Naša spletna stran uporablja piškotke. Za nekatere potrebujemo vašo privolitev. Uredi privolitev...

Knjižnično-informacijski in založniški center

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
Vrsta gradiva: * po starem in bolonjskem študiju
Jezik:
Išči po:
Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
Večnacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje : zaključna naloga
Boštjan Blaznik, 2011

Opis: Preoblikovanje zveze NATO in njenih držav članic je neprekinjen proces, ki je usmerjen predvsem v razvoj ustreznih skupnih zmogljivosti. Robustne oborožene sile zveze NATO in njenih držav članic so bile že pred dobrim desetletjem zamenjane z lahkimi in okretnimi enotami, ki naj bi se bile zmožne prilagajati novim nalogam. Zgolj številčno prilagajanje enot in poveljstev, kot odziv na sodobne grožnje, ne zadošča več za učinkovito izvajanje njihovega poslanstva. Proces zagotavljanja novih zmogljivosti je danes veliko bolj kot v preteklosti usmerjen v miselne procese. Tudi Slovenska vojska se ne more izogniti spremembam, ki jih narekujejo strateški cilji Republike Slovenije ter potrebe ostalih držav članic zveze NATO in njenih partnerjev. Republika Slovenija s prevzemom zavez o oblikovanju in sodelovanju v večnacionalnih NATO zmogljivostih aktivno sodeluje v procesu preoblikovanja zavezništva. Po koncu silovitega širjenja konvencionalnega oboroževanja v 80 letih prejšnjega stoletja smo danes priča prodoru obrambnih doktrin, ki se usmerjajo na odvračanje in preprečevanje nastanka asimetričnih groženj. To pa je seveda zelo zahtevna naloga v okviru katere zmogljivosti oboroženih sil predstavljajo sestavni del usklajenih naporov mednarodne skupnosti za doseganje miru. Eden od delčkov tega mozaika je predstavljen tudi v tej nalogi.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: preoblikovanje, Nato centri odličnosti, Večnacionalni Center odličnosti za gorsko bojevanje
Objavljeno: 05.10.2012; Ogledov: 9928; Prenosov: 164
.pdf Polno besedilo (983,68 KB)

3.
Lahka bataljonska bojna skupina (LBBSK) : zaključna naloga
Pavel Jereb, 2011

Opis: S prehodom večine evropskih držav iz naborniške v poklicno vojsko, so se vojske številčno zmanjšale, dosegle pa višjo in kvalitetnejšo raven usposobljenosti, opremljenosti in izurjenosti. Istočasno so z branjenjem varnosti izven svojih nacionalnih meja morale postati hitro in lahko premestljive ter logistično samozadostne. Nove naloge, ki jih opravljajo vojske po 90-tih letih tega stoletja, zahtevajo širok spekter izurjenosti in kompleksnosti, kar pa s klasičnimi eno rodovskimi enotami ne moremo doseči. Zato prihaja do združevanja specialističnih enot in oblikovanja tako imenovanih bataljonskih skupin znotraj nacionalnih vojska, v primeru večjih zahtev ali pomanjkanja določenih zmogljivosti znotraj ene nacionalne vojske, pa se takšne enote formirajo in oblikujejo tudi znotraj dveh ali več držav. LBBSk je prvi poskus Slovenske vojske pri modularnem oblikovanju enote, ki bi zagotavljala zmogljivosti različnih specialističnih enot bodisi za potrebe lastne glavne manevrske enote, ali pa bi se uporabile za podporo delovanja enot v večnacionalnih sestavih v okviru globalnih obrambno varnostnih struktur. Delovanje vojska v večnacionalnem okolju pa ima svoje zahteve. Predvsem gre za poenotenje postopkov načrtovanja in izvajanja delovanja, za kompatibilnost opreme in oborožitvenih sistemov in poenotenje linije vodenja in poveljevanja. Pri izvajanju skupnih nalog pa za razumevanje konceptov delovanja, visoke koordiniranosti, pa tudi visokega nivoja strpnosti in medsebojnega spoštovanja. Vse to je morala in je dosegla LBBSk pri samih urjenih in pripravah za doseganje zahtevane stopnje usposobljenosti in pozneje pri delovanju v mednarodni misiji na Kosovu.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: varnost, stabilnost, mednarodno okolje, zavezništvo, modularnost, zmogljivost
Objavljeno: 22.01.2013; Ogledov: 10413; Prenosov: 181
.pdf Polno besedilo (808,98 KB)

4.
Spremenjene funkcije oboroženih sil srednjeevropskih držav po hladni vojni : zaključna naloga
Igor Cebek, 2011

Opis: Spremenjenje funkcije oboroženih sil (OS) srednjeevropskih držav po hladni vojni so predmet proučevanja pričujočega dela, ki je najprej zahtevalo, kar seda jasno definiranje pojma "srednje evropsko" oziroma Srednje Evrope in njenih gospodarskih, kulturnih in nenazadnje varnostno-političnih značilnosti. Po koncu hladne vojne se v Evropi in svetu dogajajo pomembne spremembe na področju varnosti in še posebej percepciji nevarnosti - zaznavanje novih, kompleksnih in nadnacionalnih ali globalnih groženj, na katere pa se ne da odgovarjati z OS Clausewitzevega tipa. Zato so se tudi srednjeevropske države odločile za transformacijo svojih OS. Tako imajo danes že vse srednjeevropske države članice Nata t.i. ''poklicne OS'', ki so male, dobro usposobljene, visoko mobilne in sodobno opremljene. Prav vse srednjeevropske države tudi Avstrija in Švica, ki nista članici zveze Nato oziroma sta nevtralni, so spremenile funkcije svojim OS in jih tako namenile, bolj kot za izvajanje vojaške obrambe nacionalne države, za zagotavljanje mednarodne miru in varnosti.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: funkcije oboroženih sil, Srednja Evropa, postmoderne oborožene sile, transformacija oboroženih sil, kompleksne grožnje, mednarodne operacije in misije
Objavljeno: 25.04.2013; Ogledov: 9636; Prenosov: 127
.pdf Polno besedilo (1,11 MB)

5.
Vloga skupin za povezovanje in mentoriranje v stabilizacijskem delovanju : študija primera v občinah Vučitrn/Vushtrri in Srbica/Skenderaj
Srečko Matovič, 2011

Opis: Kosovo, rodovitno in z rudami bogato območje v osrčju Balkana, kjer so se skozi zgodovino prelivale reke krvi, kjer so nekdanji mučeniki postali mučitelji in kjer se v 21. stoletju še vedno prepletajo svetovni interesi in politike velesil. V zaključni nalogi so obravnavane razmere in stanje v dveh občinah na skrajnem severnem delu, Vushtrii/Vučitrn in Srbica/Skenderaj, kjer je skoraj vso prebivalstvo albanske narodnosti, ki naseljuje območje južno od reke Ibar. Reka Ibar namreč naravno razmejuje prebivalstvo srbske narodnosti, ki so na severnem bregu in višje, vse do Srbije, ujeti v času in prostoru ter razpeti, med politikami Republike Srbije, ki je 28. februarja 2012 dobila status kandidatke za članstvo v Evropski uniji in po drugi strani od odločitev kosovskega parlamenta iz Prištine. Ob omembi mednarodnih sil KFOR, ki so na tem območju že vse od poletja 1999, se seveda ne moremo izogniti prispevka pripadnic in pripadnikov 24 kontingentov Slovenske vojske (konec februarja 2012) in predvsem skupin za povezovanje in mentoriranje v stabilizacijskem delovanju, t.i. %Liaison Monitoring Team% - LMT, ki so %oči in ušesa% ter neposredna povezava s poveljnikom sil KFOR. Tudi tu veje iz naloge zahvala slovenskim skupinam LMT, ki so odlična vez na terenu.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: Kosovo, mirovne operacije in misije, Slovenska vojska, sile KFOR, skupina za povezovanje in mentoriranje, zamrznjeni konflikt
Objavljeno: 18.10.2017; Ogledov: 6347; Prenosov: 227
.pdf Polno besedilo (577,18 KB)

6.
Vpliv spreminjajočih moči v mednarodnem sistemu na njegovo stabilnost ter posledično vpliv na EU in Sloveniji : zaključna naloga
Davorin Osojnik, 2013

Opis: V naslednjih desetletjih bomo soočeni s pridobivanjem gospodarske in vojaške moči novih hitro rastočih gospodarstev držav BRICS - Brazilije, Rusije, Indije, Kitajske in Južnoafriške republike. To bo pomenilo prehod iz unipolarnega v multipolaren svet. Edina velesila ZDA se bo skupaj z velikimi silami soočala z selitvijo moči in družbenega bogastva na jug in vzhod zemeljske oble. Ker je v preteklosti sprememba moči pomenila vojne, se osredotočam na vprašanje kakšen bo ta prehod, kakšne bodo posledice tega prehoda. Moč in varnost v mednarodnih odnosih sta pojma, ki sta predmet proučevanja različnih teoretskih smeri. Ker nobena ne daje odgovore na vsa vprašanja, naloga odkriva različne poglede in na osnovi njih daje odgovore na vprašanje, ali bo sprememba moči vplivala na varnost in stabilnost mednarodnega sistema. Posebej pa me zanima, kakšne bodo možne posledice za EU in Slovenijo v okviru nje.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: moč, varnost, stabilnost, trendi razvoja mednarodnega sistema
Objavljeno: 10.11.2017; Ogledov: 5693; Prenosov: 149
.pdf Polno besedilo (424,94 KB)

7.
Nacionalna (varnostna) strategija
Branimir Furlan, 2020

Opis: Nacionalna (varnostna) strategija je pripomoček pri preučevanju teorije in prakse strategije s poudarkom na strategiji nacionalne varnosti. Bralcu omogoča seznanitev z nekaterimi teoretičnimi podlagami in primeri iz prakse, ki naj bi pomagali bolje razumeti namen in vlogo strategije nacionalne varnosti, proces njenega oblikovanja in kako se pri tem spoprijemati z izzivi. Seznanja ga z nekaterimi najpomembnejšimi strateškimi dejavniki, ki vplivajo na strategijo, ter načini in sredstvi, ki so na voljo za uresničevanje strateških ciljev v podporo nacionalnim interesom.
Najdeno v: osebi
Ključne besede: strateški dejavniki, nacionalni interesi, teorija, vojska, Slovenija
Objavljeno: 07.09.2020; Ogledov: 4969; Prenosov: 471
.pdf Polno besedilo (3,19 MB)

8.
Vojaška strategija
Branimir Furlan, 2021

Najdeno v: osebi
Ključne besede: strateški dejavniki, nacionalni interesi, teorija, vojska, obrambna politika, Slovenija
Objavljeno: 03.08.2021; Ogledov: 3545; Prenosov: 496
.pdf Polno besedilo (5,47 MB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh
www.mo.gov.si Kolofon   | Nastavitve piškotkov Na vrh