tehnični pregledi, pištole
Objavljeno: 24.04.2012; Ogledov: 10070; Prenosov: 1454
.pdf Polno besedilo (3,27 MB)

8.
Vpliv vzdrževanja na življenjski cikel materialnih sredstev : zaključna naloga
Miran Gorenc, 2012

Opis: Pod pojmom vzdrževanje razumemo organizirano dejavnost, s katero ohranjamo delovno sposobnost materialnih sredstev (v nadaljevanju: MS), skozi proces uporabe, z zagotavljanjem vseh pogojev, ki so potrebni za nemoteno delovanje. MS lahko zagotovimo dolgo življenjsko dobo le z natančno opredelitvijo vzdrževalnih del, ter z ustreznim načrtovanjem in doslednim izvajanjem vzdrževanja. V zaključni nalogi sem predstavil pomen vzdrževanja na življenjski cikel MS, osnovne pojme s katerimi se srečujemo pri vzdrževanju, organizacijo vzdrževanja v Slovenski Vojski (v nadaljevanju: SV) in nekaj sodobnih pristopov k vzdrževanju. Dotaknil sem se tudi problematike na področju vzdrževanja in predlagal nekaj rešitev.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: vzdrževanje, materialna sredstva, razpoložljivost, zanesljivost, vzdrževalnost
Objavljeno: 19.03.2018; Ogledov: 5653; Prenosov: 108
.pdf Polno besedilo (256,98 KB)

9.
Vloga nacionalnega podpornega elementa pri logistični zagotovitvi SV v mednarodni operaciji in misiji na Kosovu
Miran Gorenc, 2020

Opis: Kvalitetna in pravočasna logistična podpora je ključna za uspešno izvajanje nalog in zagotavljanje vzdržljivosti enot Slovenske vojske na mednarodnih operacijah in misijah. Nosilec logistične podpore na mednarodni operaciji in misiji na Kosovu je nacionalni podporni element. Le ta pa slovenskemu kontingentu ob logistični podpori zagotavlja podporo še na vseh preostalih področjih delovanja. Nacionalni podporni element je nacionalna logistična enota začasne sestave, ki logistično podpira nacionalni kontingent države znotraj večnacionalnih zavezniških sil. Neposredno je podrejen poveljniku slovenskega kontingenta. Za uspešno izvajanje nalog mora biti ustrezno sestavljen in popolnjen s strokovnim in usposobljenim kadrom. Nacionalni podporni element pri zagotavljanju logistične podpore slovenskega kontingenta sodeluje z nacionalno podporno linijo v Sloveniji, z Italijansko vojsko kot vodilno državo za logistično podporo na območju delovanja, ter z zunanjimi pogodbenimi in ne pogodbenimi izvajalci. V skladu s potrebami pa se pri zagotavljanju podpore koristijo tudi zmogljivosti večnacionalne logistične enote.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: nacionalni podporni element, logistična podpora, kontingent
Objavljeno: 19.05.2020; Ogledov: 3; Prenosov: 3
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

10.
Karierni sistem poklicnih vojakov : mednarodna primerjava
Miran Babič, 2015

Opis: Zaradi vzdrževanja dragega naborniškega sistema so nekatere države pričele s postopnim zmanjševanjem obsega pripadnikov oboroženih sil, kar je posledično privedlo do ukinitve obveznega služenja vojaškega roka. Z odločitvijo za profesionalizacijo se je tako v Slovenski vojski kot tudi v tujih oboroženih silah pojavila potreba po poklicnih vojakih. Vojska nastopa kot delodajalec, vojaški poklic pa se je uveljavil na trgu delovne sile. Vse te spremembe so privedle do drugačnega pristopa glede načrtovanja in razvoja kadrov. Delo v vojski pomeni biti sestavni del hierarhične lestvice, ki zajema vojake, podčastnike, častnike, vojaške uslužbence in civilne osebe, sleherni sestavni del pa je neposredno povezan z razvojem poklicne poti % s kariero. Primerjava kariernih sistemov poklicnih vojakov oboroženih sil Avstrije, Nemčije, Združenih držav Amerike in Slovenije kaže določene podobnosti pa tudi razlike. Podobnosti so naslednje: za poklicne vojake omenjenih držav velja, da podpišejo pogodbo o zaposlitvi za določen čas; po končanem osnovnem usposabljanju so razporejeni v enote na vojaške formacijske dolžnosti, kjer morajo glede na potrebe delovnega mesta določeni vojaki opraviti še specialistično usposabljanje; po določenem času v sistemu in ob izpolnjevanju pogojev lahko napredujejo in preidejo med podčastnike; ko pripadnikom preteče pogodba o zaposlitvi, jo lahko podaljšajo, če obstajajo potrebe po vojaških delovnih mestih in če to tudi sami želijo. Pri odhodu iz vojaškega sistema obstaja nekaj razlik. Tako v oboroženih silah Avstrije in Nemčije Služba za pridobitev poklicne kvalifikacije poskrbi in pripravi posameznika za civilni poklic ter mu pomaga pri pridobitvi nove zaposlitve. Za pripadnike ameriških oboroženih sil, ki zapuščajo vojaške vrste, vojaški sistem s pomočjo raznih programov pomaga pri vrnitvi v civilno življenje. V Slovenski vojski je poklicna pot vojaka zakonsko omejena s starostjo 45 let. Če je bil pripadnik v aktivni vojaški službi najmanj 15 let, mu po Zakonu o obrambi pripadajo pravice do odpravnine, drugega delovnega mesta v okviru ministrstva za obrambo ali pa prekvalifikacija za drug poklic.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: profesionalizacija, poklicni vojaki, karierni sistem, mednarodna primerjava, diplomske naloge
Objavljeno: 18.03.2015; Ogledov: 8893; Prenosov: 420
.pdf Polno besedilo (565,64 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh