Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Obveščevalna priprava bojišča za bojno uporabo enot na gorskem zemljišču : zaključna naloga
Zoran Tratnik, 2010

Opis: Gorski svet je zaradi svojih lastnosti težavno zemljišče za izvajanje bojnega delovanja, pa naj si bo to napad ali pa obramba. Zaradi reliefne strukture je mobilnost vozil omejena zgolj na alpske doline, povečini pa je edina možnost premikanja enot po gorskih poteh, torej brez vozil. Izrazit vpliv na bojno delovanje enot lahko predstavljajo tudi vremenske (sneg, mraz, veter,.), ki pogojujejo način bojevanja na tovrstnem zemljišču. Težavnost bojiščnega prostora v gorskem svetu narekuje pridobivanje čim več podatkov ter informacijo zemljišču in vremenu, saj lahko le na podlagi obsega in celovitosti tovrstnih informacij izdelamo ustrezno taktiko za delovanje (npr. čete) ter si na ta način pridobimo prednost pred nasprotnikom. V tem kontekstu ima celovita in kontinuirana obveščevalna priprava bojišča izrazito pomembno vlogo za sprejem ustrezne odločitve poveljnika za delovanje enote v pogojih omejene mobilnosti, omejenega manevra in drugih omejujočih dejavnikov,ki jih predstavlja gorsko zemljišče.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: obveščevalna priprava bojišča, defenzivno delovanje, gorsko bojevanje, analiza zemljišča
Objavljeno: 11.04.2012; Ogledov: 9402; Prenosov: 174
.pdf Polno besedilo (1,02 MB)

2.
Transformacija obveščevalne dejavnosti : umestitev geoprostorske dejavnosti v SV
Urška Brodnik, 2013

Opis: Geoprostorska podpora obrambnemu sistemu je dejavnost, ki v Ministrstvu za obrambo Republike Slovenije (v nadaljevanju MO RS) nima svoje organizacijske enote. Uslužbenci MO RS, ki opravljajo delo, ki se nanaša na geoprostorske zadeve, delujejo v različnih organizacijskih enotah. Usklajevanje dela in nalog za doseganje zadovoljive geoprostorske podpore uporabnikom je zato velik izziv. V nalogi sem proučila, kakšne so možnosti za spremembe organiziranosti in delovanja geoprostorske podpore v Slovenski vojski oz. MO RS v luči aktualne transformacije Slovenske vojske ter na tej podlagi predlagam rešitev za doseganje večje učinkovitosti geoprostorske podpore SV.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: geografija, vojaška geografija, geoprostorska podpora, geoprostorska obveščevalna dejavnost, kartografija, kartografski sistem, geoprostorski sistem, geoinformacijska podpora, GIS
Objavljeno: 25.10.2017; Ogledov: 6590; Prenosov: 215
.pdf Polno besedilo (9,08 MB)

3.
Uporaba brezpilotnih letalnih sistemov (BLS) v bataljonski bojni skupini
Stanislav Galovec, 2016

Opis: S konceptom sestave bataljonske bojne skupine (v nadaljevanju BBSk), se je v strukturi Slovenske vojske (v nadaljevanju SV) pojavila tudi potreba po zmogljivostih BLS. Integracija več različnih načinov pridobivanja podatkov v celoto, vključno s pridobivanjem posnetkov iz zraka, prispeva k temu, da je obveščevalna dejavnost bolj zanesljiva, kar zagotavlja boljšo informiranost o situaciji poveljniku ali kateremukoli naročniku informacije. Obveščevalna dejavnost nacionalne BBSk, povezane v integriran sistem poveljevanja in kontrole (v nadaljevanju PINK) mora biti med izvajanjem delovanj z BLS nenehno koordinirana zaradi zagotavljanja učinkovitega pridobivanja slikovnega gradiva na eni strani ter na drugi strani zaradi zagotavljanja ustrezne varnosti v zračnem prostoru. Eden od pogojev za zagotavljanje omenjenega je povezljivost vseh nacionalnih ali mednarodnih enot, ki za svoje delovanje uporabljajo zračni prostor doma ali v tujini. To lahko dosežemo le z učinkovito koordinacijo vseh zmogljivosti v sistemu PINK. Če pa hočemo doseči želeni učinek, je v prvi vrsti pomembno vzpostaviti lastno organiziranost in pravila delovanja na najnižji taktični ravni, z nedvoumnim razumevanjem le teh. Opisano je prispevek k operativni učinkovitosti BBSk.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: bataljonska bojna skupina (BBSk), brezpilotni letalni sistem (BLS), istem zračnega PINK
Objavljeno: 03.06.2020; Ogledov: 4253; Prenosov: 34
.pdf Polno besedilo (1,09 MB)

4.
Vloga izvidnikov v obveščevalni pripravi bojišča
Matjaž Koren, 2021

Opis: Uspešna obveščevalno izvidniška dejavnost je predpogoj za uspešno uresničevanje poslanstev enot. Eden izmed osnovnih nosilcev taktične obveščevalno izvidniške dejavnosti je namenski izvidniški element. Njegova pravilna uporaba je in bo še naprej botrovala uspešnim izidom bojnih delovanj. Na podlagi izkušenj preteklih spopadov se je tudi izvidniška dejavnost temu primerno odzivala in preoblikovala. Če strnemo dosedanji razvoj izvidniške dejavnosti, sta za njo značilna dva koncepta, koncept bojnih izvidnikov in koncept izkrcanega globinskega izvidovanja. Vsaka izmed teh oblik konceptov je nastala kot posledica izkušenj preteklega delovanja in tudi na podlagi predvidevanj delovanj na prihodnjem bojišču sodobne vojne.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: obveščevalna dejavnost, taktična obveščevalna dejavnost, izvidništvo, bojni izvidniki, globinski izvidniki, sodobna vojna
Objavljeno: 26.08.2021; Ogledov: 2610; Prenosov: 74
.pdf Polno besedilo (2,01 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh