Our website uses cookies. For some of them we need your consent. Edit consent...

Zapri

MoD Library and Information System

Digitalna knjižnica

* old and bolonia study programme
Reset

Rezultati iskanja

Rezultati 1 - 2 od 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Primerjava okupacijskih sistemov in njihovih oboroženih sil na Slovenskem (1941-1945) : zaključna naloga
Srečko Vene, 2007

Abstract: Opis moči in priprav prikazuje razmere v oboroženih silah okupacijskih sil in jugoslovanske vojske tik pred začetkom agresije, v nadaljevanju pa opis poteka zasedbe takratnega ozemlja Slovenije prikaže vojaško premoč okupatorja pred domačimi obrambnimi silami Vsi okupacijski sistemi so imeli isti cilj, uničenje slovenskega naroda kot etnične enote, le da so se pri uresničevanju posluževali bolj ali manj prefinjenih metod in si za uresničitev cilja določili različno dolgo časovno obdobje. Vsaka okupatorske država je morala ves čas njihove prisotnosti v vojni namenjati določen del svojih oboroženih sil za obvladovanje razmer na našem ozemlju, kar je poleg izgub na slovenskem ozemlju, slabilo njihovo moč v boju proti zaveznikom na ostalih bojiščih. Vsi okupatorji so se do slovenskega prebivalstva vedli skrajno nasilno z obešanji, streljanji talcev, nasilnimi izgoni in raznimi raznarodovalnimi ukrepi, zgolj v začetku so s svojo politiko približevanja Italijani delovali taktno. Značilnostim vojne je vsak od okupatorjev dal svoj krvav prispevek, žal so vojni moriji prispevala tudi nesoglasja med samim slovenskim narodom.
Found in: osebi
Keywords: druga svetovna vojna, Slovenija, okupacijski sistemi
Published: 08.05.2012; Views: 9487; Downloads: 369
.pdf Fulltext (670,50 KB)

2.
Zmožnosti priprav enote zračne obrambe za delovanje v mednarodnem okolju s sistemom IGLA-S : študija primera mednarodne vojaške vaje ŠTIT 2015
Srečko Vene, 2017

Abstract: Za preučitev zmožnosti priprav enote zračne obrambe na mednarodno vojaško vajo je potreben vpogled v zmožnosti doseganja zahtevanih standardov tako na nivoju celotne udeležene enote, kot njenih podrejenih elementov. Taktična vaja z bojnim streljanjem v tujini spada med najzahtevnejše in najbolj kompleksne oblike uporabe enote zračne obrambe. Pravilno načrtovanje usposabljanj in priprava na vajo s sistemom, ki je novo uveden v operativno uporabo v Slovensko vojsko, od vsakega poveljnika in udeleženca zahteva dodatno angažiranje in poglabljanje znanj. Izzivi pri doseganju standardov usposobljenosti, katere terja izboljšan ali nadgrajen sistem, so toliko večji, v kolikor tudi za predhodni oborožitveni sistem postopki niso bili eksaktno definirani. Preučitev zahtev in sklopa priprav na taktično vajo z bojnim streljanjem v tujini je način, ki bi lahko pokazal na pomanjkljivosti. Naloga sledi prepoznavi skladnosti strokovne literature in možnih dodatnih potreb za dosego interoperabilnosti enote zračne obrambe v mednarodnem okolju.
Found in: osebi
Keywords: ŠTIT 2015, interoperabilnost, taktična vaja z bojnim streljanjem, navodila in standardi zračne obrambe
Published: 16.03.2018; Views: 6448; Downloads: 66
.pdf Fulltext (418,52 KB)

Search done in 0 sec.
Top