Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Radarski sistemi : zaključna naloga
Arber Kramar, 2006

Opis: V zaključni nalogi sem obravnaval radarske sisteme, katerih uporaba je pomenila ali pomeni izreden vpliv na razplet svetovnih konfliktov, konkretno druge svetovne vojne, in vpliv na taktiko in način bojevanja vseh rodov moderne vojske. Sisteme sem opisal po kronološkem vrstnem redu. Najprej prvi v boju uporabljen radarski sistem, ki je dejansko pripomogel k razpletu bitke – Chain Home. V Nemčiji so razvili radar za zgodnje opozarjanje Freya in namerilni radar Wurzburg. Prvi pravi radar za sledenje zemljišču in natančno bombardiranje je bil angleški H2S, ki je bil tudi prvi večfunkcijski radar. Opisal sem bližinski vžigalnik, ki je spremenil način bojevanja podobno, kot ga je uporaba topov v srednjem veku in pulzno dopplerski valovodni radar, ki je bil narejen med hladno vojno. Spremljal sem razvoj radarja na bojnem letalu, ki pa še vedno ni razvil polnega potenciala, in pa analiziral današnji najbolj izpopolnjeni in najsposobnejši bojni sistem AEGIS in njegov radar AN/SPY-1. Po mojem mnenju je bil vsak od teh sistem v svojem času prelomnica, ki je poskrbela za spremembo v toku časa in dogodkov. Če katerega do teh sistemov ne bi razvili, bi se lahko zgodovina drugače pisala. Na koncu pa sem si dovolil še vpogled v prihodnost z LIDAR sistemom, ki postaja čedalje bolj podoben našemu prirojenemu senzorju – očesu.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, zračni prostor, radarski sistemi
Objavljeno: 22.05.2012; Ogledov: 7591; Prenosov: 220
.pdf Polno besedilo (1,05 MB)

3.
Princip delovanja radarjev : zaključna naloga
Damjan Peršuh, 2006

Opis: V današnjem, zelo razvitem načinu vojskovanja, potrebujejo kopenske sile zelo hitro in zanesljivo zaščito na bojišču in podporo pred ofenzivnimi letali, helikopterji, kateri niso odkriti vse do trenutka, dokler je ponavadi že prepozno. Odgovor na to so radarji. Predstavil sem delovanje radarjev, njihovo delitev, princip detekcije,… Radarski elektronski sistemi se uporabljajo za lociranje letečih objektov izven radia vidljivosti in za določanje pozicije v prostoru le teh, s projeciranjem radijskih valov proti njim. Termin »radar« izvira iz frazeologije »radio detection and ranging«. To ime se uporablja od zavezniških sil skozi drugo svetovno vojno, kot raznoliko sredstvo, zanimivo za iskanje pozicije z radijsko detekcijo. Dasiravno je bil originalni razvoj radarja instrument vojne, radarje danes uporabljamo v širših mirnodobnih spektrih, kot navigacijske, za kontrolo zračnega prometa, spremljanje struktur meteoroloških stanj in sledenje vesoljskih plovil.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, zračni prostor, radarski sistemi, delovanje radarjev
Objavljeno: 22.05.2012; Ogledov: 7429; Prenosov: 390
.pdf Polno besedilo (916,85 KB)

4.
Sistem upravljanja in vzdrževanja radarskega sistema dolgega dosega Ground Master 403
Andrej Gerjevič, 2019

Opis: V Slovenski vojski uporabljamo dva radarska sistema dolgega dosega Ground Master 403, s katerima opazujemo in kontroliramo zračni prostor Republike Slovenije. Radarska sistema dolgega dosega delujeta na radarskih položajih, kjer morajo biti izpolnjeni določeni pogoji in zagotovljena vsa potrebna logistična podpora, za njihovo nemoteno delovanje. Celotno življenjsko dobo posameznega radarskega sistema dolgega dosega Ground Master 403 lahko razdelimo na posamezne cikle, med katerimi je za uporabnika najpomembnejši njegov operativni življenjski cikel. Operativni življenjski cikel radarskega sistema dolgega dosega zajema vrsto različnih procesov dela, ki se v posameznih ciklih spreminjajo. Prav tako ima kar nekaj posebnosti v primerjavi z življenjskim ciklom nekega splošnega oborožitvenega sistema. Sistem upravljanja radarskih sistemov dolgega dosega združuje in povezuje vrsto različnih aktivnosti v zaključeno celoto. Za doseganje visoke stopnje njihove operativnosti, je zelo pomembna tudi učinkovita izvedba vzdrževanja. Obstaja več različnih načinov vzdrževanja. Najboljši je tisti način vzdrževanja, ki najbolje izkoristi razpoložljive kadrovske, materialne in finančne vire. S celovitim sistemom upravljanja in z optimalnim načinom vzdrževanja radarskih sistemov dosežemo visoko operativnost njihovega delovanja in kvalitetno radarsko sliko z natančnim prikazom situacije v zračnem prostoru.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Slovenska vojska, mednarodne operacije in misije, Zahodni Balkan, zunanjepolitične prioritete
Objavljeno: 13.09.2019; Ogledov: 6; Prenosov: 7
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh