Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 14
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Napadi posebnega namena - zasedeno delovanje : zaključna naloga
Mateja Andrejka, 2011

Opis: Zasedo in napade posebnega namena štejemo med ofenzivno delovanje. Glavni cilj ofenzivnega delovanj je poraziti sovražnika z vsiljevanjem svoje volje z uporabo osredotocene bojne moci. Temeljni cilj zasede je v kratkem casu zadati velike izgube sovražniku, zaradi katerih se bo zmanjšala njegova bojna ucinkovitost. Pogoj za uspešno zasedo je, da so enote prikrito in tajno postavljanje ter razporejanje v predel skozi katerega pricakujemo prihod sovražnika. Za izvedbo uspešne zasede je potrebno dobro nacrtovanje, ustrezna priprava ter usposabljanje, kar je predvsem naloga poveljujocega enote. V kolikor bo tovrstne aktivnosti uspešno izvajal, bo enota ucinkovita in v prednosti pred sovražnikom. Izvedba zasede je odvisna od poveljnikove namere ter takticnega znanja. Ker tako kot ni dveh enakih situacij se tudi poveljujoci med seboj razlikujejo – zato tudi ne moremo govoriti o enem nacinu izvedbe zasede. Vsem pa je skupen en cilj – poraziti sovražnika.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: zaseda, mesta zasede, temeljna načela, vrsta zased, izvedba zasede
Objavljeno: 19.03.2013; Ogledov: 8175; Prenosov: 110
.pdf Polno besedilo (760,58 KB)

2.
3.
Opisi bojevanja treh sovjetskih vodov v Afganistanu : zaključna naloga
Janez Cuznar, 2009

Opis: Ko je Sovjetska zveza izvedla invazijo v Afganistan so se opirali na izkušnje iz Vzhodne Nemčije, Madžarske in Češkoslovaške. Na žalost njihovih vojakov in prebivalcev Afganistana so zanemarili pretekle izkušnje Britancev in lastnih bojev iz Centralne Azije v letih 1918-1933. V Afganistanu je bila tako njihovataktika neprimerna, saj so se bojevali v zelo težkih pogojih proti visoko motiviranim upornikom - mudžahedinom. Moje zaključno delo je zajelo nekaj praktičnih izkušenj, ki so jih pridobili takratni poveljniki in mislim da so pomembne za urjenje vodov, oddelkov in skupin, ki se bodo udeležili konfliktov z uporniki v Afganistanu. Delo vsebuje podatke države Afganistan intežave, ki jih moramo obvladovati v bojevanju: žrtve, prilagajanje in preživetje.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Afganistan, sovjetski vod, taktika
Objavljeno: 20.04.2012; Ogledov: 8280; Prenosov: 141
.pdf Polno besedilo (3,11 MB)

4.
5.
Postopki priprave MOTČ za bojevanje : zaključna naloga
Boris Večernik, 2009

Opis: Priprava motorizirane čete za bojevanje je zelo velikega pomena, saj lahko z dobro pripravo precej povečamo naše možnosti za uspešno izvedbo dodeljene naloge, prav tako pa lahko z dobro pripravo za bojevanje, bolje pripravimo moštvo in s tem preprečimo oziroma zmanjšamo morebitne izgube. Analiza dejanskega stanja v enoti je dandanes potrebna za ugotavljanje v kakšnem stanju je enota in brez nje praktično ni moč pričakovati izboljšanja vprihodnosti. Kvalitetno izvedbo dodeljenih nalog, lahko enota doseže z dobro pripravljenostjo in usposobljenostjo. Za enote je pomembno da pogosto analizirajo dosedanje delo, saj lahko le na ta način pridejo do zaključkov, kaj od narejenega je bilo dobro in kaj bi bilo potrebno v prihodnosti popraviti. Za ugotovitev sedanjega stanja priprave motorizirane čete za bojevanje sem se odločil, da izvedem z analizo dobrih in slabih strani (prednosti in slabosti). Namen analize je ugotavljanje trenutnega stanja. Izdelava analize je ugotavljanje dobrih in slabih strani glede priprave za bojevanje v motorizirani četi in pomagati motorizirani četi pri izboljšanju dosedanjih postopkov. Namen je tudi odpraviti napake in poizkusiti izboljšati sedanje stanje v enoti ter posvetiti več časa elementom za katere se izkaže, da so slabosti enote. Pomembno je tudi, da se v prihodnosti odpravijo ugotovljene slabosti, izkoristijo ugotovljene prednosti in se izogne pretečimse nevarnostim pri izvedbi priprave. Na podlagi analize sem ugotovil,da so dobre strani v pripravah motorizirane čete predvsem v logistikiin elementu zavarovanja. Slabosti, na katere bo potrebno v bodoče biti še posebej pozoren sta JRKBO zaščita in psihološka priprava na bojevanje.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: analiza, logistika, motorizirana četa (MOTČ), priprave, podstruktura
Objavljeno: 25.04.2012; Ogledov: 8721; Prenosov: 71
.pdf Polno besedilo (328,50 KB)

6.
Operacije malih enot v naselju : napad na utrjena območja
Aljaž Dušak, 2011

Opis: Bojevanje v naselju je ena najzahtevnejših oblik delovanja. Omejitve pri manevru, omejene cone delovanja in opazovanja, zakloni pred opazovanjem in ognjem, težko lociranje sovražnikovega ognja, bližinski boj, ostrostrelci, premikanje - kanaliziranje vozil, žrtve, podporna orožja, zveze, civilisti, razdejanje - ruševine, RKB (radiološka, kemična, biološka) nevarnost in bojna oskrba, vse to so vse elementi, ki narekujejo težavnost. Koalicijske sile se zbojem v naselju srečujejo na vsakem koraku. S klasičnim, simetričnim bojevanjem se skoraj ne srečamo več, uporniki se skrivajo po naseljih, kjer jev primeru spopada visoke intenzivnosti postranska škoda lahko hitro prevelika in nesprejemljiva. Zato je bojevanju v naselju potrebno nameniti posebno pozornost. Enote je potrebno izuriti, da bodo v takšnem okolju lahko ne samo opravile svojo nalogo, ampak iz boja prišle žive. Razpršenost poveljevanja zahteva izurjenost poveljnikov in sposobnost sprejemanja kritičnih odločitev na najnižjih taktičnih ravneh. Pri urjenju in usposabljanju poveljnikov in enote pa se je dobro opirati na izkušnje drugih držav, ki so se s takšno obliko bojevanja v preteklosti že srečevale.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: bojevanje v naselju, asimetrično bojevanje, izurjenost, izkušnje, uporniki, težavnost, urban combat, asymmetric warfare, skills, experience, rebels, difficulties
Objavljeno: 20.03.2013; Ogledov: 8725; Prenosov: 130
.pdf Polno besedilo (891,95 KB)

7.
Proces bojnega odločanja in bojni ukazi : zaključna naloga
Miha Jost, 2011

Opis: Proces bojnega odločanja nudi poveljujočim nižjih taktičnih enot (vod/četa) okvir za organiziranje in načrtovanje za izvedbo bojnega delovanja. Je proces skozi katerega poveljnik pripravi svojo enoto za izvedbo taktične naloge. Uporabljajo ga poveljniki nižjih taktičnih enot za analizo naloge, izdelavo načrta in pripravo na izvedbo bojnega delovanja. Poveljnik ga začne izvajati, ko sprejeme taktično nalogo in ga izvaja vedno znova, če pride do spremembe ali nove naloge. Ta postopek omogoča poveljniku maksimalno izrabo razpoložljivega časa načrtovanja, medtem ko izdeluje ukaz za delovanje in istočasno pripravlja enoto za izvedbo bojnega delovanja. Bojni ukazi so glavnipripomočki poveljnika pri poveljevanju. So temeljni bojni dokumenti, s katerimi poveljnik izraža svoje namere in odločitve. Z njimi izdaja naloge in usmeritve ter daje podrejenim poveljnikom elemente za izvedbo bojnega ali nebojnega delovanja. Temeljni bojni ukazi so: ukaz za delovanje, ukaz za zagotovitev delovanja, ukaz za premik, pripravljalni ukaz in dopolnilni ukaz.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: proces bojnega odločanja, ukaz za delovanje, pripravljalni ukaz, variante delovanja, proces štabnega dela, analiza naloge
Objavljeno: 25.03.2013; Ogledov: 10633; Prenosov: 1342
.pdf Polno besedilo (492,93 KB)

8.
Osnove taktike s poslanstvom : zaključna naloga
Andrej Plohl, 2011

Opis: Taktika na podlagi splošnih zakonitosti in načel oboroženega boja proučuje temeljne značilnosti bojnih delovanj skupin ter taktičnih in združenih taktičnih enot. Pri tem mora upoštevati enotnost in povezanost znanosti in umetnosti taktike. Znanost odpira pot praksi, posplošuje dosežke materialne inmiselne ustvarjalnosti ter jih povezuje z možnimi rešitvami in je v nenehnemiskanju novih in boljših rešitev. Umetnost potrjuje dogajanja ali zavrača pomujene rešitve. Napačni zaključki v taktiki kot znanosti so v boju zelo dragi, saj se plačujejo z življenji. Zaradi znanstvene povezanosti znanosti in umetnosti ima taktika značilnosti znanstvene vede oziroma veščine. Poveljevanje determinira vodenje na način, da poveljnik prenese odločitev v izvedbo. To naredi preko povezanosti sil, ki jih ima na razpolago in preko bojnih funkcij v času, prostoru in namenu; s ciljem doseganja poslanstva. Poveljevanje je odraz strokovne presoje, ki jo izoblikujejo izkušnje, znanje, šolanje, inteligenca in intuicija poveljnika.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: taktika, poslanstvo, bojno poveljevanje, bojno delovanje popolnega spektra, poveljnik
Objavljeno: 25.03.2013; Ogledov: 8865; Prenosov: 690
.pdf Polno besedilo (714,98 KB)

9.
10.
Stabilizacijsko bojno delovanje in protiuporniško bojno delovanje : zaključna naloga
Nejc Škulj, 2011

Opis: Stabilizacijsko bojno delovanje in protiuporniško bojno delovanje sta razmeroma netradicionalni zvrsti delovanja oboroženih sil. Stabilizacijsko delovanje je svoj poln razmah doživelo po koncu hladne vojne, medtem ko je protiuporniško delovanje staro kot vojskovanje samo, res pa je tudi, da se o protiuporniškem vojskovanju govori nekoliko več po letu 2001, zaradi dogajanjav Afganistanu in Iraku. Stabilizacijske operacije se odvijajo izven matične države, cilj njih pa je v zagotovitvi varnosti, humanitarni pomoči in vzpostavitvi potrebnih lokalnih institucij. Vojaški poveljnik ima za to na razpolago številne ukrepe in vzvode, bistveno pri vsem pa je, da obvladuje razmere s čim manjšo silo, oziroma, da se izogiba uporabi sile. Protiuporniško delovanje pa od poveljnika zahteva tudi uporabo sile za dosego ciljev. Končni cilj obeh zvrsti delovanja pa je v zagotovitvi miru in varnosti ter v razvoju lokalnih varnostnih sil in agencij, ki bi uživale legitimnost med domačim prebivalstvom in bile tako sposobne prevzeti nadzor nad deželo.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: stabilizacijsko bojno delovanje, protiuporniško bojno delovanje, mir in varnost, mirovne operacije in misije, male enote
Objavljeno: 25.03.2013; Ogledov: 8988; Prenosov: 111
.pdf Polno besedilo (1,25 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh