Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Geoprostorska podpora obrambnemu sistemu Republike Slovenije
2012

Opis: V prispevku je podan kratek pregled vzpostavitve kartografskega sistema za potrebe Ministrstva za obrambo RS. Razvoj vojaškega kartografskega sistema poteka hkrati z razvojem državnega (civilnega) kartografskega sistema, ki ga vodi Geodetska uprava Republike Slovenije, ob upoštevanju potreb Slovenske vojske, usmeritev in standardov Nata. Predstavljene so serije vojaških kart po posameznih merilih ter opisane njihove značilnosti. Opisana je problematika vzdrževanja in obnove kart, tiska ter hranjenja kartografskega gradiva. Izpostavljena je pomembnost priprave strategije razvoja slovenske vojaške kartografije, ki je načrtovana v okviru ciljnih raziskovalnih programov. Predstavljena je tudi umeščenost geoprostorske dejavnosti na Ministrstvu za obrambo ter sodelovanje z zunanjimi institucijami na razvojnem in operativnem področju.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: vojaška geografija, topografija, kartografija
Objavljeno: 31.08.2012; Ogledov: 17619; Prenosov: 368
.pdf Polno besedilo (21,51 MB)

3.
Samovozna artilerijska oborožitev in oborožitveni sistemi danes in jutri : zaključna naloga
Sebastjan Marušič, 2011

Opis: Artilerija je eden bolj pomembnih sistemov, katere mora sodobna vojska imeti v svoji sestavi, jih vzdrževati, nadgrajevati in po potrebi zamenjevati z ustreznimi sodobnimi sistemi. Artilerija predstavlja enega glavnih, v nekaterih vojskah celo glavni sistem za ognjeno podporo enot kopenske vojske.Razvoj na področju artilerijskih oborožitvenih sistemov gre nezadržno naprej in pred državami se pojavljajo dileme, v katero smer peljati razvoj njihovih artilerijskih enot. Hitrost dogajanja in spremembe v sodobnem svetu se neizogibno prenašajo tudi v obrambni sistem. Slovenija je v devetdesetih letih uvedla v uporabo robusten, natančen in dodelan sistem vlečne artilerije,top-havbico 155 mm TN 90. Zaradi svojih značilnosti to orožje postaja vse bolj omejeno za uporabo, v sodelovanju in za njihovo podporo, z hitro premičnimi enotami, kakršne je Slovenska vojska razvila v zadnjih letih.Poleg tega je odločitev in zaveza Republike Slovenije, da bo po svojih zmožnostih sodelovala v zavezništvu in v prispevala svoj delež operacijah kriznega odzivanja. Operacije te vrste pa se praviloma dogajajo na bolj ali manj oddaljenih območjih. Razvoj v svetu, zahteve in potrebe Slovenske vojske in zaveze, ki smo jih dali Atlantskemu zavezništvu, so nas pripeljale do tega,da je v Resoluciji o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanjaSV do leta 2025 zapisano, da bomo uvedli v Slovensko vojsko novi artilerijski sistem z vodenimi izstrelki.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: artilerija, samovozni artilerijski sistem (gosenični, kolesni), povečan domet, strelivo, hitrost streljanja
Objavljeno: 21.03.2013; Ogledov: 8908; Prenosov: 485
.pdf Polno besedilo (801,42 KB)

4.
Uporaba mednarodnega prava oboroženih spopadov pri izvajanju nalog pripadnikov SV v tujini na kontrolnih točkah : zaključna naloga
Borut Lončarič, 2009

Opis: Zaključna naloga govori o pravnih podlagah za opravljanje nalog slovenskih vojakov v operacijah kriznega odzivanja. Pogoste naloge, katere slovenski vojaki izvajajo na večini operacij, kjer je Slovenska vojska prisotna z enoto,so naloge na kontrolnih točkah, posledično pa preiskava vozil, oseb, terpo potrebi tudi pridržanje. To so naloge, katere pripadniki Slovenske vojske po zakonodaji ne smejo opravljati v Republiki Sloveniji, saj so v pristojnosti policije. Zaradi lažjega opravljanja takšnih nalog izven Republike Slovenije pripadnikov Slovenske vojske, so predstavljene vrste mirovnih operacij, pravne podlage za napotitev, ter priprava in izkušnje pripadnikov, ki so sodelovali pri opravljanju takšnih ali podobnih nalog na operacijah kriznega odzivanja. Pooblastila za opravljanje nalog se opredelijo v fazi priprave operacije in so končno določena v OPLANU, katerega priloga so tudi Pravila delovanja (rules of engagement - ROE). Med opravljanjem nalog je potrebno spoštovati mednarodno pravo, nacionalno pravo in pravo države gostiteljice. Postopki, ki opredeljujejo delo na kontrolni točki, so natančno opredeljeni in jih je potrebno dosledno izvajati, saj lahko opustitev le tega privede do incidenta, katerega posledice lahko predstavljajo kršitev Mednarodnega humanitarnega prava, ter posledično kazensko odgovornost storilcain poveljnika. Poveljniki, so dolžni poskrbeti za ustrezno strokovno usposobljenost vojakov pri opravljanju del na kontrolni točki, ter jih poučitio pravnih vidikih in posledicah morebitnih napakah ali nedoslednega opravljanja nalog.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: mednarodno pravo, operacije kriznega odzivanja, krizna žarišča, Slovenska vojska, vojaške operacije, mednarodna politika, mirovne operacije, poveljevanje, kontrolne točke
Objavljeno: 20.03.2017; Ogledov: 6489; Prenosov: 144
.pdf Polno besedilo (492,03 KB)

5.
6.
Sistem zaščite in reševanja v Republiki Sloveniji : sodelovanje Slovenske vojske
2013

Opis: Med 4. in 6. novembrom 2012 so Slovenijo doletele obsežne padavine in posledične poplave, ki so prizadele predvsem severozahodni in severovzhodni del države. Najbolj prizadeta so bila porečja Drave, Soče, Savinje in Meže. Pri odpravljanju posledic poplav so bile aktivirane tudi enote Slovenske vojske. Ta se je dejavno vključila v odpravo posledic poplav 4. 11. 2012 in sodelovala vse do 15. 11. 2012. Pripadniki in pripadnice slovenske vojske so sodelovali z ostalimi reševalci in si prizadevali hitro in učinkovito pomagati ljudem ter odpraviti posledice poplav. Hitra pomoč vojakov je imela zelo velik psihološki učinek, ljudje so spoznali, da v nesreči niso ostali sami.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: poplave 2012, Slovenska vojska, civilna zaščita
Objavljeno: 04.09.2014; Ogledov: 9069; Prenosov: 202
.pdf Polno besedilo (1,40 MB)

7.
Vrednote zaposlenih kot dejavnik uspešnosti v vojaški organizaciji : zaključna naloga
Borut Vitek, 2013

Opis: Ob vključitvi posameznika v delovni proces pride do interakcije med njim in organizacijsko kulturo organizacije, kateri se je pridružil. Da bi bilo delo v organizaciji uspešno, mora le ta razviti primerno in jasno organizacijsko kulturo, katere sestavni del so tudi vrednote. Vrednote so najpomembnejši del kulture, ki nastaja v procesu skupinskega reševanja problemov. Vrednote pa niso pomembne samo za organizacijo kot celoto, temveč tudi za vsakega posameznika v njej. Vrednote namreč lahko označimo tudi kot življenjska vodila in kot pomemben dejavnik obnašanja ljudi. Prav tako pa so vrednote lahko tudi vir notranjih konfliktov, ki jih doživlja posameznik, kadar delo, ki ga opravlja, ni v skladu z njegovim sistemom vrednot. Organizacije morajo pri svoji dejavnosti posvetiti pozornost svojim zaposlenim, ki so ključni faktor pri izpolnjevanju zastavljenih ciljev. Predvsem morajo poskrbeti, da bo sistem vrednot, ki jih zasleduje organizacija, znan in osvojen s strani zaposlenih. Pri tem pa je pomembno, da so vrednote posameznika in vrednote organizacije usklajene v največji meri. Problem, v nalogi, je obravnavana domnevna neusklajenost vrednot zaposlenih z vrednotami SV. V empiričnem delu naloge sem raziskal in opredelil mesto in pomen deklariranih vrednot v SV pri pripadnikih v vojaškem kolektivu, ter ugotavljal skladnost teh vrednot z osebnimi. Namen raziskave je bil ugotoviti ali deklarirane vrednote SV pozitivno vplivajo k boljšemu delovanju SV.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: vrednote, vojaška organizacija, osebne vrednote posameznika, vrednote Slovenske vojske
Objavljeno: 13.12.2016; Ogledov: 7626; Prenosov: 70
.pdf Polno besedilo (453,77 KB)

8.
Varovanje objektov Slovenski vojski
Borut-Franc Stajnko, 2010

Opis: V zadnjih letih se na varnostnem področju veliko investira v varnostno tehnnologijo, s čimer se posledično izboljšuje tudi kakovost varovanja objektov. V Slovenski vojski (v nadaljevanju SV) se spremljajo novi trendi s varnostnega področja. S povečevanjem in izboljšavami tehničnega varovanja se postopoma nadomešča fizična oblika varovanja v SV. V svoji diplomski nalogi bom predstavil tehnično in fizično varovanje objektov v SV, posebej pa bodo predstavljene posledice zmanjševanja fizičnega varovanja in uvajanja sodobnega tehničnega varovanja v SV in institucijah, ki so v sistemu varovanja objektov SV. Varovanje objektov, tako na tehnični kot na fizični način, je ena glavnih komponent pri zagotavljanju varnosti v SV. Z uvajanjem tehničnega varovanja je SV začela dopolnjevati fizično varovanje objektov. Zaradi skokovitega razvoja tehničnih sredstev za varovanje so pred kadri v SV vse večje zahteve po razumevanju in strokovnosti varovanja objektov. S vključevanjem slovenije v zvezo NATO, je SV dobila dodatne naloge v zavezniških kriznih operacijah. Od tega časa naprej so prioriteta postale operacije kriznega odzivanja,tako da je SV posledično dobila dodatno nalogo. Zaradi preobremenjenosti SV bi bilo v prihodnje potrebno razmisliti o uvedbi zasebnih podjetij v tehnično in deloma fizično varovanje sistema določenih objektov v SV.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: varovanje objektov, tehnično varovanje, fizično varovanje, Slovenska vojska, diplomske naloge
Objavljeno: 29.05.2019; Ogledov: 5042; Prenosov: 215
.pdf Polno besedilo (509,81 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh