Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
2.
Delovanje taktičnih enot v pogojih gorskega delovanja
Vesna Lukan Oražem, 2016

Abstract: Skozi svoje vsakdanje delo v sestavi SV, pri analiziranju in pregledu dejavnosti v preteklosti, na svojih delovnih področjih ter na podlagi izkušenj pridobljenih na posameznih urjenjih, posvetih, tečajih in vajah, ocenjujem, da je poznavanje in izvajanje taktičnih postopkov pri bojevanju v gorah najtežja oblika izvajanja bojnih delovanj. Taktični postopki delovanja % bojevanje v gorah, se je že skozi zgodovino pokazalo, kot delovanje v zelo zahtevnih in težkih pogojih. Kljub razvoju in napredku z uporabo sodobnih modernih orožij, fizično ter psihično zelo dobro izurjenimi in dobro opremljenimi posamezniki in enotami, ostaja bojevanje v gorah, ena najtežjih oblik bojnega delovanja. V zaključni nalogi sem se dotaknila bojevanja v gorah v daljni zgodovini, kjer so se uporabljala primitivna orožja, preko 1. svetovne vojne in z njo 12. Soške ofenzive, kjer so se orožja modernizirala in so bili učinki večji, do akcije Ameriških enot v operaciji Anaconda. Na koncu zaključim z enotami Teritorialne Obrambe (TO) RS, katere so bile ustanovljene, opremljene in usposobljene za bojevanje v gorah. Enote TO in sedaj enote SV 132. Gorski Polk (132.GORP), so lahko na urjenjih samostojno ali v sklopu mednarodnih vaj premagovale zahtevne vremenske in zemljiščne pogoje. Zaključimo lahko, da je poznavanje in izvajanje taktičnih postopkov v gorah eno najbolj kompleksnih in organiziranih delovanj v sklopu taktičnih postopkov v vseh vojskah NATA in ima prav poseben pomen za SV. Glede dviga znanja za pravilno in pravočasno izvajanje taktičnih postopkov bojevanja v gorah, je v SV veliko narejenega. Vendar pa bo znanje potrebno še nadgraditi, in razvijati, predvsem pri poznavanju drugih zemljiščnih in vremenskih pogojev. Nadaljevati bo potrebno s prenosom znanja na mednarodni ravni, kjer so naši pripadniki visoko cenjeni za delovanje v gorskem svetu.
Found in: osebi
Keywords: gorsko bojevanje, usposabljanje, psihična pripravljenost, fizična pripravljenost, opremljenost, izurjenost, vremenski vplivi, enote za bojevanje v gorah
Published: 29.05.2020; Views: 4455; Downloads: 66
.pdf Fulltext (443,57 KB)

3.
Uporaba izvidniških enot na taktični ravni
Tilen Kavčič, 2016

Abstract: Slovenska vojska (SV) je eden od ključnih aparatov, ki je na voljo državi za ohranjanje njene neodvisnosti in nedotakljivosti. Zato se v nalogi ukvarjamo z enotami SV, ki so namenjene zaznavanju in zaščiti pred grožnjami v okolju delovanja. Takšne so obveščevalno-izvidniške enote, ki so sicer tesno povezane z zagotavljanjem informacij za proces sprejemanja odločitve. V nadaljevanju tako teče beseda o vlogi izvidniških enot SV, spremembah, ki jih je na tem področju pustila transformacija, vključili pa smo tudi krajšo predstavitev izvidniških enot tujih vojska. Ob koncu predstavimo možnost preoblikovanja izvidniških enot glede na ugotovljeno stanje varnostnih elementov. Upoštevaje zmogljivosti SV, podamo zaključke, ki služijo kot podlaga konstruktivni razpravi in ukrepom za izboljšanje stanja.
Found in: osebi
Keywords: taktična raven, obveščevalno-izvidniško področje, izvidniške enote, Slovenska vojska
Published: 29.05.2020; Views: 3724; Downloads: 25
.pdf Fulltext (434,78 KB)

4.
Upravičenost uporabe vertikalnega manevra v Slovenski vojski
Franc Kokol, 2016

Abstract: Skozi zgodovino gledano, se je z razvojem orožja in opreme razvijala tudi vojaška taktika. Z razvojem letalstva se je rodila tudi ideja o premiku vojaških enot po zraku, pojavila se je ideja o zračnem desantu. Eden takšnih načinov premika enot po zraku, je premik s pomočjo helikopterjev. Prva množična uporaba helikopterjev v te namene je bila že v vietnamski vojni. Helikopterski desant mora biti, tako kot vse druge operacije skrbno načrtovan, ker se na nalogo navadno pošilja manjša taktična enota, ki mora biti najmanj 72 ur samozadostna. Na nalogi se bo samostojno borila s sovražnikom in ta jo bo skušal čim prej obkoliti in tudi uničiti. Načrtovalci operacij morajo razmišljati o pomoči z dodatnimi silami in oskrbovanju iz zraka. Helikopterski transport je doma in v tujini vedno pogostejši dejavnik uporabe helikopterjev v različnih vojaških in humanitarnih operacijah. Nepogrešljiv je pri izvajanju nalog zaščite in reševanja ter NHMP (nujne helikopterske medicinske pomoči), kjer je učinkovit in pravočasen prevoz ljudi, opreme in oborožitve ključnega pomena. Ker bodo potrebe po tej vrsti transporta verjetno vedno večje, bi bilo v prihodnje potrebno razmisliti o povečanju zmogljivosti, se pravi povečati število helikopterjev, ki jih bo moč uporabiti v večjem obsegu v zvezi z transportom ljudi in sredstev.
Found in: osebi
Keywords: taktika, zračni desant, helikopterski desant, zmogljivosti.
Published: 29.05.2020; Views: 3786; Downloads: 32
.pdf Fulltext (477,95 KB)

5.
Helikoptersko gorsko reševanje
Luka Narad, 2016

Abstract: Reševanje v gorah je eden od najpomembnejših elementov, ki spadajo pod sistem zaščite in reševanja. Sem spada dandanes vedno bolj prisotno helikoptersko reševanje v gorah ter helikopterska medicinska pomoč. Slovenska vojska v ta namen prispeva helikopter z dežurno posadko, ki opravlja naloge tako v obrambne namene kot tudi za namene zaščite, reševanja in iskanja pogrešanih oseb. Sistem dežurstva za posredovanje v gorah deluje že kar nekaj časa, ni pa doživel nekih večjih sprememb in izboljšav. Manjše spremembe so se začele pojavljati šele pred nekaj leti, vendar sistem potrebuje še kako korenito spremembo z vpeljavo stalne medicinske in reševalne ekipe, ki pa je trenutno prisotna na letališču Brnik samo v poletnih mesecih. Prav tako bi morali v posadko vključiti tudi vojaško helikoptersko reševalno skupino HERS, ki bi med delovnim tednom razbremenila prostovoljne gorske reševalce. Tudi sam sistem aktivacije helikopterske posadke potrebuje osvežitev, saj je čas tu odločilen. Privatizacija in komercializacija bi lahko negativno vplivala na vpletenost Slovenske vojske oziroma obeh državnih organov, ki podpirata ta projekt, zato je v nalogi obravnavan tudi predlog sodelovanja z Upravo za zaščito in reševanje.
Found in: osebi
Keywords: helikoptersko gorsko reševanje, zaščita in reševanje, dežurna posadka helikopterja, aktiviranje helikopterja, HERS, URSZR
Published: 03.06.2020; Views: 4168; Downloads: 69
.pdf Fulltext (430,50 KB)

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top