Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vodna bojna skupina v organizaciji kontrolnih točk (Z 8 X 8) : zaključna naloga
Maja Neudauer, 2008

Opis: Zaključna naloga je napisana z namenom ugotoviti, kako naj bi v okviru vodne bojne skupine izgledala organizacija kontrolnih točk in opazovalnic na sami misiji, z uporabo srednjega kolesnega oklepnega vozila (SKOV) 8X8. Ugotovila sem, da taktike in tehnike postavitve kontrolnih točk v primeru, ko bomo uporabljali novega SKOV 8X8, ni potrebno spreminjati, saj so uporabna tudi za ta vozila - glede na to, da ni definirano, katera vozila bi morala enota uporabiti pri opravljanju teh nalog in ker enote po svetu uporabljajo vozila, ki jih pač imajo na razpolago (HUMMER, VALUK, PUCH ali druga vozila) in je to stvar opremljenosti vojska ter tudi stvar ocene poveljujočih o stanju nevarnosti v območju, ki ga nadzirajo enote vojsk na mirovnih misijah. Drugo prednost, ki jo bo prinesla uvedba SKOV 8X8 v enote slovenske vojske, je povečano število pripadnikov, ki jih vozilo sprejme. Število se, v primerjavi z VALUK- om 6X6, poveča za velikost oslabljenega oddelka. Poveljujoči bodo s tega vidika imeli na razpolago številčnejši vod v VBSK. Ugotovila sem, da lahko oddelek (velja za vod z 36 pripadniki) organizira manjšo kontrolno točko, vod pa lahko upravlja večjo kontrolno točko. Glede na to, da se število vojakov pri vodu z SKOV 8X8 poveča za pet do osem pripadnikov, to prinese določeno prednost. Kako jo bo poveljujoči izkoristil pri načrtovanju upravljanja kontrolnih točk pa je v njegovi domeni. V zaključni nalogi sem potrdila hipotezo, zastavljeno v začetku zaključne naloge. Dejanski rezultati, ki jih bo prinesla uvedba SKOV 8X8, pa se bodo pokazali ob praktičnem urjenju postopkov v samih enotah, še realnejše rezultate pa bodo prinesle izkušnje iz misij.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: vojaška taktika, vodne bojne skupine, kontrolna točka, opazovalnica, cestna blokada, patruljiranje, SKOV 8x8, srednje kolesno oklepno vozilo, operacije kriznega odzivanja
Objavljeno: 06.07.2012; Ogledov: 8777; Prenosov: 97
.pdf Polno besedilo (1,57 MB)

2.
Uporaba pogodbenih oboroženih sil v ekspedicijskih misijah
Maja Neudauer, 2023

Opis: Pogodbene oborožene sile so v globalizaciji postale stalne spremljevalke državnih oboroženih sil pri napotitvah v ekspedicijske operacije. Sploh po koncu hladne vojne, ko sta se začela zmanjševanje oboroženih sil in vlaganj v vojaško opremo. Preplavljen trg povpraševanja po zasebnih vojaških in varnostnih storitvah pa je omogočil razvoj pogodbenih oboroženih sil. Uporaba pogodbenih oboroženih sil je vsekakor dodana vrednost pri opravljanju nalog in doseganju taktičnih ter strateških ciljev. Vendar ima lahko zatekanje k zunanjim izvajalcem (v nadaljevanju angl. outsourcing) v ekspedicijskih operacijah tudi negativne posledice na delovanje vojaških sil držav najemnic, pa tudi na države, v katerih delujejo. Plačanci so po mednarodnem pravu in ženevskih konvencijah prepovedani. Netransparentnost njihovega udejstvovanja in včasih tudi delovanja pa je še ena kategorija slabosti, ki se pri tem pojavlja. Nasprotovanje razvitih držav po vojaških posredovanjih in vlaganju v državne, nacionalne vojske pa tako postavlja državam nujo prenosa nekaterih nalog na nedržavne akterje – pogodbene oborožene sile (zasebna vojaška podjetja).
Najdeno v: osebi
Ključne besede: plačanci, pogodbene oborožene sile, zasebna vojaška podjetja, obrambne sile držav
Objavljeno: 11.07.2023; Ogledov: 5; Prenosov: 3
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh