Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 29
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
3.
Sodobna orožja neposredne ognjene podpore v MOTB/BBSk : zaključna naloga
Martin Ličen, 2009

Opis: Sodobni trendi bojevanja, velike daljave streljanja in hitro spreminjanje situacije na bojišču so narekovali razvoj sodobnih oborožitvenih sistemov za ognjeno podporo. Tem zahtevam se je prilagodila sodobna vojaška industrija, ki danes ponuja različne oborožitvene sisteme namenjene ognjeni podpori motoriziranih enot. Trend razvoja temelji na razvijanju samovoznih oborožitvenih sistemov zaradi njihove visoke stopnje mobilnosti, računalniško-informacijske tehnologije, s katero so sistemi opremljeni, visoke stopnje zaščite posadke tako pred izstrelki kot pred delovanjem iz zraka ter manj številne posadke, ki je potrebna za upravljanje sistema. Z razvojem samovoznih oborožitvenih sistemov se ni zanemaril razvoj vlečnih oborožitvenih sistemov. S predstavitvijo in primerjavo vlečnih in samovoznih orožij ognjene podpore sem želel predstaviti, kateri sistem bi bil najprimernejši za enote ognjene podpore BBSk.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: minometi, artilerija, SKOV 8x8, bataljonska bojna skupina
Objavljeno: 23.04.2012; Ogledov: 8639; Prenosov: 327
.pdf Polno besedilo (2,21 MB)

4.
Vpliv Lizbonske pogodbe na skupno varnostno in obrambno politiko EU - vojaški vidik : magistrsko delo
Mateja Skubic, 2010

Najdeno v: osebi
Objavljeno: 17.04.2012; Ogledov: 6991; Prenosov: 170
.pdf Polno besedilo (541,79 KB)

5.
Obrambna diplomacija kot sredstvo zagotavljanja varnosti : primer Republike Makedonije
Florim Aziri, 2012

Opis: V tem magistrskem delu opisujem vlogo obrambne diplomacije pri zagotavljanju varnosti držav in njen vpliv na oblikovanje nacionalnovarnostnega sistema. V začetnem delu sem opredelil pojme in načine zagotavljanja varnosti držav, na podlagi katerih sem analiziral in pozneje primerjal uspešnost delovanja obrambne diplomacije majhnih držav, med katere spadajo tudi Makedonija, Slovenija in Švica. Vse tri države so po padcu berlinskega zidu in z osamosvojitvijo (RM in RS) razvile nov koncept obrambne diplomacije, ki je obsegal programe obrambnega sodelovanja, nadzor nad oborožitvijo, spodbujanje reform v vojskah ter dejavnosti za krepitev medsebojnega zaupanja. Zanimivo obliko obrambne diplomatske dejavnosti je leta 1994 ponudil Nato s programom Partnerstvo za mir (pozneje tudi z drugimi programi in pobudami), da bi vzpostavil politično, obrambno in vojaško partnersko sodelovanje. Makedonija, Slovenija in Švica so se odločile pristopiti k PzM zaradi gradnje povezljivosti oboroženih sil držav partneric in uresničevanja njihovih zunanjepolitičnih strategij, med katerimi je zagotavljanje varnosti najpomembnejši cilj. Makedonija in Slovenija sta izbrali članstvo v Natu kot strategijo zagotavljanja varnosti, medtem ko se je Švica osredotočila samo na sodelovanje z Natom, da bi ohranila svojo nevtralnost. Skupno vsem trem državam je tudi to, da njihova obrambna diplomacija obsega mirnodobno sodelovanje in uporabo ministrstva za obrambo kot orodja zunanje in varnostne politike z nalogo strateškega delovanja pri zmanjševanju možnosti konfliktov, podpiranja demokratičnih civilno-vojaških odnosov, podpore drugim državam pri razvoju zmogljivosti za operacije ohranjanja miru itn.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: obrambna diplomacija, nacionalnovarnostni sistem, varnost, varnostna politika, zunanja politika, sodelovanje, mir, mednarodne organizacije, Nato
Objavljeno: 10.10.2012; Ogledov: 10045; Prenosov: 100
.pdf Polno besedilo (704,42 KB)

6.
Analiza strateškega koncepta Nata 2010 : magistrsko delo
Aljaž Fabjan, 2012

Opis: Nato je v času svojega obstoja sprejel sedem strateških konceptov, štiri v času hladne vojne ter tri po njenem zaključku. Okoliščine, v katerih so bili sprejeti posamezni koncepti, so bile zelo različne, pri čemer si vsi delijo enak namen, to je definiranje temeljnih nalog ter usmerjanje delovanja zavezništva. Nato je po hladni vojni iskal novo težišče delovanja, s čimer je pričel spreminjati svoj značaj. Sprva obrambna organizacija, namenjena izvajanju kolektivne obrambe, je pričela širiti obseg nalog, območje delovanja ter postopoma prevzemala nove varnostne naloge. Odločitev za izdelavo novega strateškega koncepta Nata je bila sprejeta zlasti zaradi obsežnih sprememb v mednarodnem varnostnem okolju, novih varnostnih tveganj ter oblik odzivanja nanje (boj proti terorizmu, protipiratsko delovanje idr). Novi strateški koncept je bil sprejet novembra 2010 v Lizboni. Zastavljen je bil zelo ambiciozno, saj prinaša več bistvenih sprememb, med katerimi izstopata izenačitev pomena kriznega upravljanja ter kooperativne varnosti z zagotavljanjem kolektivne obrambe ter širitev interpretacije 5. člena Washingtonske pogodbe. Slednje pomeni, da Nato ne zagotavlja le obrambe svojih članic, temveč jih tudi varuje tudi pred določenimi varnostnimi tveganji. Koncept krepi pomen celostnega pristopa pri izvajanju kriznega upravljanja, pomen sodelovanja zavezništva z drugimi mednarodnimi organizacijami, narekuje razvoj novih, tudi civilnih zmogljivosti v okviru Nata, širi geografsko območje svojega delovanja ter nalaga nadaljnjo preoblikovanje organizacije.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: varnost, mednarodna varnost, Nato, strateški koncepti
Objavljeno: 29.01.2013; Ogledov: 11075; Prenosov: 174
.pdf Polno besedilo (472,46 KB)

7.
Stopnja profesionalnosti Slovenske vojske : magistrsko delo
Marko Volovlek, 2012

Opis: Slovenska vojska je na svoji dvajsetletni razvojni poti bila deležna številnih in zahtevnih procesov od obvezniške do poklicne vojske ter končno do profesionalizacije. Projekt Prehod na poklicno vojsko, dopolnjeno s prostovoljno rezervo, s kratico PROVOJ, je predstavljal temeljni proces profesionalizacije. Začel se je leta 2002 in se predčasno končal leta 2007. Postavlja se vprašanje, če so bili cilji profesionalizacije SV torej doseženi.V nalogi posebno pozornost namenjam dojemanju temeljnega poslanstva in vlogi SV, razumevanju in umeščenosti vojaške profesije, procesu profesionalizacije prek stalnega izobraževanja častniškega zbora kot nosilca vojaške profesije in odgovornega za proces profesionalizacije v celoti. V demokratičnih državah zahteva civilna družba od svojih oboroženih sil, da so profesionalne. Spremenjena vloga in nova varnostna okolja, v katerih vojaške organizacije danes delujejo, postavljajo pred častnika nove zahteve in razširjena znanja tudi na drugih področjih. Posledica tega je konvergenca vojaškega in javnega izobraževanja. Na ta način vojaška profesija postaja vse bolj uveljavljena in konkurenčna v civilnem okolju. Sistem in programi izobraževanja častnikov v SV so sicer povsem primerljivi s podobnimi v tujini,vendar pa je treba na področju povezanosti in vključenosti izobraževanja častnikov v javne sisteme izobraževanja storiti korak naprej. Slovenska vojska je z razvojem uspela doseči družbeno pričakovano stopnjo profesionalnosti, da bi profesionalizacijo vzdrževala oziroma dvignila, pa mora s tem procesom nadaljevati.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, profesionalizacija, vojaška profesija, vojaško izobraževanje, vojaško usposabljanje, častnik, strokovnost in kariera
Objavljeno: 29.01.2013; Ogledov: 11153; Prenosov: 383
.pdf Polno besedilo (1,10 MB)

8.
Zbiranje in obdelava podatkov v delavniški dokumentaciji : zaključna naloga
Marjan Starič, 2006

Opis: MS se skozi svojo življenjsko dobo zaradi fizične obrabe, staranja, naključnih okvar in poškodb, slabšajo njihove prvotne lastnosti. Cilj vzdrževanja, za katerega želimo, da je čim bolj učinkovito, je to slabšanje, ob čim manjših stroških, čim bolj upočasniti ter s tem zagotavljati čim višjo operativno razpoložljivost MS za uporabo. Na učinkovitost vzdrževanja MS pa seveda vpliva mnogo dejavnikov, od primerne organiziranosti in vzpostavljenem sistemu, usposobljenosti vzdrževalnega kadra, opremljenosti z vzdrževalno opremo pa do ustreznih delovnih pogojev. Pri tem vodenje delavniške dokumentacije ter njen hiter in odziven pretok skozi nivoje in sistem vzdrževanja, predstavlja nepogrešljiv in pomemben element v celotnem ciklusu vzdrževalnega procesa. Predstavlja komunikacijski način preko katerega poteka zbiranje in obdelava potrebnih podatkov med uporabniki MS na eni strani in izvajalci vzdrževalnih del na drugi strani.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, logistika, delavniška dokumentacija, obdelava podatkov
Objavljeno: 23.04.2012; Ogledov: 8204; Prenosov: 69
.pdf Polno besedilo (184,50 KB)

9.
10.
Vzorčevanje RKB-kontaminantov : zaključna naloga
Gašper Ločniškar, 2006

Opis: Vzorčenje RKB-kontaminantov zavzema pomemben del zahtevnejših nalog, ki naj bi jih opravljale enote NRKBO.V SV že delujejo enote NRKB-izvidnikov in RKBdekontaminatorjev, enote za vzorčenje in identifikacijo, pa predstavljajo strokovno nadgradnjo dela NRKB-izvidnikov ter zagotavljajo podatke na podlagi katerih se odloča o vrsti in stopnji dekontaminacije.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: RKB orožje, kontaminacija, dekontaminacija, vzorčenje, biološki agnesi, kemični agensi, radiološki agensi
Objavljeno: 24.04.2012; Ogledov: 7999; Prenosov: 108
.pdf Polno besedilo (241,73 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh