Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Integracija brezpilotnega sistema AGS v zračni prostor Republike Slovenije : zaključna naloga štabnega šolanja
Aleš Zupančič, 2017

Abstract: Zavezništvo NATO uvaja v operativno uporabo Zavezniški sistem za nadzor kopnega iz zraka - AGS (Alliance Ground Surveillance), ki bo poveljnikom zagotovil izčrpno sliko stanja na terenu. NATO bo v imenu vseh 29-ih zaveznic upravljal in vzdrţeval sistem, katerega jedro bo pet brezpilotnih letal RQ-4B Global Hawk blok 40. Brezpilotniki bodo delovali iz matične baze Sigonella, kjer bodo stacionirani tudi podporni elementi potrebni za vodenje. Brezpilotna letala Global Hawk (GH) bodo uporabljala tudi slovenski zračni prostor, ki ga uporabljajo zrakoplovi s posadko in ostali uporabniki zračnega prostora. Čeprav je osnovna ideja, da sistem zadosti vsem zahtevam in postopkom, ki se izvajajo, podobno kot pri zrakoplovih s posadko je vseeno potrebno prilagoditi civilno in vojaško zakonodajo še pred integracijo novega sistema, da se zagotovi varnost v zračnem prostoru.
Found in: osebi
Keywords: AGS, global hawk, nadzor tal, kontrola, misija
Published: 16.03.2018; Views: 5427; Downloads: 73
.pdf Fulltext (1,33 MB)

2.
Letalska podpora taktične skupine
Tomaž Oblak, 2002

Found in: osebi
Keywords: vojaške operacije, vojaško letalstvo, letalska podpora, kopenske operacije, Slovenska vojska
Published: 05.02.2020; Views: 4159; Downloads: 23
.pdf Fulltext (581,63 KB)

3.
Razvoj in ohranjanje helikopterskih zmogljivosti za podporo delovanja specialnih sil SV
Primož Pintar, 2020

Abstract: V zaključni nalogi je opredeljen možen razvoj Letalske Enote za Specialno Delovanje % LESD v Slovenski vojski. Preko analize varnostne situacije, študije primerov in organizacije LESD v drugih državah ter analize lastnih zmogljivosti je prikazana možna pot za razvoj cilja zmogljivosti LESD. Pri vzpostavitvi zmogljivosti je opredeljen pogled na izbor in usposabljanje kadrov ter na načrt opremljanja. Na koncu so podani še kriteriji za ohranjanje zmogljivosti.
Found in: osebi
Keywords: Letalska enota za specialno delovanje - LESD, specialne sile, letalstvo, helikopterji, kriteriji za izgradnjo LESD, kriteriji za ohranjanje LESD
Published: 14.05.2020; Views: 9; Downloads: 5
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

4.
Zakonska ureditev uporabe brezpilotnih sistemov v slovenskem zračnem prostoru
Andrej Jesenovec, 2016

Abstract: Slovenska vojska že dalj časa namerava v operativno uporabo vpeljati novo zmogljivost brezpilotne sisteme (BPS) za potrebe bataljonske bojne skupine z namenom taktičnega izvidovanja in opazovanja iz zraka ter prenosa podatkov v realnem času. Odločitev za uvedbo in uporabo brezpilotnih letal kratkega dosega je bila prvič opredeljena v Srednjeročnem obrambnem programu 2005 % 2010 (SOPR, št. 802-00-1/2004-89, z dne 22. 6. 2005). Ker zakonodaja ne opredeljuje uporabo brezpilotnih sistemov v slovenskem zračnem prostoru sem v zaključni nalogi preučil veljavno zakonodajo in priporočila mednarodnih institucij, ki urejajo področje brezpilotnih sistemov. Analiziral sem operativni priročnik letalskih enot slovenske vojske, ter uveljavljen koncept trenutne ureditve vojaškega letalstva uporabil za izdelavo predloga poglavja OPLESV, ki bo opredeljevalo ureditev področja uporabe BPS. V predlogu poglavja bom določil splošna pravila za varno izvedbo operacij, certifikat plovnosti in razložil koncept usposabljanje na brezpilotnih sistemih.
Found in: osebi
Keywords: brezpilotni sistem, letalska zakonodaja, slovenski vojaški letalski predpisi, operacije brezpilotnih sistemov, certifikat plovnosti, usposabljanje na brezpilotnih sistemih
Published: 02.06.2020; Views: 4033; Downloads: 20
.pdf Fulltext (644,13 KB)

5.
Razvoj sistemov brezpilotnih zrakoplovov v Slovenski vojski
Andrej Jesenovec, 2023

Abstract: Brezpilotna letala po več kot stoletju od uporabe prvega letala v boju bistveno spreminjajo sodobno bojišče, saj ponujajo ogromno primerjalno prednost oboroženim silam, ki jih imajo v lasti. V zadnjem desetletju igrajo vse večjo vlogo v oboroženih spopadih in modernem vojskovanju. Množičnost in nizka cena uporabe so privedle do prave revolucije pri oblikovanju modernega bojišč. Brezpilotna letala znižujejo stroške vojne in lahko tudi majhni državi omogoči premoč v zraku med vojno. Druga prednost taktičnih brezpilotnih letalnikov je, da jih sistemi zračne obrambe zaradi majhnosti izjemno težko odkrijejo. Brezpilotni letalniki počasi prevzemajo ključne vloge, njihova kombinacija z drugimi sistemi v spopadu pa zagotavlja udeležencem nove možnosti in načine vojaškega delovanja. Uporaba bojnih brezpilotnih letalnikov z ustrezno strategijo in taktiko lahko v veliki meri nadomesti pomanjkanje bojnega letalstva in se lahko zoperstavi močnejšemu nasprotniku. Brezpilotni letalniki so na splošno namenjeni izvajanju dolgotrajnih in nevarnih dejavnosti, v katerih bi letala s posadko predstavljala veliko tveganje za izgubo posadke. Prelomno bojišče, kjer je stran v spopadu z uporabo novih tehnologij dosegla prednost na bojišču, predstavlja Gorski Karabah. Jasno je, da se vojne ne bijejo več samo s tanki in letali, ampak tudi s propagando, kibernetskim bojevanjem, obveščevalnimi službami in tako dalje. Tudi ukrajinsko bojišče ni izjema pri uporabi naprednih tehnologij vendar se kažejo spremembe pri sami taktiki uporabe brezpilotnih letalskih sistemov, kar bo tudi predmet proučevanja zaključne naloge. Če pogledamo samo na vojaško plat, nam vojna v Ukrajini riše obrise moderne vojske, ki mora biti opremljena s sodobnim topništvom, brezpilotnimi letalskimi sistemi, protizračno obrambo in zadostnimi količinami protioklepnega orožja. V Slovenski vojski bi nujno rabili področje, ki bi se ukvarjal s spremljanjem razvoja novih tehnologij na področju brezpilotnih sistemov in zaščite proti njim. Z razvojnim centrom na področju brezpilotnih sistemov zrakoplovov bi združili stroko na področju brezpilotnih letalnih sistemov, spodbudili standardizacijo, izboljšali zmogljivost in povečali operativno rast v sektorju brezpilotnih letalnih sistemov. Sodelovanje z razvojnimi organizacijami in industrijo, ter ustrezna organiziranost bo omogočila razvoj novih zmogljivosti Slovenske vojske.
Found in: osebi
Keywords: brezpilotni letalski sistemi, razvoj naprednih zmogljivosti, Gorski Karabah, Ukrajina
Published: 06.07.2023; Views: 8; Downloads: 6
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top