Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Savinjska ravan : vojaškogeografska analiza območja
Miro Barać, 2008

Opis: Dobro poznavanje lastnega geografskega prostora je pogoj za razumevanje lastne varnosti. Geografski dejavniki imajo velik vpliv na moč neke države in s tem na njene obrambne zmožnosti. Geološka sestava, reliefne značilnosti, vremenski pogoji, hidrološke značilnosti voda, prst, vegetacija, demografske značilnosti, ekonomija regije in njene komunikacije, to so vse dejavniki, ki vplivajo na oboroženo silo, ki se bojuje v tako razgibanem in raznolikem zemljišču kot je Slovensko oziroma, v našem primeru, Savinjsko. Savinjska ravan je podobno kot Ljubljanska kotlina, Krško in Dravsko polje, stisnjena med višji svet iz apnenca in dolomita. Skupaj z reko Savinjo, ki je dolino izoblikovala in nasula v ravan, odraža svoj edinstven karakter skozi splošno, fizično in družbeno geografske dejavnike. Skozi pričujoče delo smo tako med drugim spoznali kako vreme in klimatske razmere omejujejo vojaške akcije s padavinami, s stopnjo oblačnosti, s posebnostmi stalnih vetrov, kako vodotoki regije prerastejo v oviro ali celo pregrado pri premiku, kako struktura tal vpliva na prehodnost v različnih vremenskih pogojih kot tudi možnosti, ki jih nudi pri hitrem in učinkovitem vkopavanju oziroma kje vegetacija nudi najboljše kritje, kakšne so možnosti samooskrbe in popolnjevanja enot pri obrambi Savinjske ravni.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Savinjska ravan, vojaška geografija, Slovenija, obveščevalna priprava bojišča, terenska analiza, družbenogeografski dejavniki, vojaškogeografske analize, fizičnogeografski dejavniki
Objavljeno: 30.05.2012; Ogledov: 9303; Prenosov: 383
.pdf Polno besedilo (1,25 MB)

2.
Ročna protioklepna orožja SV
Miro Barać, 2021

Opis: Republika Slovenija in s tem Slovenska vojska se je za izvajanje nalog v okviru Severnoatlantskega zavezništva zavezala zagotavljati dve srednji bataljonski bojni skupini. Pri tem srednja pehotna bataljona Slovenske vojske predstavljata jedri okoli katerih se bosta bojni skupini formirali, za kar pa bosta morala biti primerno usposobljena, opremljena in oborožena. Delo pred vami obravnava ročno protioklepno oborožitev srednjih pehotnih bataljonov. V njem podajamo pregled razvoja ročnega protioklepnega orožja in skozi primerjalno analizo orožij, zgodovinskih izkušenj ter opremljenosti pehotnih enot tujih oboroženih sil razmišljamo o vrsti in številu ročnih protioklepnih orožij za potrebe srednjih pehotnih bataljonov Slovenske vojske. Čeprav je Slovenska vojska že izbrala svoja ročna protioklepna orožja, bomo skozi nalogo poskusili potrditi primernost tega izbora.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: ročno protioklepno orožje, oklepna vozila, protioklepni boj, Slovenska vojska, srednji pehotni bataljon
Objavljeno: 24.08.2021; Ogledov: 2643; Prenosov: 197
.pdf Polno besedilo (1,80 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh