Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
(Ne)utemeljenost terminološke intervencije pri terminu zrakoplov
Vanesa Škornik, 2020

Abstract: Za angleški termin aircraft obstaja več terminov v slovenščini (zrakoplov, letalnik, zračno plovilo, zračno vozilo), vsak bi zaradi svojih terminoloških lastnosti lahko bil ustrezna izbira, vendar presoja o najustreznejšem ni preprosta. Ker se je aircraft v Natovem glosarju terminov in definicij AAP-06 (velja za različico iz leta 2018) ponovil kar 510-krat, je nujen dogovor o najprimernejšem izrazu. Ugotovili smo, da bi o dosedanji rabi izraza zrakoplov bilo dobro na novo premisliti, preučiti nova stališča in nenehne spremembe v jeziku ter jih tudi upoštevati pri doseganju terminološkega dogovora.
Found in: osebi
Keywords: terminologija, zrakoplov, terminološka intervencija
Published: 09.06.2020; Views: 4697; Downloads: 66
.pdf Fulltext (3,19 MB)

2.
Vojaška didaktika
Martin Kramar, Alfonz Cugmas, 2019

Abstract: Razvojni cilji obrambnega in vojaškega področja so danes veliko bolj kot v preteklosti opredeljeni v strateških in doktrinarnih dokumentih s področja nacionalne varnosti in obrambe. V njih je z vidika sodobne vloge vojaške didaktike v vojaških organizacijah mogoče prepoznati tudi stalno krepitev pomena vojaškega izobraževanja in usposabljanja. Koncept vojaškega izobraževanja in usposabljanja je Slovenska vojska uokvirila v posebnem doktrinarnem dokumentu, ki po eni strani postavlja zelo visoke zahteve po znanju in usposobljenosti, po drugi pa potrebe po dobro utemeljenem in sodobno organiziranem sistemu vojaškega izobraževanja in usposabljanja, ki obsega izobraževanje in usposabljanje pripadnikov Slovenske vojske od posameznika, enot, poveljstev do štabov. Tako se je izobraževanje in usposabljanje razvilo tudi v pomembno empirično bazo vojaške didaktike, temelječo na dobrih praksah.
Found in: osebi
Keywords: izobraževanje, pouk, metodika
Published: 18.06.2020; Views: 6549; Downloads: 292
.pdf Fulltext (1,09 MB)

3.
"30 let brzostrelke MGV"
Matjaž Ravbar, 2020

Abstract: Katalog z zgodovinskega, muzeološkega in tehničnega vidika predstavlja in opisuje zelo zanimivo poglavje slovenske vojaške zgodovine, to je zgodbo brzostrelke MGV. Razstava je bila odprta novembra 2019 v Vojaškem objektu Kadetnica v Mariboru. Na razstavi je obiskovalec izvedel o začetkih razvoja brzostrelke MGV in o njeni uporabi na našem območju. Podrobno pa so bile predstavljene tudi posamezne poskusne različice, ki so že same po sebi zanimive. Prav ti poskusni primerki so nakazali morebitni nadaljnji razvoj, ampak splošna uporabnost te brzostrelke je bila nezadovoljiva oziroma je bila namenjena za specialno delovanje. Orožje so prek nadgradnje brzostrelke American 180 izdelovali od leta 1987 v Velenju in Kranju. Žal ni znano, kdaj so proizvodnjo končali in koliko so jih izdelali.
Found in: osebi
Keywords: strelno orožje, brzostrelka MGV, Vojaški muzej, Maribor, razstave, 2019
Published: 18.06.2020; Views: 6446; Downloads: 344
.pdf Fulltext (2,33 MB)

4.
Sinajski Slovenci v mirovni operaciji in na misiji OZN UNEF I
2020

Abstract: Tematska izdaja revije Vojaška zgodovina nam ponuja pričevanja pripadnikov misij na Sinajskem polotoku v obdobju od 1956 do 1967. Odred Jugoslovanske ljudske armade na Sinaju je v letih 1956-1967 sodeloval v mirovnih enotah Organizacije združenih narodov (UNEF I) vzdolž meje med Egiptom in Izraelom (na egiptovski strani). Odpoklic čet OZN in jugoslovanskega odreda je zahteval Egipt pred začetkom junijske vojne leta 1967. Odred je bil z mirovne misije odpoklican junija leta 1967, ko je prišlo do nove vojne na Bližnjem vzhodu. Misija UNEF je pomenila prvi odhod JLA v svet in s tem tudi odhod številnih Slovencev na mirovne misije. Odred je na misiji deloval enajst let, v njej je v dvaindvajsetih rotacijah sodelovalo 14.265 vojakov, umrlo jih je osem, ranjenih pa je bilo 56 pripadnikov JLA. Jugoslovanski kontingent je predstavljal 21,5 odstotka vseh sil UNEF.
Found in: osebi
Keywords: Slovenci, vojaška zgodovina, Egipt
Published: 09.09.2020; Views: 5417; Downloads: 182
.pdf Fulltext (7,77 MB)

5.
Navodilo za podvodno uničevanje eksplozivnih sredstev v Slovenski vojski
Miroslav F. Jug, Boštjan Sevčnikar, 2021

Abstract: Navodilo določa organizacijo, pogoje in ukrepe za podvodno uničevanje streliva, neeksplodiranih ubojnih sredstev, minskoeksplozivnih sredstev, improviziranih eksplozivnih sredstev in podvodno rušenje elementov v Slovenski vojski.
Found in: osebi
Keywords: minskoeksplozivna sredstva, neeksplodirana ubojna sredstva, improvizirana eksplozivna sredstva, potapljači, slovenska vojska
Published: 09.03.2021; Views: 15; Downloads: 6
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

6.
Navodilo za delovanje skupine protiminskih potapljačev v zelo plitvih vodah
Miroslav F. Jug, Gregor Konda, 2021

Found in: osebi
Keywords: minskoeksplozivna sredstva, slovenska vojska, potapljači, protiminsko delovanje
Published: 14.04.2021; Views: 7; Downloads: 4
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

7.
Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top