Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
3.
Tovarištvo v bojni enoti : diplomsko delo višješolskega študijskega programa
2013

Opis: Tovarištvo je jedro notranje povezanosti in trdnosti enote. Izraža se z medsebojnim spoštovanjem, s pomočjo in prijateljstvom. Tovarištvo povezuje pripadnike bojnih enot v negotovem in nevarnem okolju in prispeva k ohranjanjubojne morale. Je dejavnik zadovoljstva pri opravljanju vojaške službe. (Furlan (et al.), 2006, 19) V bojni enoti je tovarištvo nujno potrebnoza izvajanje nalog v najbolj neugodnih pogojih, ki jih prinaša vojna, krizne razmere in vojaška posredovanja po svetu. Uspešnost izvedbe zadane naloge je odvisna od trdnosti in povezanosti vseh členov v enoti. Močna povezanost pripadnikov in s tem velika bojna morala je ključ do uspeha v vseh vrstah bojevanja. Razvijanje tovarištva je dolgotrajen postopek in vsebuje veliko različnih aktivnosti. Pri urjenju so pripadniki izpostavljeni neugodnim vremenskim pogojem, pomanjkanju spanca in povečani fizični obremenjenosti. To skupaj pripelje do stresa, ki je normalna reakcija na nenormalno dogajanje. Skupne športne aktivnosti pripeljejo do boljšega medsebojnega poznavanja in s tem posledično pripadnosti skupini. Pripadniki morajo biti izpostavljeni stresu, istim življenjskim pogojem, nevarnostim in izkušnjam, pri katerih se prebuja njihov bojni duh in veča pripadnost do enote. Brez tovarištva je enota na bojišču obsojena na neuspeh. Nezaupanje med vojaki in poveljniki vodi do sporov in neizpolnjevanja ukazov. Neizpolnjevanje ukazov ter s tem neizvrševanje nalog je lahko kritičnega pomena za preživetje enote v bojnem okolju. Že sama odsotnost od doma je za vojaka velik stres. Četudi je vojak na misiji v bazi in dokaj varnem okolju, je odsotnost tovarištva lahko ključnega pomena pri njegovem preživetju. Odsotnost zaupanja, tovarištva in spoštovanja lahko na misiji vodi v depresijo.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: tovarištvo, voditeljstvo, boj, bojna enota, vrednote
Objavljeno: 14.05.2013; Ogledov: 8758; Prenosov: 107
.pdf Polno besedilo (955,26 KB)

4.
Skrb za pripadnike oboroženih sil na mirovnih operacijah in misijah : diplomsko delo višješolskega študijskega programa
Matjaž Zanut, 2013

Opis: Skrb za pripadnike oboroženih sil izhaja iz davnih časov, ko so vojščaki bili bitko za zmago, obenem pa bili deležni zaplenjenih dobrin. Skozi zgodovino se je skrb za pripadnike razvijala in napredovala. Danes imamo v različnih vojskah različne pristope in programe skrbi za pripadnike. Večina vojska ima številne programe, ki omogočajo dobro pripravo pripadnikov pred, med in po izvajanju nalog doma in v tujini. Vse več vojska daje pomemben poudarek in skrb za pripadnikovo družino, ki mu je v podporo. To zavedanje kaže, kako pomembno vlogo igra pripadnikova družina. V diplomski nalogi sem se osredotočil na predstavitev različnih programov namenjenih skrbi za pripadnike, ki so napoteni na mirovne operacije in misije, daljša izobraževanja v tujino, usposabljanja in vojaške vaje. Tako kot vsak sistem ima tudi ta svoje prednosti in pomanjkljivosti, s katerimi se srečujemo pri izvajanju. Cilj je, da lahko zagotovimo pripadnikom dobro skrb zanj in za njihove družinske člane ter s tem povečamo osredotočenost na izvedbo zadanih nalog. V oboroženih silah so v celostno skrb za pripadnike vključeni ljudje, sredstva in čas. Ti dejavniki skrbijo za vzpostavitev uravnoteženega sistema, ki daje smisel kulturi medsebojnih odnosov, vzdrževanje bojne in delovne morale, za dvig psihofizične pripravljenosti, visoke motiviranosti za delo in vzpostavitev skrbi za pripadnike in njihove družinske člane. Zaradi naštetega smo priča nenehnemu uvajanju novih programov celostne skrbi za pripadnike in njihove družinske člane.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: skrb za pripadnike, oborožene sile, mirovne operacije in misije, vojaški voditelj
Objavljeno: 30.05.2013; Ogledov: 8200; Prenosov: 60
.pdf Polno besedilo (591,97 KB)

5.
Vloga enotovnega podčastnika pri razvijanju tovarištva : diplomsko delo višješolskega študijskega programa
2014

Opis: To diplomsko delo daje vpogled v pomen vrednot za uspešno delovanje oboroženihsil. Opisuje podčastniško karierno pot, podrobneje pa so opisane dolžnosti štabnega in enotovnega podčastnika ter podčastnika specialista. Kot ena izmed nalog enotovnega podčastnika je podrobneje opisana vloga le-tega na razvijanje tovarištva v enoti, na koncu pa so napisani primeri dobrega in slabega vpliva na tovariške odnose ter predlogi za izboljšanje le-teh.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: tovarištvo, enotovni podčastnik, podčastniška podporna linija, vrednote, sodobna vojska
Objavljeno: 29.08.2014; Ogledov: 8205; Prenosov: 204
.pdf Polno besedilo (1,26 MB)

6.
Vpliv človeškega dejavnika na delovanje vojaških poveljnikov skozi zgodovino : diplomsko delo višješolskega študijskega programa
Dušan Kočevar, 2014

Opis: Vojaškega poveljnika v prvi vrsti določa njegova osebnost, ki jo lahko razumemo kot skupek številnih značilnosti. Vseh značilnosti posameznik ne razvija sam, temveč so lahko posledica prirojenih lastnosti, naučenih vedenjskih vzorcev in interakcije z okoljem. Čeprav obstajajo navedki nekaterih avtorjev o tem, kakšen naj bi bil uspešen vojaški poveljnik, je vendar težko postaviti splošne definicije osebnosti vojaškega vodje, predvsem zaradi kompleksnosti človeške osebnosti in njene podvrženosti vplivom socialno kulturnega okolja, ki posledično vpliva tudi na vojaško okolje. V diplomskem delu bomo skušali, v povezavi z znanimi opredelitvami vojaškega poveljevanja, razgaliti osebnosti posameznih vojaških poveljnikov in opredeliti človeške dejavnike, ki so vplivali na njihovo odločanje.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: poveljevanje, vojaški poveljnik, človeški dejavniki
Objavljeno: 04.09.2014; Ogledov: 8154; Prenosov: 131
.pdf Polno besedilo (961,88 KB)

7.
Toksično vodenje v vojaški organizaciji : diplomsko delo višješolskega študijskega programa
Andrej Draksler, 2015

Opis: Temelj delovanja vojaške organizacije je voditelj, ki je sposoben uravnati kompetence iz strokovno taktičnih področij z osnovnimi elementi voditeljstva in na ta način doseči cilj - zmago enote v boju. Obravnavano področje v diplomskem delu se navezuje na predmet Vojaško voditeljstvo in menedžment z osrednjim poudarkom na odstopanjih od pravilnega načina vodenja. Vodenje v tesni povezavi z motivacijo je nepogrešljiv dejavnik za doseganje končnega cilja. Vodenje lahko razumemo tudi kot vplivanje na podrejene, cilj vplivanja pa mora biti tak, da podrejeni osmislijo svoj prispevek k doseganju cilja v obliki vrednot. Predmet proučevanja pričujočega diplomskega dela je pojav, ki ga stroka poimenuje z nazivom toksično vodenje. Gre za način vodenja, ki je škodljiv za organizacijo, saj uničuje organizacijske strukture in odnose med sodelavci. Pogosto, zlasti v pogovornem jeziku, strokovnjaki voditelja, ki prakticira takšen način vodenja, poimenujejo tudi %mali Hitler% ali %voditelj iz pekla%. Gre za neprimerne oblike vodenja, ki v organizaciji ustvarjajo klimo strahu in negotovosti. Omenjen pojav je z različnimi metodami in ukrepi možno vsaj zajeziti ali celo preprečiti hujše posledice. Pomembno vlogo pri tem ima zdravo voditeljstvo, prepoznavanje toksičnih vzorcev pri posameznikih, učenje iz izkušenj, ustrezno reagiranje na pojav in splošna ozaveščenost v organizaciji.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: vodja, vojaško voditeljstvo, toksično vodenje
Objavljeno: 02.09.2015; Ogledov: 8359; Prenosov: 200
.pdf Polno besedilo (1,14 MB)

8.
Vojaško voditeljstvo
2007

Najdeno v: osebi
Ključne besede: vojaško voditeljstvo, menedžment
Objavljeno: 27.11.2019; Ogledov: 5042; Prenosov: 280
.pdf Polno besedilo (4,05 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh