Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vojna za Slovenijo 1991 kot vojaška kampanja ali operacija
Blaž Jenko, 2019

Abstract: Vojna za Slovenijo predstavlja za Slovence kratko, a pomembno zgodovinsko obdobje in posebno poglavje v dolgem procesu osamosvajanja slovenskega naroda. Konflikt med Jugoslovansko ljudsko armado in Republiko Slovenijo je po razglasitvi slovenske samostojnosti dosegel vrelišče in razsežnost oboroženega spopada. Sam oboroženi spopad junija in julija 1991 predstavlja posebnost med oboroženimi spopadi, če ga presojamo s stališča vojaške veščine in hierarhije ravni bojnih delovanj, saj po obliki in intenziteti (angažirane sile, prostor in trajanje spopada) predstavlja operacijo - za slovensko stran obrambno operacijo, ki je dosegla nacionalni strateški cilj. Doseganje strateških ciljev pa je bistvena značilnost kampanje, ki je kot oblika bojnega delovanja znotraj hierarhije ravni bojnih delovanj nadrejena operaciji. Tako je na oboroženi spopad v Sloveniji možno in potrebno pogledati tudi s stališča kampanje, ki je potekala v širšem časovnem okviru konflikta, ki je v večini svojega trajanja potekal kot konflikt nizke intenzivnosti, v najbolj zaostrenem obdobju pa je prerasel v oboroženi spopad in obrambno operacijo znotraj kampanje.
Found in: ključnih besedah
Keywords: vojna za Slovenijo, kampanja, operacija, oboroženi spopad, konflikt nizke intenzivnosti, hierarhija ravni bojnih delovanj, vojaška veščina
Published: 28.08.2019; Views: 4655; Downloads: 69
.pdf Fulltext (1,14 MB)

2.
Strateška situacija in strateški koncept ofenzive MODREGA in njegovo uresničevanje v Italiji 1943–44
Jure Krejač, 2022

Abstract: S pomočjo vojaške strategije se politične usmeritve pretvarjajo v konkretno vojaško aktivnost, ki bo z doseganjem zastavljenih vojaških ciljev prispevala k želenemu končnemu stanju v funkciji političnega namena. Operativne (vojne) vojaške strategije tako predstavljajo konkretno vodilo za uporabo vojaške sile na nekem vojskovališču v okvirih, kot jih je zastavila politika neke države ali zveze držav (zavezništva). V vojni in vojaških spopadih je vojaška strategija nujna. Niso pa operativne strategije iz preteklih vojaških spopadov in vojn nekaj, kar bi bilo zbrano in združeno v neki celovit, skupen dokument. Naloga poskuša analizirati vojaško strategijo zaveznikov v drugi svetovni vojni proti Nemčiji in njenim zaveznicam v Evropi. Osredotoča se na zavezniško strategijo in njeno udejanjanje v Italiji, pri čemer poskuša zavezniško vojaško strategijo analizirati tako v povezavi s preostalimi instrumenti moči vpletenih držav kot skozi operativno vojaško raven, ki zastavljeno strategijo v konkretnem času in prostoru tudi v resnici uresničuje.
Found in: ključnih besedah
Keywords: strategija, vojaška strategija, operativna veščina, italijanska kampanja
Published: 05.04.2023; Views: 759; Downloads: 100
.pdf Fulltext (9,35 MB)

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top