Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 12
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Obrambni štab Slovenije : razvojna realnost in bodočnost
Tomaž Kladnik, 2008

Opis: V kolikor se želi dosežke pri preoblikovanju Slovenske vojske ustrezno utrdititer realizirati razvojne cilje, ki so pred njo in s tem pred vsem obrambnim sistemom postavljeni do leta 2015, se mora ustrezno pozornost in ustvarjalno energijo nameniti preoblikovanju upravnega dela ministrstva in Generalštaba Slovenske vojske z namenom oblikovati Obrambni štab Slovenije. S tem bi dokončno tudi v praksi in ne zgolj na verbalni ravni uveljavili načelo,da je upravni del ministrstva v znatnem obsegu v funkciji zagotavljanjaustrezne podpore za čim bolj učinkovit razvoj in delovanje Slovenske vojske ter sistema zaščite in reševanja. Pri integraciji civilnega in vojaškega dela ter vzpostavitvi sodobnejše strukture je potrebno izhajati iz celotnega obrambnega sistema ter jo v celoti izvesti na straško vodstveni, razvojno tehnični in na taktični ravni. Upoštevati, vendar ne kopirati, pa je potrebno tudi izkušnje pri integraciji nacionalnih obrambnih sistemov, ki so jih na strateških in drugih ravneh izvedle oziroma jih izvajajo druge članice Severnoatlantskega zavezništva.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: obrambni sistemi, organizacija obrambe, zaščita in reševanje, obrambni štabi, sodobna organizacija, preoblikovanje
Objavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9311; Prenosov: 105
.pdf Polno besedilo (253,23 KB)

3.
Uporaba zunanjih virov (outsourcing) za potrebe logistike Slovenske vojske : zaključna naloga
Vlado Pakiž, 2008

Opis: Outsourcing je izraz, ki izhaja iz besedne zveze %outside resourse using%, v slovenščino pa ga prevajamo kot uporaba zunanjih virov. Je zelo razširjena metoda. V logistiki se uporablja takrat, ko podjetja nedonosne sektorje v podjetju izločijo in jih predajo v izvrševanje zunanjemu izvajalcu, s tem pa pridobijo možnost, da se osredotočijo na svojo ključno in glavno dejavnost, za katero so specializirani. S pomočjo te metode si podjetje lahko pridobi konkurenčne prednosti in tako postane najboljše na svojem področju. Spreminjanje varnostnega okolja v Evropi je imelo močan vpliv tudi na preoblikovanje oboroženih sil, ki je usmerjeno k precejšnjemu zmanjšanju finančnih sredstev in števila aktivnih sil, hkrati pa zagotavljanju večje mobilnosti, prilagodljivosti in učinkovitosti. Vse te naloge predstavljajo za vojaško logistiko nove in velike izzive. Da bi uspešno podpirala operativne vojaške enote, mora biti tudi sama zgrajena na enakih kriterijih, poleg tega pa mora biti še ekonomična. Oblikovanju učinkovite in ekonomične vojaške logistike lahko prispevajo izkušnje in sodobne rešitve poslovne (podjetniške) logistike, treba jih je samo prilagoditi vojaškim logističnim sistemom. V nalogi sem se osredotočili na pomen in uporabo zunanjega izvajanja v vojaški logistiki, pri čemer gre za specializirana podjetja, ki prevzemajo opravljanje posamezne logistične funkcije za potrebe vojske. Predstavili sem tudi prednosti in slabosti uporabe zunanjega izvajanja. Mnenja sem, da se bo uporaba zunanjih virov kljub omenjenim negativnim dejstvom vsako leto povečevala in tako prispevala k izboljšanju delovanja logistike v Slovenski vojski.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: logistika, zunanje izvajanje del, Outsourcing, Slovenska vojska
Objavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 9111; Prenosov: 217
.pdf Polno besedilo (577,81 KB)

4.
Obrambni štab Republike Slovenije : razvojna realnost in prihodnost?
Roman Urbanč, 2008

Opis: Za spremenjeno varnostno okolje je značilna kompleksnost ogrožanja varnosti, ki se kaže predvsem v prepletanju vojaških in nevojaških groženj, preraščanju nacionalne varnosti v mednarodno in nasprotno, povečanju povezanosti in odgovornosti med subjekti zagotavljanja varnosti, kot so država, meddržavne in naddržavne ter nevladne organizacije in mednarodne korporacije. Instrumenti in mehanizmi zagotavljanja varnosti postajajo zapleteni, povezujejo pa se v sistem na ravni države in tudi mednarodne skupnosti. Spremembe v varnostnem okolju, novi izzivi nacionalni varnosti, postmoderne težnje razvitih industrijskih držav ter zmanjšanje in profesionalizacija nacionalnih armad vodijo k integraciji obrambnostrateških struktur. Glavni cilji integracije so zmanjšanje hierarhičnih ravni, racionalizacija ter zanesljivejši vojaški nasvet. Prihodnja organiziranost strateške ravni Ministrstva za obrambo naj bo taka, da bo sposobna uresničevati načelo zagotavljanja ustrezne podpore za čim učinkovitejša razvoj in delovanje Slovenske vojske, skladno s standardi Nata.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: tajnost podatkov, obrambni sistemi, organizacija obrambe, obrambni štabi, strategija, varnostno okolje, Slovenska vojska
Objavljeno: 11.11.2011; Ogledov: 8330; Prenosov: 243
.pdf Polno besedilo (774,42 KB)

5.
Analiza politično-ekonomske krize v Ukrajini : magistrsko delo
Uroš Brenčič, 2010

Opis: Ukrajina je notranjepolitično nestabilna država, ki ima ključno vlogo pri distribuciji evro-azijskih energentov v Evropo in s kapaciteto do 140 milijard kubičnih metrov tranzitnih zmogljivosti zemeljskega plina in nafte letno predstavlja največji nacionalni tranzitni sistem na svetu. A prav zaradi tega se je Ukrajina lani kot glavni akter znašla v konfliktu s sosednjo Rusko federacijo (v nadaljevanju RF) in tako je političnoekonomski spor med dvema državama prerasel v mednarodno krizo. Na notranjepolitičnem področju je Ukrajina doživela kar nekaj kriz, od oranžne revolucije do pogoste menjave vlad, kar jo je ekonomsko in gospodarsko oslabilo. Na zunanjepolitičnem področju se z novo vladajočo politiko obetata Ukrajini otoplitev odnosov z RF in vzpostavljanje močnejših vezi z Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike, ki bodo prinesle boljše rezultate državi in zaradi katerih bi lahko država izšla iz gospodarske krize. Vzroki plinske krize leta 2009 so zelo kompleksi in vključujejo tudi načrte gradnje Severnega in Južnega toka, katerega glavni namen je obhod teritorija Ukrajine in neposreden nadzor RF priizvozu in transportu energentov neposredno do uporabnikov. Zato ni nenavadno, da je plinska kriza narekovala spremembe energetske politike EU, ki se je osredotočila okoli vprašanja zagotavljanja nemotene in cenovno sprejemljive dobave energentov. Posledično so se države članice EU odločile za večjo razpršenost dobave energetskih virov, s čimer bi se prekinil monopol zgolj enega dobavitelja, kar je botrovalo kriznim razmeram v celotni EU.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Ukrajina, Ruska federacija, plinska kriza, Evropska unija, zgodovina, plinovodi
Objavljeno: 02.04.2012; Ogledov: 8192; Prenosov: 458
.pdf Polno besedilo (837,01 KB)

6.
Vojskovanje za zmago 2 : izbrana poglavja svetovne vojaške zgodovine
Tomaž Kladnik, 2016

Najdeno v: osebi
Objavljeno: 13.11.2017; Ogledov: 5715; Prenosov: 297
.pdf Polno besedilo (536,92 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
Vojskovanje za domovino 2 : izbrana poglavja slovenske vojaške zgodovine
Tomaž Kladnik, 2016

Najdeno v: osebi
Objavljeno: 13.11.2017; Ogledov: 5764; Prenosov: 358
.pdf Polno besedilo (821,96 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
9.
10.
Izobraževanje kot pravica in dolžnost pripadnikov Slovenske vojske : zaključna naloga
Vladimir Jarabek, 2011

Opis: Pravila organizacije zahtevajo od Slovenske vojske, da ima opredeljene pojme razvoja (poslanstvo, vrednote in vizijo), ki se spreminjajo in dopolnjujejo glede na spremembe v globalnem družbenem okolju. Pravica in dolžnost posameznika izvira iz zahteve po pozitivnem razvoju organizacije. Vodje, poveljniki, so odgovorni, da zagotovijo racionalno strokovno rast posameznega pripadnika Slovenske vojske. Pri tem morajo upoštevati potrebno znanje, hierarhični razvoj svoje enote, izobraževalni sistem in vojaške vrednote. Pravica in dolžnost posameznika do izobraževanja izhaja iz skupinskega dela, kjer so ob znanju združujejo vojaške vrednote. Karierni razvoj posameznika zahteva odgovorno skrb za lasten strokovni razvoj.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: izobraževanje, organizacija, Slovenska vojska, vodja, vojak, podčastnik
Objavljeno: 25.04.2012; Ogledov: 9341; Prenosov: 136
.pdf Polno besedilo (301,52 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh