Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Pripravljenost Republike Slovenije na ratifikacijo mednarodne pogodbe o konvencionalnih silah Evrope : zaključna naloga
Janez Čerin, 2012

Abstract: Od sredine leta 2010 na Dunaju ponovno potekajo pogovori na diplomatski ravni o modernizaciji nadzora nad konvencionalno oborožitvijo. Po uskladitvi pogajalskega mandata se bodo pričela resna pogajanja o posodobitvi nadzora nad konvencionalno oborožitvijo, ki bodo ki naj bi se končala ali v oživitvi prilagojene Pogodbe o konvencionalnih silah v Evropi ali novem varnostnem mehanizmu, ki pa bo zagotovo temeljil na določilih Pogodbe o konvencionalnih silah v Evropi in ki bo vseboval elemente omejitve konvencionalnih sil, izmenjave podatkov o konvencionalnih silah in sistemu inšpekcij za nadzor izvajanja tega mehanizma. Prvič od osamosvojitve leta 1991 v teh pogajanjih sodeluje tudi Republika Slovenija kot samostojna država. Ker bo pristop k novemu varnostnemu mehanizmu zahteval določene ukrepe in omejitve, ki bodo zadevali našo varnost in obrambno sposobnost, je nastopil primeren trenutek za preučitev posledic morebitnega pristopa Republike Slovenije k temu mehanizmu. Posebno pozornost velja nameniti posledicam pristopa na varnostni položaj Slovenije, na morebitne omejitve konvencionalnih sil ter druge posledice, ki bi jih pristop povzročil. Glede na obsežnost, kompleksnost in zahtevnost Pogodbe o konvencionalnih silah v Evropi so v nalogi preučevane glavne značilnosti te pogodbe in tudi drugih mednarodnih pogodb, ki so neposredno povezane s CFE in nadzorom oborožitve ter vloga mednarodnih organizacij, ki vplivajo na razvoj pogodbe in njeno prenovo. Naloga v svojem zaključnem delu analizira posledice pristopa Slovenije k CFE na njen varnostni položaj ter ponuja model in analizo morebitnih omejitev konvencionalnih sil, ki bi obvezovale Slovenijo ob pristopu ter posledice za njen obrambno-varnostni sistem.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...uskladitvi pogajalskega mandata se bodo pričela resna pogajanja o posodobitvi nadzora nad konvencionalno oborožitvijo, ki...
Keywords: Republika Slovenija, pogodba o konvencionalnih silah v Evropi, adaptirana pogodba o konvencionalnih silah v Evropi, varnostni položaj, nadzor oborožitve, pristop k mednarodni pogodbi, Nato, Varšavska zveza, Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi, Organizacija združenih narodov, konvencionalne sile, Dunajski dokument, Pogodba o odprtih zračnih prostorih, pogajanja, Evropa
Published: 17.10.2017; Views: 6188; Downloads: 127
.pdf Fulltext (1,04 MB)

2.
Vojaško policijski pogajalci za potrebe reševanja kriznih situacij
Tanja Repnik, 2016

Abstract: Krizne situacije so vsakdanjik pri delu policista in čeprav so redke, zahtevajo, da se v razreševanje vključuje oseba, ki je za to usposobljena. Ljudje reagiramo različno, usposobljeni smo različno, imamo različne interese in tudi možnosti usposabljanja. Od sposobnosti in karakternih lastnosti pa je odvisno, kaj in kako bo posameznik razrešil krizno situacijo. Situacija je skupek dejavnikov, razmere, ki jih v samem trenutku zaznamo in so posledica tistega, kar se je dogajalo v preteklosti. Pogajanja so vpeta v vse sfere življenja in čeprav se morda tega niti ne zavedamo, se ljudje vsakodnevno pogajamo o najrazličnejših, velikokrat povsem vsakdanjih stvareh. Pogajamo se od rojstva do smrti, pogajamo se v družini, v službi, v zasebnem in javnem življenju. Največkrat se ravnamo po načelu %cost-benefit%. Vsakdo razpolaga s številnimi pogajalskimi izkušnjami. V različnih razmerah ima vsakdo razvit svoj način pogajanj. Z učenjem in razvojem pogajalske spretnosti lahko bistveno povečamo učinkovitost pogajanja. Krizno situacijo (ugrabitev oseb ali prevoznega sredstva, zasedba objekta, upor v vojašnici, grožnja s samomorom) bi morali obvezno reševati tako, da bi oblikovali pogajalski skupino, katere naloga bi bila pogajanje, kot oblika komuniciranja v različnih in posebnih razmerah zaradi razumnega obvladovanja ugrabiteljev. Glede na to, da so pripadniki vojaške policije usposobljeni za reševanje kriznih situacij ter pooblaščene uradne osebe imajo za izvedbo nalog v vlogi pogajalca zagotovljeno legalnost in legitimiteto njihovega ravnanja.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...tistega, kar se je dogajalo v preteklosti. Pogajanja so vpeta v vse sfere življenja in...
Keywords: vojaško policijski pogajalci, pogajanja, krizna situacija, pogajalska skupina
Published: 02.06.2020; Views: 3899; Downloads: 48
.pdf Fulltext (507,02 KB)

3.
Pomen socialnih veščin pri poveljevanju na operativni ravni
Edis Hrustanović, 2023

Abstract: Pozitivno delovno okolje in dober kolektiv je ključ za uspešno organizacijo. Na pozitivno delovno okolje vpliva veliko dejavnikov, vendar je za veliko večino in tudi za vzpostavitev dobrega kolektiva najbolj odgovoren poveljnik oziroma vodja. Ne glede na hierarhično strukturo in avtokratski sistem vodenja, ki je temelj vsake vojske in tudi Slovenske vojske(SV), ki od pripadnic in pripadnikov zahteva dosledno izpolnjevanje ukazov, trdimo, da mora dober vodja obvladati socialne veščine, katere so orodje, da ustvari pogoje za delovanje v takem okolju, kjer zaposleni želijo prispevati, kjer se čutijo cenjene in spoštovane ter se čutijo kot del organizacije. Namen zaključne naloge je dokazati, da sta socialni veščini pogajanje in prepričevanje poleg palete vseh ostalih socialnih veščin nujni in pomembni za vodenje in poveljevanje na operativni ravni, predvsem v obvladovanju in reševanju konfliktov, ki se pojavljajo na vseh ravneh in v vseh organizacijah. Pomembnost dobrega vodje se pokaže tudi pri pravilnem ukrepanju in odpravljanju nesoglasij in s tem pri zagotavljanju medsebojnega spoštljivega odnosa in pogojev za učinkovito delovanje organizacije. Cilj obravnavane teme je bil predlagati konkretne rešitve za razvoj poveljnikov in ostalih vodij, ki bodo uporabljali socialne veščine, kot sta pogajanje in prepričevanje v svojih delovnih okoljih, kjer bi s tem izkoristili potenciale svojih podrejenih in svoji organizaciji prinesli boljše rezultate in večjo učinkovitost.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...komunikacija, pogajanja, prepričevanje, vodenje, vodje...
Keywords: komunikacija, pogajanja, prepričevanje, vodenje, vodje
Published: 06.07.2023; Views: 2; Downloads: 2
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top