Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 5 / 5
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Pravila in program streljanja z ladijsko oborožitvijo
Renato Petrič, Bogomir Tomažič, Andrej Pečar, 2012

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: vojna mornarica
Objavljeno: 25.02.2014; Ogledov: 8606; Prenosov: 70
.pdf Polno besedilo (772,36 KB)

2.
Bojevanje na Jadranu v času II. svetovne vojne in slovenski pomorščaki : zaključna naloga
Miroslav F. Jug, 2006

Opis: Naloga govori o vlogi Slovencev pri bojevanju na morju v času II. Svetovne vojne. V začetku opisuje stanje pred začetkom vojne. Sledi opis stanja Vojne mornarice kraljevine Jugoslavije in njene korenine, nato pa razlaga dogodke v času napada na Jugoslavijo. Pri tem se dotakne vloge Slovencev in njihovih junaških dejanj. Pri razvoju partizanske mornarice je opisan njen nastanek, bojna delovanja v času italijanske okupacije in kasneje nemške. Opisana je tudi vloga otoka Visa, bojna delovanja na slovenskem delu Jadrana, ter osvoboditev. Zaključuje pa se z ostanki vojne na morju, potopljenimi ladjami in morskimi minami, njihov kratek opis, ter z odstranjevanjem min, ki še do danes ni končan. Skratka, četudi številčno majhni, smo Slovenci s herojskimi dejanji pokazali našo pripadnost temu morju. Lahko se s ponosom zazremo v preteklost,v čas, ko so se slovenski pomorščaki s pogumom in žrtvovanjem zapisali v zgodovino.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...Slovenska vojska, vojna mornarica, druga svetovna vojna, slovenski pomorščaki...
Ključne besede: Slovenska vojska, vojna mornarica, druga svetovna vojna, slovenski pomorščaki
Objavljeno: 18.05.2012; Ogledov: 9113; Prenosov: 553
.pdf Polno besedilo (5,57 MB)

3.
Zračna obramba ladjevja nekoč in danes : zaključna naloga
Gregor Leskovšek, 2007

Opis: Namen mornariške zračne obrambe je zagotoviti nemoteno plovbo po vseh morjih sveta, ne glede na politične razmere v svetu. Ta naloga se osredotoči na začetke razvoja mornariške zračne obrambe, do najmodernejših sistemov zračne obrambe za zaščito ladjevja. V ta namen imamo različna orožja različnih dosegov, ki skupaj tvorijo učinkovito zračno obrambo ladjevja. Govorimo namreč o konceptu obrambe po globini, katera je sestavljena iz različnih faz obramb. Faze zračne obrambe skupaj tvorijo serijo sistemov za zračno obrambo, ki bi v primeru napada zelo zmanjšala verjetnost prodora nasprotnikovih sil iz zelo velikih razdalj. Ker Slovenska vojska sistemov mornariške zračne obrambe nima v uporabi, bo v nadaljevanju naloge predstavljenih nekaj teh sistemov za obrambo ladjevja in obale.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...Slovenska vojska, zračna obramba, vojna mornarica, zgodovinski pregled...
Ključne besede: Slovenska vojska, zračna obramba, vojna mornarica, zgodovinski pregled
Objavljeno: 22.05.2012; Ogledov: 7414; Prenosov: 133
.pdf Polno besedilo (935,15 KB)

4.
Energijska bilanca večnamenske ladje : diplomska naloga visokošolskega strokovnega študijskega programa I. stopnje strojništvo
Žiga Kržičnik, 2016

Opis: V diplomskem delu smo obravnavali večnamensko ladjo Triglav 11, ki je last Slovenske vojske in 430. mornariškega diviziona in je namenjena patruljiranju ter zaščiti slovenske obale. Cilj je bil analiza energijskih tokov na ladji v različnih obratovalnih režimih. Popis energijskih tokov smo izvajali z meritvami na ladji, ko je bilo to mogoče, druge podatke smo dobili preko podatkovnih vmesnikov, nekaj pa smo jih morali oceniti. Določili smo največje porabnike energije, popisali tri delovne režime, ki so najbolj pogosti ter jih med seboj primerjali. Prvi stacionarni otočni režim je bil na privezu, kjer smo za proizvodnjo električne energije za porabnike uporabili dizelski agregat in porabili 5.077 kWh energije v obliki goriva. Drugi režim je bil prav tako na privezu, ko je ladja priključena na distribucijsko omrežje, kjer smo porabili 944,04 kWh električne energije. Tretji režim je bil merjen med plovbo, kjer smo poleg dizelskega agregata uporabljali tudi pogonske motorje. Ugotovljeno je bilo, da je v primeru plovbe ekstremen porabnik pogonski motor, ki je porabil 76160 kWh energije v obliki dizelskega goriva, sledijo pa mu dizelski agregat, ki je porabil 5.585 kWh. Skupna porabljena električna energija je znašala 971,33 kWh v 24 urah, kar je predstavljalo časovno naš delovni cikel.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: diplomske naloge, večnamenska ladja, otočni energetski sistem, energijske bilance, obratovalni režimi, mornarica
Objavljeno: 22.08.2016; Ogledov: 6917; Prenosov: 92
.pdf Polno besedilo (2,28 MB)

5.
Slovenska vojaška pomorska identiteta
Dejan Kolar, 2022

Opis: Slovenska vojaška pomorska identiteta se je v preteklih dveh stoletjih razvijala v okviru večnarodnostnih držav, ki jim je pripadalo slovensko ozemlje. Slovenci so delovali v vojaških mornariških enotah habsburške monarhije in tudi jugoslovanske kraljevine in socialistične države. Veliko slovenskih mornariških častnikov je zasedlo pomembna mesta tako pri vodenju mornarice kot vojaških ladij. Med drugo svetovno vojno so se oblikovali mornariški odredi jugoslovanske partizanske vojske, v katerih je bilo veliko Slovencev. Slovenski vojaški pomorščaki pa so tudi v povojni jugoslovanski vojaški mornarici zasedali pomembne položaje. Najštevilčnejša in najpomembnejša mesta so imeli Slovenci pri podmorničarjih. Po osamosvojitvi Republike Slovenije pa je prek pomorske resolucije zaživel mornariški odred, ki se je pozneje z reorganizacijami Slovenske vojske preimenoval v 430. mornariški divizion. Tako smo Slovenci prvič v zgodovini dobili možnost razvijati vojaško pomorsko identiteto z lastno vojaško enoto. V teh leti se je divizion razvil in še vedno se razvija ter sledi nacionalnim smernicam in smernicam zavezniških partnerjev. Samo identiteto pa divizion poskuša približati lokalnim prebivalcem in širše z dnevi odprtih vrat ter civilno-vojaškim sodelovanjem.
Najdeno v: ključnih besedah
Povzetek najdenega: ...pomorska identiteta, mornariški častniki, 430. mornariški divizion, mornarica, razvoj...
Ključne besede: pomorska identiteta, mornariški častniki, 430. mornariški divizion, mornarica, razvoj
Objavljeno: 01.07.2022; Ogledov: 13; Prenosov: 9
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh