Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 10 / 11
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
2.
3.
Oblikovanje vojaške skupnosti in njen pomen za Slovensko vojsko : zaključna naloga
Ernest Anželj, 2008

Abstract: Vojaška skupnost je podsistem družbenega sistema. Če je vojaška skupnost homogena, soodvisna in kohezivna, je bolj odporna na stresorje. Ljudje smo socialna bitja, ki za svoj obstoj potrebujemo smisel obstoja in medsebojno soodvisnost ter toplino medčloveških odnosov. To velja tudi za vojaško skupnost. Najpomembnejši dejavnik vojaške organizacije je še vedno človek, kljub neustavljivemu tehnološkemu razvoju. Poveljniki na vseh ravneh vodenja in poveljevanja v vojski so ključnega pomena za vzpostavitev, ohranjanje in krepitev kohezivnosti zaupanih vojaških kolektivov. Pozitivna izkušnja življenja v vojaški skupnosti je lahko tisti povezovalni dejavnik v vojaškem kolektivu, ki ob zamiranju domoljubnih elementov in ob upoštevanju specifičnosti sodobne vojske in novih groženj s katerimi smo soočeni tako doma kot v tujini, predstavlja kohezivnost vojaške skupnosti.
Found in: osebi
Keywords: Slovenska vojska, vojaška skupnost, kohezivnost, poveljniki, vodenje, menedžment, timi
Published: 11.11.2011; Views: 9818; Downloads: 117
.pdf Fulltext (424,64 KB)

4.
Kulturne spremembe 21. stoletje in njihov vpliv na vojaško organizacijo : zaključna naloga
Robert Smerdu, 2012

Abstract: Kultura ni nespremenljiva temveč se skozi čas spreminja. Na spreminjanje kulture vpliva cela vrsta procesov in dejavnikov, ki v večji ali manjši meri povzročajo kulturne spremembe. Ti procesi in dejavniki pa ne učinkujejo na spreminjanje kulture neodvisno, temveč preko medsebojnih kompleksnih povezav. Pred časom je imel tehnološki napredek največji vpliv, danes pa lahko rečemo, da to mesto zavzema globalizacija. Na spreminjanje kulture pa poleg globalizacije vpliva tudi proces urbanizacije, komercializacija, migracije, izobraževanje ter cela vrsta socialnih in ekonomskih dejavnikov. Med družbo in kulturo, kot njenim pomembnim elementom obstajajo zapletene povezave. Ker je vojaška organizacija podsistem kompleksnega širšega družbenega sistema se v njej odseva splošna kultura družbe v kateri obstaja in s tem se kulturne spremembe odražajo tudi v vojaški organizaciji. V zaključni nalogi poskušam na podlagi proučenih globalnih trendov in literature osvetliti procese in dejavnike, ki vplivajo na kulturne spremembe, njihove trende in vplive na vojaško organizacijo.
Found in: osebi
Keywords: kultura, kulturne spremembe, globalizacija, urbanizacija, komercializacija, vojaška organizacija
Published: 06.07.2015; Views: 9208; Downloads: 94
.pdf Fulltext (540,38 KB)

5.
Vojaški voditelj - poveljnik : zaključna naloga
Tomaž Žbogar, 2013

Abstract: Koncept voditeljstva v Slovenski vojski (SV) temelji predvsem na ameriškem konceptu vojaškega voditeljstva. Ugotavljam, da je bil v fazi razvoja slovenskega koncepta britanski koncept zapostavljen. Vojaškega voditelja - poveljnika v SV opredeljujejo vrednote in osebnostne lastnosti, veščine in znanje, s katerimi razpolaga, ter način vodenja oz. njegova dejanja. Lastnosti vojaškega voditelja - poveljnika v britanski vojski so odraz njegovega značaja, ki ga oblikujejo vrednote, osebnostne karakteristike in lastnosti, ki podpirajo učinkovito voditeljstvo. Poleg tega njegove lastnosti bistveno opredelijo njegova dejanja. Stile voditeljstva britanski voditelji - poveljniki prilagajajo stopnji usposobljenosti in motiviranosti enote, svojemu značaju in situaciji. Slovenski koncept voditeljstva lahko obogatimo z britanskimi pogledi z namenom, da bo slovenski koncept voditeljstva bolj učinkovit in smiselno uporaben za potrebe SV.
Found in: osebi
Keywords: vojaški voditelj - poveljnik, vojaško voditeljstvo, stili voditeljstva, poveljevanje
Published: 10.11.2016; Views: 7535; Downloads: 248
.pdf Fulltext (417,40 KB)

6.
Vpliv uspešnosti vodenja vojaškega tima na karierno pot : zaključna naloga
Miloš Dumić, 2013

Abstract: Zaključna naloga vsebuje izhodišča in predpogoje, ki so ključni za izgradnjo učinkovitega vojaškega tima. Predstavljeni so osnovni pojmi na podlagi sistematične predstavitve ustanovitve in razvoja učinkovitega in kohezivnega vojaškega tima iz prakse v Slovenski vojski. Teoretični del zajema opredelitev tima, s poudarkom na vojaškem timu in osnovnih značilnostih vojaške organizacije. Učinkovito in uspešno vodenje ter predstavitev vojaškega tima je predstavljeno v obliki nazorne predstavitve vojaškega tima in timskega dela iz vojaške prakse, s poudarkom na opredelitvi vlog in zadolžitev v konkretnem vojaškem timu iz prakse, pri čemer je vodenje prikazano na praktičnem primeru. Vpliv uspešnosti vodenja vojaškega tima na karierno pot je opredeljeno s prikazom terminske opredelitve mejnikov v delovanju konkretnega tima s predstavitvijo karierne poti vodje konkretnega vojaškega tima iz prakse v Slovenski vojski.
Found in: osebi
Keywords: vojaški tim, vodenje, karierna pot vodje, uspešnost vodenja vojaškega tima, vodja vojaškega tima, poveljnik, kohezivnost, Slovenska vojska
Published: 16.11.2016; Views: 7392; Downloads: 112
.pdf Fulltext (626,19 KB)

7.
Vrednote zaposlenih kot dejavnik uspešnosti v vojaški organizaciji : zaključna naloga
Borut Vitek, 2013

Abstract: Ob vključitvi posameznika v delovni proces pride do interakcije med njim in organizacijsko kulturo organizacije, kateri se je pridružil. Da bi bilo delo v organizaciji uspešno, mora le ta razviti primerno in jasno organizacijsko kulturo, katere sestavni del so tudi vrednote. Vrednote so najpomembnejši del kulture, ki nastaja v procesu skupinskega reševanja problemov. Vrednote pa niso pomembne samo za organizacijo kot celoto, temveč tudi za vsakega posameznika v njej. Vrednote namreč lahko označimo tudi kot življenjska vodila in kot pomemben dejavnik obnašanja ljudi. Prav tako pa so vrednote lahko tudi vir notranjih konfliktov, ki jih doživlja posameznik, kadar delo, ki ga opravlja, ni v skladu z njegovim sistemom vrednot. Organizacije morajo pri svoji dejavnosti posvetiti pozornost svojim zaposlenim, ki so ključni faktor pri izpolnjevanju zastavljenih ciljev. Predvsem morajo poskrbeti, da bo sistem vrednot, ki jih zasleduje organizacija, znan in osvojen s strani zaposlenih. Pri tem pa je pomembno, da so vrednote posameznika in vrednote organizacije usklajene v največji meri. Problem, v nalogi, je obravnavana domnevna neusklajenost vrednot zaposlenih z vrednotami SV. V empiričnem delu naloge sem raziskal in opredelil mesto in pomen deklariranih vrednot v SV pri pripadnikih v vojaškem kolektivu, ter ugotavljal skladnost teh vrednot z osebnimi. Namen raziskave je bil ugotoviti ali deklarirane vrednote SV pozitivno vplivajo k boljšemu delovanju SV.
Found in: osebi
Keywords: vrednote, vojaška organizacija, osebne vrednote posameznika, vrednote Slovenske vojske
Published: 13.12.2016; Views: 7525; Downloads: 70
.pdf Fulltext (453,77 KB)

8.
Vpliv plače na motivacijo zaposlenih v vojaški organizaciji : zaključna naloga
Mitja Ješelnik, 2013

Abstract: Ena ključnih nalog vodji je motivirati zaposlene za učinkovito delo, za večje ustvarjalnost in zadovoljstvo pri delu. Pri tem je zelo pomembno pravočasno odkrivanje in vrednotenje vpliva motivacijskih dejavnikov na zaposlene ter uveljavljanje ukrepov za izboljšanje motiviranosti in zadovoljstva pri delu. Naloga na podlagi študija teorije in opravljene raziskave obravnava vpliv motivacijskih dejavnikov na delo in zadovoljstvo ter njihov pomen za zaposlene v vojaški organizaciji. Raziskava, ki je temeljila na anketi, izvedeni v vojaški organizaciji podaja odgovor na vprašanja, ali je plača najvplivnejši motivacijski dejavnik, kako močni so socialni motivacijski dejavniki ter kateri dejavniki so najvplivnejši nasploh. Analiza raziskave je pokazala, da je v vojaški organizaciji poleg socialnih dejavnikov najbolj cenjen dejavnik %plača%. Pomembno je, da večina zaposlenih močno ceni tudi ostale motivacijske dejavnike kar pomeni, da ima organizacija na izbiro več možnosti za povečanje motiviranosti za delo.
Found in: osebi
Keywords: motivacija, motivacijske teorije, motivacijski dejavnik, vojaška organizacija, nagrajevanje, zadovoljstvo, plača
Published: 01.02.2017; Views: 7316; Downloads: 100
.pdf Fulltext (382,65 KB)

9.
Socialni kapital v vojaški organizaciji : zaključna naloga
Albert Lakota, 2013

Abstract: Socialni kapital pomeni relacije med ljudmi, na katere se posameznik ali organizacija lahko zanese z namenom izboljšanja svojega položaja. Na oblikovanje koncepta socialnega kapitala so pomembno vplivali sociolog Pierre Bourdieu, ekonomist James Coleman ter politolog Robert Putnam. Osnovna definicija opredeljuje socialni kapital kot agregat dejanskih in potencialnih resursov, ki so povezani s posedovanjem trajnih omrežij, bolj ali manj institucionaliziranih odnosov vzajemnega poznanstva in prepoznavanje ali s članstvom v skupini nudi članom podporo. Tako je socialni kapital pomemben tudi za vojaško organizacijo. Med pripadniki se socialne vezi razvijajo zaradi osebnih in širših kolektivnih koristi. Moč oziroma velikost socialnega kapitala merimo s številom povezav med pripadniki vojaške organizacije ter z močjo teh povezav. Posamezniki, ki imajo tesne in številne socialne povezave v svojem delovnem okolju običajno dosegajo večjo delovno uspešnost. Kadar vojaška organizacija vključuje več posameznikov z visoko stopnjo socialnega kapitala, je tudi njena učinkovitost večja.
Found in: osebi
Keywords: socialni kapital, vojaška organizacija, profesija (poklic), profesionalizem
Published: 21.11.2017; Views: 6662; Downloads: 55
.pdf Fulltext (648,06 KB)

10.
Sinajski Slovenci v mirovni operaciji in na misiji OZN UNEF I
2020

Abstract: Tematska izdaja revije Vojaška zgodovina nam ponuja pričevanja pripadnikov misij na Sinajskem polotoku v obdobju od 1956 do 1967. Odred Jugoslovanske ljudske armade na Sinaju je v letih 1956-1967 sodeloval v mirovnih enotah Organizacije združenih narodov (UNEF I) vzdolž meje med Egiptom in Izraelom (na egiptovski strani). Odpoklic čet OZN in jugoslovanskega odreda je zahteval Egipt pred začetkom junijske vojne leta 1967. Odred je bil z mirovne misije odpoklican junija leta 1967, ko je prišlo do nove vojne na Bližnjem vzhodu. Misija UNEF je pomenila prvi odhod JLA v svet in s tem tudi odhod številnih Slovencev na mirovne misije. Odred je na misiji deloval enajst let, v njej je v dvaindvajsetih rotacijah sodelovalo 14.265 vojakov, umrlo jih je osem, ranjenih pa je bilo 56 pripadnikov JLA. Jugoslovanski kontingent je predstavljal 21,5 odstotka vseh sil UNEF.
Found in: osebi
Keywords: Slovenci, vojaška zgodovina, Egipt
Published: 09.09.2020; Views: 5414; Downloads: 182
.pdf Fulltext (7,77 MB)

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top