Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 10 / 14
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Korektura : zaključna naloga
David Kočevar, Jože Poje, 2005

Found in: osebi
Keywords: sistemi za avtomatsko vodenje ognja, artilerija, izvidniki, streljanje, korektura, strelni elementi
Published: 11.11.2011; Views: 8674; Downloads: 174
.pdf Fulltext (71,93 KB)
This document has many files! More...

2.
Organizacija NRKB izvidništva MOTB v napadu : zaključna naloga
David Škoberne, 2006

Abstract: Nuklearno, radiološko, kemično in biološko izvidovanje je ukrep proti NRKB-zagotovitve bojnih delovanj. Izvaja se z namenom zbiranja podatkov o NRKB-situaciji na bojišču in so odločilnega pomena za poveljevanje in izvajanje ukrepov zaščite lastnih enot, s katerimi jim omogočamo čim ugodnejši položaj za izvrševanje bojnih nalog. Enote Slovenske vojske morajo biti sposobne delovati v NRKB-okolju.
Found in: osebi
Keywords: Slovenska vojska, NRKB napad, izvidništvo, izvidovanje, motorizirane enote, bataljoni
Published: 24.04.2012; Views: 7711; Downloads: 50
.pdf Fulltext (5,43 MB)

3.
Razvijanje voditeljskega potenciala mlajših poveljnikov
David Škoberne, 2019

Abstract: Voditeljstvu se v vseh organizacijah daje velik pomen, še posebej pa mora to veljati za vojaške organizacije, kjer so poveljniki s svojimi odločitvami odgovorni za življenja podrejenih. Poveljnik ima formalno pristojnost za poveljevanje, ki mu je dodeljena s strani višje avtoritete in z zakonskimi pooblastili, voditelj pa si mora svoj vpliv pridobiti neformalno, na podlagi zaupanja in spoštovanja sledilcev. Ljudje voditelju sledijo, ker to želijo in ne, ker morajo. Voditeljstvo se v vojaški organizaciji razvija v treh domenah. Institucionalno razvijanje voditeljstva se izvaja preko formalnega sistema izobraževanja in usposabljanja, operativno poteka preko vseh aktivnosti v enotah, individualna domenam pa pomeni samostojni osebni razvoj vseh posameznikov, tudi na podlagi vzpodbud in usmeritev nadrejenega. Nadrejeni poveljnik je odgovoren za razvijanje voditeljskega potenciala vseh podrejenih poveljnikov v svoji enoti, še posebej mlajših poveljnikov na začetku kariere. Svetovanje, %coaching%1 in mentorstvo so metode, ki jih poveljniki lahko uporabljajo kot učinkoviti načini za prenos znanja in izkušenj ter za usmerjanje individualnega razvoja mlajših voditeljev. Poveljnik je odgovoren za organizacijsko klimo, ki lahko z ustvarjanjem ugodnih pogojev pospešuje razvijanje voditeljstva. Poveljniki vodov in poveljniki čet bodo svoj voditeljski potencial uspešneje razvijali v bataljonu, kjer se izvajajo in spodbujajo poveljevanje s poslanstvom, kultura življenjskega učenja, izmenjave izkušenj med poveljniki, kritično razmišljanje in samorefleksija. Koncept vojaškega voditeljstva v Slovenski vojski je dokument, ki opredeljuje model voditeljstva, določa vrednote, lastnosti, znanja in veščine ter delovanje voditelja. Ne določa pa dovolj natančnih standardov in kriterijev za želene voditeljske kompetence in ne opredeljuje dovolj jasno poveljniške odgovornosti za razvoj voditeljstva v enotah Slovenske vojske. Razvijanje voditeljstva na poveljniški ravni v Slovenski vojski je tako odvisno od razumevanja te odgovornosti s strani posameznih poveljnikov. Tisti poveljniki, ki se zavedajo svoje moralne obveze do razvijanja voditeljskega potenciala podrejenih, bodo temu namenjali dovolj pozornosti in časa ter s tem voditeljstvu dajali primerno težo.
Found in: osebi
Keywords: vojaško voditeljstvo, voditeljski potencial, organizacijska klima, razvoj voditeljstva, svetovanje, coaching, mentorstvo, Slovenska vojska
Published: 16.09.2019; Views: 4671; Downloads: 101
.pdf Fulltext (776,29 KB)

4.
Premičnost, oviranje in preživetje : zaključna naloga
David Kocjan, 2006

Abstract: Temeljni namen zaključne naloge je na splošno prikazati pomen in opremljenost naših motoriziranih enot na področju premičnosti, oviranja in sposobnost preživetja pred učinki delovanja sovražnika ter naravnih dejavnikov. To področje je predstavljeno kot bojna funkcija; premičnost kot sposobnost kolesno oklepnih vozil, ki omogočajo premike od enega kraja do drugega, pri čemer ohranja sposobnost izvajanja svoje osnovne naloge. Pri oviranju primerjamo zdajšnji način in sredstva postavljanja in prehoda minskih polj z novimi sodobnimi sistemi, katera naj bi na podlagi različnih študij kupila Slovenska vojska. Nazadnje je predstavljeno preživetje kot sposobnost zaščite posameznika in enot v in izven kolesno oklepnih vozil, ki jih uporabljajo naše motorizirane enote. Povzamemo lahko, da se je na tem področju že veliko sredstev in odločitev sprejelo in kljub nenehnemu razvoju sledimo trendom in vojskam, ki delujejo znotraj in zunaj zveze NATO.
Found in: osebi
Keywords: Slovenska vojska, motorizirane enote, bojna funkcija, preživetje, zaščita
Published: 03.05.2012; Views: 7901; Downloads: 291
.pdf Fulltext (1,36 MB)

5.
Protipiratske operacije : zaključna naloga
David Benigar, 2011

Abstract: Morje predstavlja odprto okno v svet. Je arterija gospodarstva, saj zagotavljazanesljivo in varno oskrbo s surovinami, prosto menjavo blaga ter relativno varno oskrbovalno pot. Več kot 80 odstotkov mednarodnega transporta in trgovine poteka po morju in ogrožanje varnosti plovbe s strani somalijskih piratov posledično pomeni ogrožanje svetovne gospodarske situacije, saj povišane cene plovbe neposredno vplivajo na povišanje cen nafte, ostalih materialnih dobrin in posledično na gospodarstvo. V boj proti piratstvu so se v zadnjih letih aktivno vključile mednarodne organizacije, predvsem Generalna skupščina Združenih narodov, Nato in Evropska unija. Slednja je za boj proti somalijskim piratom organizirala prvo skupno pomorsko vojaško operacijo z imenom Atalanta. Mednarodna skupnost ima pri reševanju problema piratstva na voljo vsa pravna in materialna sredstva, vendar brez odločnega angažiranja ne bo mogoče trajnostno zagotoviti miru in stabilnosti na tem področju.
Found in: osebi
Keywords: somalijski pirati, ladja, varnost, stroški, mednarodne operacije
Published: 26.02.2013; Views: 8170; Downloads: 185
.pdf Fulltext (847,45 KB)

6.
Sodelovanje Slovenske vojske v mednarodni pomorski operaciji "EUNAVFOR MED IRINI"
David Benigar, 2021

Abstract: Rod pomorstvo Slovenske vojske vse od leta 2009 naprej, ko je Vlada Republike Slovenije prvič napotila njene pripadnike na mednarodno pomorsko operacijo pred obalo Somalije, z izgrajenimi mornariškimi zmogljivostmi in usposobljenim kadrom prispeva k vzdrževanju mednarodnega miru, izvaja operacije iskanja in reševanja ter preprečuje nelegalne migracije po morju. Dosedanje sodelovanje je bilo uspešno. Prav operacija EUNAVFOR MED Irini, v kateri trenutno sodelujejo predstavniki roda pomorstva, predstavlja pomemben del celovitega pristopa evropskih držav pri reševanju politične krize v povezavi z Libijsko državljansko vojno in migrantsko problematiko v Sredozemskem morju. Republika Slovenija ima že izgrajene vojaške pomorske zmogljivosti na področju površinskega in podvodnega delovanja, ki bi jih lahko dodatno ponudila za potrebe kratkoročnega ali dolgoročnega sodelovanja v primerljivih pomorskih operacijah EU ali Nata.
Found in: osebi
Keywords: pomorske varnostne operacije, strateški interes, cilji zmogljivosti, površinsko delovanje, protiminsko delovanje
Published: 09.08.2021; Views: 6; Downloads: 7
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

7.
Skladiščenje SiMES v SV : zaključna naloga
David Kočevar, 2012

Abstract: Zaključna naloga opisuje stanje na področju skladiščenja SiMES v Slovenski vojski (v nadaljevanju SV). Naloga v prvem delu zajema operativno izvajanje del skladiščenja, kjer so navedene značilnosti tehničnih skladišč. Dotika se področja infrastrukture in področja del in nalog zaposlenih, ki opravljajo omenjena dela in naloge. V drugem delu so navedeni veljavni pravilniki in direktive. S kratko analizo posameznega veljavnega akta prikazujem nujnost izdelave temeljnega pravilnika, ki zajema skladiščenje SiMES celovito. Obe področji sta predstavljeni zgolj iz vidika zagotavljanja varnosti. V tretjem delu so nakazane smernice, v katere bi se področje skladiščenja SiMES v prihodnje moralo razvijati. Navedene so tehnološke smernice % oprema s katero bi morali opremiti vsa tehnična skladišča v SV. Na področju pravilnikov je praksa pokazala potrebo po izdelavi celovitega pravilnika oziroma navodila na področju skladiščenja SiMES. V nalogi so navedeni dokumenti iz katerih naj bodoči pravilnik jemlje osnove.
Found in: osebi
Keywords: skladišče, strelivo, minsko-eksplozivna sredstva, vlaga, temperatura, manipulacija s strelivom, varnost, pravilnik, navodilo
Published: 19.03.2018; Views: 5802; Downloads: 171
.pdf Fulltext (906,34 KB)

8.
PM organizacija in materialna formacija
David Ozebek, 2002

Found in: osebi
Keywords: Slovenska vojska, vojaška organizacija, poveljevanje, poveljniška mesta
Published: 05.02.2020; Views: 4013; Downloads: 91
.pdf Fulltext (1,63 MB)

9.
Razvoj vojaškega izobraževanja v Slovenski vojski s poudarkom na usklajenosti s civilnim izobraževalnim sistemom
David Ozebek, 2012

Abstract: Vključitev Slovenije v evropske in severno atlantske integracijske procese pred nas postavlja nove zahteve in naloge, katerim se je potrebno prilagoditi. Temu sledi tudi šolski sistem, ki je z uvedbo Bolonjskega procesa naredil velik korak naprej v smislu poenotenja strukturno in klasifikacijsko pestrih evropskih visokošolskih sistemov. Slovenska vojska ima razvit lasten sistem vojaškega izobraževanja in usposabljanja, povezanega s civilnim izobraževalnim sistemom, ki mora prav tako slediti spremembam. V nalogi želimo nakazati pot, da mora tudi vojaški poklic v Sloveniji postati družbeno priznana profesija. Sistem vojaškega izobraževanja mora podpirati SV, posamezniku pa dati javno priznano izobrazbo. To sicer lahko izvedemo na več načinov, zavedati pa se moramo dejstva, da je vsaka institucija brez lastnega razvoja obsojena na propad. Naloga zajema pregled in primerjavo vojaškega in civilnega izobraževalnega sistema, ter podaja eno izmed možnosti razvoja vojaškega šolstva.
Found in: osebi
Keywords: Slovenska vojska, vojaško izobraževanje in usposabljanje, bolonjska deklaracija, civilni izobraževalni sistem, vojaški izobraževalni sistem
Published: 05.01.2021; Views: 3224; Downloads: 84
.pdf Fulltext (635,60 KB)

10.
Upravljanje informacij v SV
Roman Strelec, 2023

Abstract: Razvoj digitalne tehnologije je močan dejavnik razvoja družbe iz industrijske v informacijsko, kar se odraža tudi na vojaškem področju. Z digitalno transformacijo se zasleduje cilj integracije digitalnih tehnologij na vseh področjih v organizaciji, kar vodi v izboljšanje učinkovitosti organizacij. Vedno večje število podatkov in informacij zahteva tudi izboljšanje in vzpostavitev novih orodij za učinkovito obdelovanje. Klasične metode obdelave informacij zaradi tega postajajo časovno potratne in neučinkovite V nalogi bomo prikazali hitrost in obseg razvoja digitalnih tehnologij ter kako povečano število senzorjev vpliva na količino pridobljenih informacij. Vojaške organizacije so na to odgovorile s konceptom omrežnega vojskovanja in digitalno transformacijo. V nadaljevanju je predstavljena normativna ureditev področja upravljanja z informacijami ter ustrezna orodja. Predstavljena tema tako lahko služi kot orodje za globlje razumevanje problematike upravljanja z informacijami ter uspešnejšo izvedbo potrebnih tehničnih in organizacijskih sprememb z namenom dviga učinkovitosti organizacije.
Found in: osebi
Keywords: digitalna transformacija, omrežno vojskovanje
Published: 12.07.2023; Views: 7; Downloads: 2
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top