Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

MoD Library and Information System

Search the digital library catalog
  • (Pomoč)
  • A-
  • A+
  • English (UK)
  • Slovenščina

Query: search in
search in
search in
search in
Work type: * old and bolonia study programme
Language:
Search in:
Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Bojevanje v gorskem svetu : zaključna naloga
Bernard Polanec, 2006

Abstract: Bojevanje v gorskem svetu je prilagojeno gorskemu svetu, kateri v sebi skriva veliko dejavnikov, ki vplivajo na bojevanje. Ti dejavniki, so teren, vreme, telesna pripravljenost, specifično znanje in čas oziroma obdobje v letu. Velika razlika je ali določeno bojno aktivnost organiziramo na maneverskem zemljišču, sredogorju, visokogorju, ali je v času aktivnosti sneg, dež, megla ali sončno vreme ter kakšna je telesna pripravljenost in znanje vojakov, ki izvajajo le te. Poleg tega, tako imenovano gorsko bojevanje, zahteva veliko več časa za izvajanje določenih aktivnosti.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...bojevanje, gorsko bojevanje, gorski svet, obramba, napad, bojni pohodi, izvidovanje...
Keywords: bojevanje, gorsko bojevanje, gorski svet, obramba, napad, bojni pohodi, izvidovanje
Published: 03.05.2012; Views: 8380; Downloads: 229
.pdf Fulltext (316,07 KB)

2.
Bojno delovanje v gorskem svetu : zaključna naloga
Anže Rode, 2004

Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...bojevanje, gorski svet, oblike bojevanja, gorske enote, temeljne naloge,...
Keywords: bojevanje, gorski svet, oblike bojevanja, gorske enote, temeljne naloge, obramba, napad, vojaške operacije, vojaška taktika, utrjevanje, izvidovanje
Published: 20.10.2017; Views: 5843; Downloads: 133
.pdf Fulltext (2,16 MB)

3.
Četa v obrambi v gorskem svetu
Primož Markovc, 2002

Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...pehota, gorska četa, gorski vod, vojaške operacije...
Keywords: pehota, gorska četa, gorski vod, vojaške operacije
Published: 05.02.2020; Views: 3862; Downloads: 31
.pdf Fulltext (2,55 MB)

4.
Gorski strelski polk št. 2
Franci Kavčič, 2022

Abstract: Avstro-Ogrska se na prihod prve svetovne vojne v takih razsežnostih ni ustrezno vojaško pripravila. Njene oborožene sile, razdeljene na skupno vojsko ter avstrijsko in madžarsko domobranstvo, so številčno, predvsem pa tehnološko zaostajale. Odločitve avstro-ogrskega generalštaba so zaradi podcenjevanja udarne moči nasprotnikovega topništva in dajanja poudarka pehotnemu bojevanju v prvih letih bojevanja privedle do velikih izgub človeških življenj, med katerimi je bilo na tisoče Slovencev, ki so služili v različnih enotah avstro-ogrske vojske. V nekaterih enotah je bila zastopanost vojakov slovenske narodnosti tolikšna, da so se imenovali »slovenski« polki. Na vseh bojiščih prve svetovne vojne so se vojaki srečevali z okoliščinami, kjer je bilo treba uporabiti veščine gorskega bojevanja, zato je avstro-ogrska vojska sistematično in načrtno ustanavljala enote za tako obliko bojevanja. Pripadniki so bili izjemno psihofizično pripravljeni in izurjeni v številnih veščinah, imeli bolj izpopolnjeno opremo in orožje, deležni pa so bili specialnih urjenj, kar je pripomoglo premagovati skrajne vremenske razmere, visoke nadmorske višine in nepreglednost terena. Pomemben dejavnik motiviranosti vojakov je bil, da je frontna črta potekala po slovenskem ozemlju, in bojevati se za lastno ozemlje je še dodatno dvigalo bojno pripravljenost. Ne glede na vse to pa so dolga leta bojevanja, izčrpanost in naveličanost vojakov, vsesplošno pomanjkanje, skupaj z novimi revolucionarnimi idejami boljševizma, rastjo narodnostne zavesti, pa tudi želji po koncu habsburške monarhije in združitvi pod novo, skupno jugoslovansko državo, leta 1918 privedli do uporov med vojaki, čemur sta tisto leto sledila tudi razpad avstro-ogrske monarhije in nastanek nove državne tvorbe, Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev.
Found in: ključnih besedah
Keywords: svetovna vojna 1914-1918, soška fronta, Gorski strelski polk št. 2, gorsko bojevanje, upori, narodna zavest
Published: 05.07.2022; Views: 11; Downloads: 6
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

5.
Razvoj sistemov brezpilotnih zrakoplovov v Slovenski vojski
Andrej Jesenovec, 2023

Abstract: Brezpilotna letala po več kot stoletju od uporabe prvega letala v boju bistveno spreminjajo sodobno bojišče, saj ponujajo ogromno primerjalno prednost oboroženim silam, ki jih imajo v lasti. V zadnjem desetletju igrajo vse večjo vlogo v oboroženih spopadih in modernem vojskovanju. Množičnost in nizka cena uporabe so privedle do prave revolucije pri oblikovanju modernega bojišč. Brezpilotna letala znižujejo stroške vojne in lahko tudi majhni državi omogoči premoč v zraku med vojno. Druga prednost taktičnih brezpilotnih letalnikov je, da jih sistemi zračne obrambe zaradi majhnosti izjemno težko odkrijejo. Brezpilotni letalniki počasi prevzemajo ključne vloge, njihova kombinacija z drugimi sistemi v spopadu pa zagotavlja udeležencem nove možnosti in načine vojaškega delovanja. Uporaba bojnih brezpilotnih letalnikov z ustrezno strategijo in taktiko lahko v veliki meri nadomesti pomanjkanje bojnega letalstva in se lahko zoperstavi močnejšemu nasprotniku. Brezpilotni letalniki so na splošno namenjeni izvajanju dolgotrajnih in nevarnih dejavnosti, v katerih bi letala s posadko predstavljala veliko tveganje za izgubo posadke. Prelomno bojišče, kjer je stran v spopadu z uporabo novih tehnologij dosegla prednost na bojišču, predstavlja Gorski Karabah. Jasno je, da se vojne ne bijejo več samo s tanki in letali, ampak tudi s propagando, kibernetskim bojevanjem, obveščevalnimi službami in tako dalje. Tudi ukrajinsko bojišče ni izjema pri uporabi naprednih tehnologij vendar se kažejo spremembe pri sami taktiki uporabe brezpilotnih letalskih sistemov, kar bo tudi predmet proučevanja zaključne naloge. Če pogledamo samo na vojaško plat, nam vojna v Ukrajini riše obrise moderne vojske, ki mora biti opremljena s sodobnim topništvom, brezpilotnimi letalskimi sistemi, protizračno obrambo in zadostnimi količinami protioklepnega orožja. V Slovenski vojski bi nujno rabili področje, ki bi se ukvarjal s spremljanjem razvoja novih tehnologij na področju brezpilotnih sistemov in zaščite proti njim. Z razvojnim centrom na področju brezpilotnih sistemov zrakoplovov bi združili stroko na področju brezpilotnih letalnih sistemov, spodbudili standardizacijo, izboljšali zmogljivost in povečali operativno rast v sektorju brezpilotnih letalnih sistemov. Sodelovanje z razvojnimi organizacijami in industrijo, ter ustrezna organiziranost bo omogočila razvoj novih zmogljivosti Slovenske vojske.
Found in: ključnih besedah
Summary of found: ...novih tehnologij dosegla prednost na bojišču, predstavlja Gorski Karabah. Jasno je, da se vojne ne...
Keywords: brezpilotni letalski sistemi, razvoj naprednih zmogljivosti, Gorski Karabah, Ukrajina
Published: 06.07.2023; Views: 8; Downloads: 6
Gradivo je na voljo samo prijavljenim uporabnikom!

Search done in 0 sec.
Top
www.mo.gov.si Colophon   | Cookie settings Top