Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vod v organizaciji kontrolnih točk : zaključna naloga
Aleksander Drnovšek, 2006

Abstract: Regulacijo, urejanje in nadzor oskrbovalnih poti enote slovenske vojske predvsem pa enote vojaške policije izvajajo kjerkoli na bojišču. Ta naloga je stalna in se izvaja z namenom zagotavljanja varnosti premika v, skozi ali iz območja naše odgovornosti.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...Slovenska vojska, motorizirane enote, kontrolne točke, izvidovanje, nadzor...
Keywords: Slovenska vojska, motorizirane enote, kontrolne točke, izvidovanje, nadzor
Published: 11.11.2011; Views: 9901; Downloads: 80
.pdf Fulltext (1,36 MB)

2.
Vodna bojna skupina v organiziranju stalne kontrolne točke : zaključna naloga
Nenad Rikić, 2007

Abstract: Kontrolne točke in cestne blokade so namenjene preverjanju in kontroli gibanja oseb, vozil in materiala ter preprečevanju dejanj, ki bi bila v pomoč sovražniku. S kontrolno točko načeloma upravljajo enote vojaške policije, vendar se za to delo lahko usposobi tudi vse ostale enote. Trenutno so kontrolne točke domena vojaške policije, vendar se zaradi eskalacij konfliktnih območij pojavlja vse večja potreba, da upravljanje kontrolnih točk prevzamejo druge enote, recimo pehotni vod, ki bi imel pridodane specialiste in ostale enote. Kadarkoli vojska upravlja s cestnimi blokadami in kontrolnimi točkami, morajo biti obvezno prisotne policijske ali druge enote države gostiteljice, ki dejansko zaustavljajo promet in izvajajo pregled vozil ali oseb. Vojska mora postaviti komunikacijo na samem območju delovanja, se povezati s poveljstvom ter nadzorovati vodne in kopenske poti.
Found in: ključnih besedah
Keywords: bojne skupine, vodne bojne skupine, kontrolne točke, Slovenska vojska
Published: 23.04.2012; Views: 8022; Downloads: 40
.pdf Fulltext (770,07 KB)

3.
Nadzor gibanja in prometa ter postavitev kontrolne točke na operacijah kriznega odzivanja : zaključna naloga
Marko Močnik, 2012

Abstract: Kontrolna točka je osnovni način nadzora nad premiki in prometom na območju delovanja varnostnih sil na operacijah kriznega odzivanja. Poleg tega najdemov literaturi še izraza nadzorna točka (NT) in cestna blokada. V tej nalogi, kakor tudi v realnosti je večkrat zabrisana meja med različnimi vrstami nadzora, Saj se nadzorna točka v osnovi postavlja na enak oziroma podoben način kot ostali navedeni obliki nadzora, bolje rečeno, razlika pa se pojavi pri samem načinu dela, ki je odvisen od samih pooblastil in navodil. Obspremembi pooblastil in navodil za delo, pa se lahko ena oblika nadzora preoblikuje v drugo brez večjih organizacijskih težav. Glede na način postavitve, delo na KT ter sam namen postavitve poznamo več osnovnih oblik KT: Premična, reakcijska, zasedna in stacionarna KT. Ker pa tihotapci iščejo vedno nove načine, kako zaobiti točke nadzora so se tudi varnostne sile prisiljene posluževati novejših tehnik za preprečevanje tihotapstva in zagotavljanja miru na območju mednarodnih operacij in misij. Kakor vsaka druga naloga mora tudi KT biti pred izvedbo skrbno načrtovana saj lahko le na takšen način pričakujemo uspeh ter varnost naših sil, ki je prvotnega pomena. Nalogo načrtujemo po METT-TC metodi. Po kateri v naprej preučimo nalogo, sovražnika, lastne sile in zmožnosti, zemljišče, čas in civilno okolje. Načrtovanje nam omogoči hitrejšo in lažjo postavitev KT. Že v naprej je določeno, kakšno vrsto KT bomo postavljali ter s tem tudi elemente ter mesto za njihovo postavitev. Osnovni elementi KT so: Glavni objekt (poveljniško mesto in administrativni prostor), ovire za upočasnjevanje in zaustavljanje vozil (španski jezdeci, sodi napolnjeni s peskom, betonski bloki, jež stinger), kovinska zapornica (za vstopno in izstopno stran ter težka zapornica neposredno pred vstopom v območje pregledovanja), mesto za pregled vozil, zaklonilniki za vozila in osebje, zaklonilniki za kontrolirane osebe, prometni znaki (znak STOP, znak z napisom organa ''VOJAŠKA POLICIJA'' ali ''SFOR'', opozorilne table ...), bodeča žica za zavarovanje KT, betonski bloki za zavarovanje hiše pred eksplozijo. KT se postavljajo z namenom nadzora gibanja in prometa na komunikacijah različnih vrst. Na KT poteka opazovanje, kontrola in pregled vozil ter osebja, ki prečkajo mesto postavitve KT. Enota, ki opravlja delo na KT mora biti usposobljena za delo v različnih kriznih situacijah, prepoznati mora potencialne grožnje oz. nevarnosti za mir na območju delovanja mirovnih sil in poznati postopke ter pravila delovnih nalog na območju varovanja. Tihotapci se vedno znova prilagodijo načinu dela na KT, zato bo potrebno, kakor v preteklosti, razvijati novejše postopke in uporabljati modernejšo tehniko za uspešno preprečevanje tihotapstva ter zagotavljanja mira na območju mednarodnih misij in operacij.
Found in: ključnih besedah
Keywords: operacije kriznega odzivanja, kontrolne točke, nadzor gibanja, nadzor prometa
Published: 15.03.2013; Views: 9379; Downloads: 125
.pdf Fulltext (519,77 KB)

4.
Uporaba mednarodnega prava oboroženih spopadov pri izvajanju nalog pripadnikov SV v tujini na kontrolnih točkah : zaključna naloga
Borut Lončarič, 2009

Abstract: Zaključna naloga govori o pravnih podlagah za opravljanje nalog slovenskih vojakov v operacijah kriznega odzivanja. Pogoste naloge, katere slovenski vojaki izvajajo na večini operacij, kjer je Slovenska vojska prisotna z enoto,so naloge na kontrolnih točkah, posledično pa preiskava vozil, oseb, terpo potrebi tudi pridržanje. To so naloge, katere pripadniki Slovenske vojske po zakonodaji ne smejo opravljati v Republiki Sloveniji, saj so v pristojnosti policije. Zaradi lažjega opravljanja takšnih nalog izven Republike Slovenije pripadnikov Slovenske vojske, so predstavljene vrste mirovnih operacij, pravne podlage za napotitev, ter priprava in izkušnje pripadnikov, ki so sodelovali pri opravljanju takšnih ali podobnih nalog na operacijah kriznega odzivanja. Pooblastila za opravljanje nalog se opredelijo v fazi priprave operacije in so končno določena v OPLANU, katerega priloga so tudi Pravila delovanja (rules of engagement - ROE). Med opravljanjem nalog je potrebno spoštovati mednarodno pravo, nacionalno pravo in pravo države gostiteljice. Postopki, ki opredeljujejo delo na kontrolni točki, so natančno opredeljeni in jih je potrebno dosledno izvajati, saj lahko opustitev le tega privede do incidenta, katerega posledice lahko predstavljajo kršitev Mednarodnega humanitarnega prava, ter posledično kazensko odgovornost storilcain poveljnika. Poveljniki, so dolžni poskrbeti za ustrezno strokovno usposobljenost vojakov pri opravljanju del na kontrolni točki, ter jih poučitio pravnih vidikih in posledicah morebitnih napakah ali nedoslednega opravljanja nalog.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...vojaške operacije, mednarodna politika, mirovne operacije, poveljevanje, kontrolne točke...
Keywords: mednarodno pravo, operacije kriznega odzivanja, krizna žarišča, Slovenska vojska, vojaške operacije, mednarodna politika, mirovne operacije, poveljevanje, kontrolne točke
Published: 20.03.2017; Views: 7278; Downloads: 164
.pdf Fulltext (492,03 KB)

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top