Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...
Republika Slovenija Ministrstvo za obrambo Knjižnično-informacijski in založniški center Vojkova cesta 55 1000 Ljubljana T: +386 (0)1 471 25 32 F: 01 431 82 83 E: kic@mors.si
Opis: Zaključna naloga je bil oblikovana in zasnovana, da bi pomagala najti najprimernejšo napravo za navajanje podpornega ognja. Predstaviti in opisati osnovne pojme, ki determinirajo vodenje ognjene podpore, pokazati potrebne zmožnosti in funkcije instrumentov, katere uporabljajo prednji opazovalci. Preko primerjalne analize, prikazati, kaj potrebujejo prednji opazovalci pri svojem delu, pri rezultatih analize inštrumentov se upoštevajo zahteve za navajanje ognjene podpore. Cilj je predstavit primernost obstoječih inštrumentov, ki so že v uporabi v SV, ter njihov koncept delovanja v sistemu za upravljanja in vodenje ognja. Iz nabora inštrumentov, ki so na svetovnem trgu, sem izbral napravo, ki predstavlja prihodnost pri delu prednjih. V zaključku je kritični pogled na obstoječe inštrumente v SV, ter povezljivost inštrumentov s sistemom za upravljanje in vodenje ognjene podpore.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...celica ognjene podpore, častnik za targeting/ciljenje, štabni proces dela, bataljonska bojna skupina, izbira ciljev, cilji...Ključne besede: cilj, targeting, celica ognjene podpore, častnik za targeting/ciljenje, štabni proces dela, bataljonska bojna skupina, izbira ciljev, cilji visoke vrednostiObjavljeno: 20.03.2013; Ogledov: 8013; Prenosov: 37 Polno besedilo (22,17 MB)
Opis: Proces bojnega odločanja nudi poveljujočim nižjih taktičnih enot (vod/četa) okvir za organiziranje in načrtovanje za izvedbo bojnega delovanja. Je proces skozi katerega poveljnik pripravi svojo enoto za izvedbo taktične naloge. Uporabljajo ga poveljniki nižjih taktičnih enot za analizo naloge, izdelavo načrta in pripravo na izvedbo bojnega delovanja. Poveljnik ga začne izvajati, ko sprejeme taktično nalogo in ga izvaja vedno znova, če pride do spremembe ali nove naloge. Ta postopek omogoča poveljniku maksimalno izrabo razpoložljivega časa načrtovanja, medtem ko izdeluje ukaz za delovanje in istočasno pripravlja enoto za izvedbo bojnega delovanja. Bojni ukazi so glavnipripomočki poveljnika pri poveljevanju. So temeljni bojni dokumenti, s katerimi poveljnik izraža svoje namere in odločitve. Z njimi izdaja naloge in usmeritve ter daje podrejenim poveljnikom elemente za izvedbo bojnega ali nebojnega delovanja. Temeljni bojni ukazi so: ukaz za delovanje, ukaz za zagotovitev delovanja, ukaz za premik, pripravljalni ukaz in dopolnilni ukaz.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: proces bojnega odločanja, ukaz za delovanje, pripravljalni ukaz, variante delovanja, proces štabnega dela, analiza nalogeObjavljeno: 25.03.2013; Ogledov: 9879; Prenosov: 1282 Polno besedilo (492,93 KB)
Opis: Navodilo za štabno delo je akt, ki predpisuje postopek izvedbe vseh korakov procesa načrtovanja delovanj v Slovenski vojski, naloge posameznih funkcijskihpodročij v štabih in poveljstvih. Razvoj koncepta je v procesu načrtovanja delovanj najpomembnejši korak, ki se v svoji končni obliki izraža v primernosti odločitve poveljnika. Pomembnejšo vlogo v tem procesu odigra štabni podčastnik v sektorju S-3, ki s svojim večletnim delom, širokim spektrom znanja in izkušnjami pripomore k pravilni odločitvi. Z diplomskim delom sem podal širši pogled na strukturo taktične ravni poveljstva pehotnega polka, ki je po transformaciji Slovenske vojske novejša oblika enote, predstavil korake, ki zajemajo proces načrtovanja delovanj, podrobneje opisal 3. korak - razvoj koncept, in skozi primerjavo procesa načrtovanja delovanj invloge štabnega podčastnika S-3 med Slovensko vojsko in oboroženimi silami ZDA predstavil podobnosti in pomanjkljivosti ter podal nekaj možnih rešitev, ki bi lahko bile osnova za bodoče delo štabnih podčastnikov v SV.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...akt, ki predpisuje postopek izvedbe vseh korakov procesa načrtovanja delovanj v Slovenski vojski, naloge posameznih...Ključne besede: proces načrtovanja delovanj, funkcijsko področje, poveljnik, štab, poveljstvo, podčastnik, odločitevObjavljeno: 28.08.2014; Ogledov: 7628; Prenosov: 171 Polno besedilo (1,37 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...mednarodne operacije, misije, izraba logističnih zmogljivosti, logistični proces, reinženiring organizacije...Ključne besede: 670. poveljniško-logistični bataljon, mednarodne operacije, misije, izraba logističnih zmogljivosti, logistični proces, reinženiring organizacijeObjavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 8103; Prenosov: 42 Polno besedilo (1,43 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...e-izobraževanje, kombinirano učenje, učenje odraslih, učni proces, vojaška zdravstvena enota...Ključne besede: e-izobraževanje, kombinirano učenje, učenje odraslih, učni proces, vojaška zdravstvena enotaObjavljeno: 18.04.2012; Ogledov: 6402; Prenosov: 57 Polno besedilo (1,61 MB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...bataljon, organizacija, podčastnik, SOP, standardni operativni postopek, proces načrtovanja...Ključne besede: motorizirani bataljon, organizacija, podčastnik, SOP, standardni operativni postopek, proces načrtovanjaObjavljeno: 03.07.2012; Ogledov: 8228; Prenosov: 182 Polno besedilo (1,64 MB)Gradivo ima več datotek! Več...
Opis: Učenje iz izkušenj je proces, kateri omogoča, da izkoristimo oziroma uporabimopridobljene izkušnje in dobre prakse pri izvajanju bodočih aktivnosti. Za uvedbo koncepta učenja iz izkušenj je potrebno skozi poudarjanje njegove pomembnosti, spremeniti organizacijsko kulturo, katera mora biti usmerjena v izboljšanje poslovnih procesov. V vojaških organizacijahučenje iz izkušenj omogoča doseganje želenih ciljev pri izvajanjuvojaških usposabljanj in nalog. Naučene lekcije morajo temeljiti na izkušnjah pridobljenih na podlagi negativnih izkustev ter izkušnjah pridobljenih na podlagi dobrih praks. Osnova za učinkovito opažanje ključnih dejavnikov je analiza po izvedenih aktivnostih. Analiza po izvedenih aktivnostmora biti izvedena takoj, ko se zazna potreba po izboljšanju določenih procesov dela oziroma aktivnosti. V prvi vrsti so za izvajanje analize po izvedenih aktivnostih in beleženje opažanj odgovorni neposredni poveljniki. V primeru zahtev po obsežnejši analizi se analiza izvede ob podpori skupine za analizo. Izsledki analize po izvedenih aktivnostih predstavljajo osnovo za izvedbo procesa učenja iz izkušenj. Opažanja je tako potrebno ustrezno evalvirati in jih vključiti v skupek znanj, katera bodo uporabna v izvajanju bodočih aktivnosti.Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: učenje iz izkušenj, naučena lekcija, analiza, Slovenska vojska, proces, podatkovna bazaObjavljeno: 14.03.2013; Ogledov: 7762; Prenosov: 52 Polno besedilo (406,21 KB)
Opis: Vojaška obveščevalna, protiobveščevalna in varnostna dejavnost (VOPVD) združuje obveščevalno, protiobveščevalno in varnostno dejavnost, ki skupaj uresničujejo obveščevalno zagotovitev. Obveščevalna zagotovitev zagotavlja možnost pravočasne, načrtne in organizirane priprave namensko oblikovanih enot za izvedbo svojega poslanstva v celotnem spektru delovanja. Obveščevalna zagotovitev je bojna funkcija, ki jo vodi in usmerja poveljnik, izvajajo jo obveščevalno varnostni organi (S-2) brigade in polkov, obveščevalna četa, izvidniške enote, manevrske enote (bataljoni in čete). Je neprekinjena dejavnost medsebojno povezanih nalog in sistemov, ki skozi obveščevalni proces, z načrtovanjem in usmerjanjem, zbiranjem in obdelavo pomembnih informacij v obveščevalni podatek oziroma znanje ter njegovim posredovanjem poveljniku omogočajo razumevanje sovražnika, zemljišča in civilnih dejavnikov. Učinkovito obveščevalno zagotovitev v kompleksnem, dinamičnem in soodvisnem okolju obveščevalni elementi v polku in brigadi izvajajo s pomočjo vseh razpoložljivih sredstev in virov. Organizacijska struktura VOPVD v brigadi in polku mora omogočati odzivno in pravočasno obveščevalno podporo ter hitro premestljive obveščevalne elemente, ki bodo prožni in sposobni delovati v celotnem spektru možnih operacij kjerkoli po svetu.Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...povezanih nalog in sistemov, ki skozi obveščevalni proces, z načrtovanjem in usmerjanjem, zbiranjem in obdelavo...Ključne besede: vojaška obveščevalna, protiobveščevalna in varnostna dejavnost, obveščevalna zagotovitev, obveščevalni proces, transformacija obveščevalne struktureObjavljeno: 18.11.2016; Ogledov: 6510; Prenosov: 207 Polno besedilo (299,55 KB)
Najdeno v: ključnih besedahPovzetek najdenega: ...delovni proces, antropometrija, ergonomija, delovno okolje, psihologija, stres, analiza...Ključne besede: delovni proces, antropometrija, ergonomija, delovno okolje, psihologija, stres, analiza časa, vodenje in poveljevanje, štabni proces dela, kompetence, vojaška organizacijaObjavljeno: 21.03.2017; Ogledov: 6591; Prenosov: 83 Polno besedilo (1,44 MB)
Opis: Civilno-vojaško sodelovanje je eno izmed funkcijskih področij delovanj v štabu bataljona. Prvotno se je civilno-vojaško sodelovanje osredotočalo predvsem na dejavnosti v nacionalnem okolju, zaradi vedno bolj kompleksnega globalnega okolja in posledično velikega števila oboroženih spopadov pa se je pokazala potreba, da se civilno-vojaško sodelovanje izvaja tudi v mednarodnem okolju. Severno atlantsko zavezništvo (North Atlantic Treaty Organization % Nato) je razvilo in uveljavilo koncept civilno-vojaškega sodelovanja (angl. Civil-Military Cooperation), ki ga poznamo pod kratico CIMIC. Vojaški proces odločanja (VPO) je orodje, ki vojaškim poveljnikom omogoča najti in razviti rešitev za nalogo, ki so jo prejeli. Izhaja iz The Military DecisionmakingProces (MDMP), ki so ga razvili v ameriški vojski. Uporablja se na ravni posrednega vodenja enot (od bataljona do divizije). Je nadaljevanje procesa odločanja na osebni ravni in ravni neposrednega vodenja enot (proces bojnega odločanja % PBO), le da pri odločanju v VPO zraven poveljnika sodeluje tudi štab po posameznih funkcijskih področjih. Funkcionalno področje CIMIC je pri izvedbi VPO prisotno v vseh korakih izvajanja procesov. Štabni organi iz področja CIMIC so vključeni in aktivno sodelujejo v izvedbi VPO, skozi katerega izvajajo naloge, opredeljene po Slovenskem vojaškem standardu (SVS) 2509(2)(Nato doktrina AJP 3.4.9).Najdeno v: ključnih besedahKljučne besede: civilno-vojaško sodelovanje, CIMIC, vojaški proces odločanjaObjavljeno: 16.03.2018; Ogledov: 4944; Prenosov: 186 Polno besedilo (973,06 KB)